درباره بزرگترین فیلسوف جهان حکیم ارد بزرگ , Hakim Orod Bozorg, زندگینامه حکیم ارد بزرگ , ارد بزرگ کیست , ارد بزرگ ویکی پدیا , ارد بزرگ اندیشمند , ارد بزرگ wiki ,زندگی نامه ارد بزرگ , زندگی نامه ی حکیم ارد بزرگ , حکیم ارد بزرگ ویکیپدیا , ارد بزرگ , ارد

الرئيسيةاليوميةمكتبة الصورپرسشهاي متداولجستجوگروههاي کاربرانثبت نامورود

«و اذاسَئَلَكَ عِبادی عَنّی فَاِنّی قَریب اُجیبُ دَعوَةَ الدّاعِ اِذا دَعان فَلیستَجیبُوالی وَ لیؤمِنُوا بی لَعَلَّهُم یرشُدُون" [ای پیامبر!] هر گاه بندگان من از تو در مورد من سؤال كردند [بگو] من بسیار نزدیكم، هر گاه كسی مرا بخواند، اجابت می‌كنم پس به ندای من پاسخ دهند و به من ایمان آورند تا راه راست یابند». (سوره بقره، آیه 186)

خوش آمدید . از شما به خاطر تصاویر تبلیغاتی موجود در انجمن که از طرف سرور خارجی آن گذاشته شده است پوزش می طلبیم . چون این یک انجمن رایگان و آزاد است و سرور ارایه دهنده آن با قرار دادن تصاویر مورد نظرش برای خود درآمد زایی ایجاد می کند .
درباره حکیم ارد بزرگ :

http://s6.picofile.com/file/8255997126/telegram_logo_.jpg

هدیه وزیر امور خارجه عربستان عادل الجبیر به فیلسوف ایرانی حکیم ارد بزرگ

تغيير نام کشور افغانستان به آزادگان

استقبال دهها هزار نفری مردم شیروان از حکیم ارد بزرگ

دیوار مهربانی حکیم ارد بزرگ

بیوگرافی حکیم ارد بزرگ
حکیم ارد بزرگ را با عکس ها بشناسیم
حکیم ارد بزرگ (موسس دیوارهای مهربانی)
پاسخ حکیم ارد بزرگ به هدیه وزیر خارجه عربستان
علاقه بینظیر بوتو به افکار حکیم ارد بزرگ
علاقه احمد شاه مسعود به افکار حکیم ارد بزرگ
سخنرانی حکیم ارد بزرگ در دانشگاه فردوسی
سروده هایی برای حکیم ارد بزرگ
شادروان استاد قدرت الله شریفی و حکیم ارد بزرگ
سخنرانی حکیم ارد بزرگ همایش فرهیختگان + عکس
رونمایی از کتاب سرخ حکیم ارد بزرگ شهریور 1394
مجسمه حکیم ارد بزرگ
یازده جلد کتاب در مورد حکیم ارد بزرگ از فرزانه شیدا
ترجمه سخنان حکیم ارد بزرگ به زبان فرانسه
تلفظ ارد بزرگ
فیلم سخنرانی حکیم ارد بزرگ در جمع فرهیختگان
چرا به "حکیم ارد بزرگ" می گوییم "بزرگ شیروان" ؟
نیاکان و خاندان حکیم ارد بزرگ
1- تصاویر اساتید موسیقی مقامی با حکیم ارد بزرگ
2- تصاویر اساتید موسیقی مقامی با حکیم ارد بزرگ
3- تصاویر اساتید موسیقی مقامی با حکیم ارد بزرگ
4- تصاویر اساتید موسیقی مقامی با حکیم ارد بزرگ
5- تصاویر اساتید موسیقی مقامی با حکیم ارد بزرگ
6- تصاویر اساتید موسیقی مقامی با حکیم ارد بزرگ
7- تصاویر اساتید موسیقی مقامی با حکیم ارد بزرگ
8- تصاویر اساتید موسیقی مقامی با حکیم ارد بزرگ
9- تصاویر اساتید موسیقی مقامی با حکیم ارد بزرگ
10- تصاویر اساتید موسیقی مقامی با حکیم ارد بزرگ
استاد رستم مهرگان و تجلیل از حکیم ارد بزرگ
مجسمه حکیم ارد بزرگ و احمد شاه مسعود نابود شد
تجلیل حکیم ارد بزرگ از استاد حسین بخشی
تجلیل حکیم ارد بزرگ از استاد ذکریا شیرمحمدزاده
تجلیل حکیم ارد بزرگ از استاد محمدحسین شبیری
تجلیل حکیم ارد بزرگ از هادی شیرزاد
عیادت حکیم ارد بزرگ از مهندس مصطفی رستمی
حکیم ارد بزرگ در کنار خاندان پدری اش
هدیه استاد محمدحسین ظهیریان به حکیم ارد بزرگ
حکیم ارد بزرگ و تجلیل از استاد نازگل حیدریان
دیدار حکیم ارد بزرگ از شهر جاجرم
حکیم ارد بزرگ زنده است !
1- تصاویر روز دوستی شیروان و پنجشیر
2- تصاویر روز دوستی شیروان و پنجشیر
3- تصاویر روز دوستی شیروان و پنجشیر
4- تصاویر روز دوستی شیروان و پنجشیر
5- تصاویر روز دوستی شیروان و پنجشیر
پاسخ حکیم ارد بزرگ پیرامون آزادی
دیدار اهالی فرهنگ و هنر با حکیم ارد بزرگ
تمجید حکیم ارد بزرگ از عبدالعلی صفاپور
دیدار یک گروه نمایش عروسکی با حکیم ارد بزرگ
دشمنان حکیم ارد بزرگ
دشمنی سایت ویکی پدیا با حکیم ارد بزرگ
زندگی شگفت انگیز "شیر" در کنار حکیم ارد بزرگ
سه عکس قدیمی از اجداد حکیم ارد بزرگ
حضور نام حکیم ارد بزرگ در ادبیات فارسی
شیرکوه شیروان و اسطوره تاریخ شیروان
400 کیلومتر راه به عشق حکیم ارد بزرگ پیمودیم
گرامیداشت احمد شاه مسعود با حضور حکیم ارد بزرگ
سخنان حکیم ارد بزرگ پیرامون جوک های زبانی+فیلم
11 شهریور هر سال "روز دوستی پنجشیر و شیروان"
نکاتی جالب در مورد 4 حکیم تاریخ ایران
فیلم مستند حکیم ارد بزرگ کیست ؟
هفت دلیل جذابیت حکیم ارد بزرگ
نظریات ارد بزرگ
حکیم کیست ؟ حکمت چیست ؟
عکس های سفر حکیم ارد بزرگ به کاشان
ملیت حکیم ارد بزرگ
چاپ عکس حکیم ارد بزرگ به جای جبران خلیل جبران
دلنشین ترین سخن حکیم ارد بزرگ
هندوستان و نفوذ اندیشه های حکیم ارد بزرگ
سخنان حکیم ارد بزرگ درباره دختران
فیلم سخنرانی حکیم ارد بزرگ درباره نظریه قاره کهن
سخنان حکیم ارد بزرگ درباره رسانه و روز خبرنگار
سقوط اقتصاد ترکیه در پس سخنان حکیم ارد بزرگ
تغییر دیدگاه و تغییر نگاه در سخنان حکیم ارد بزرگ
حکیم ارد بزرگ در نزدیکی مرز ایران و ترکمنستان
1- تصاویر حکیم ارد بزرگ در همایش فرهیختگان
2- تصاویر حکیم ارد بزرگ در همایش فرهیختگان
3- تصاویر حکیم ارد بزرگ در همایش فرهیختگان
ادای احترام حکیم ارد بزرگ به شهدای گمنام
حاشیه سفر حکیم ارد بزرگ به شهر شیروان
عکس های همایش فرهیختگان (با توضیحات)
توهین سایت شیعه آنلاین به حکیم ارد بزرگ
تجلیل حکیم ارد بزرگ از تلاش بازیگر خردسال سینما
رابطه سخنان حکیم ارد بزرگ و ریاضیات
بزرگ شیروان در بستر بیماری
مطلبی از اکرم غلامی اولین وبلاگنویس شیروان
سایت شهر : حکیم ارد بزرگ ساکن آلمان است !!!
عکس نوشته های حکیم ارد بزرگ
ترجمه سخنان حکیم ارد بزرگ به زبان ارمنی
حکیم ارد بزرگ و آسیای مرکزی
درباره چهار حکیم ایران
سوغاتی های ارزشمند برای حکیم ارد بزرگ
دکتر سیدجواد میری و سخنان نابخردانه
منوچهر نبی زاده و یاد حکیم ارد بزرگ
فاطمه محمدی نژاد گنجی و یاد حکیم ارد بزرگ
محمد شکریه و یاد حکیم ارد بزرگ
رضا غلامی و یاد حکیم ارد بزرگ
نوید عبداللهی و یاد حکیم ارد بزرگ
حسین عسکری و یاد حکیم ارد بزرگ
مریم طوسی و یاد حکیم ارد بزرگ
محمد رفیعی و یاد حکیم ارد بزرگ
مهدی بهروزی و یاد حکیم ارد بزرگ
سروناز سعادت و یاد حکیم ارد بزرگ
حسن بلوچیان و یاد حکیم ارد بزرگ
مصطفی فاضلی و یاد حکیم ارد بزرگ
بهرنگ نامداری و یاد حکیم ارد بزرگ
شقایق میرزائی و یاد حکیم ارد بزرگ
سعیده شیرزاده و یاد حکیم ارد بزرگ
سارا ستاری ریزی و یاد حکیم ارد بزرگ
ریحانه روزنوطلب و یاد حکیم ارد بزرگ
سروش شگفتی و یاد حکیم ارد بزرگ
رضا بژکول و یاد حکیم ارد بزرگ
البرز زاهدی و یاد حکیم ارد بزرگ

ارد بزرگ بیمار شده است،  ارد بزرگ در بستر بیماری، مریض شدن حکیم ارد بزرگ

دانلود کتاب سرخ حکیم ارد بزرگ ، red bookدانلود کتاب سرخ حکیم ارد بزرگ با حجم 2 مگابایت - پی دی اف pdf - زیپ شده به راحتی قابل دانلود است

كساني كه Online هستند
در مجموع 2 كاربر Online ميباشد :: 0 كاربر ثبت نام شده، 0 كاربر مخفي و 2 مهمان

هيچ كدام

بيشترين آمار حضور كاربران در سايت برابر 29 و در تاريخ 2017-05-18, 1:39 am بوده است.
المواضيع الأخيرة
» دانلود کتاب سرخ RED BOOK
من طرف میترا متین 2017-09-07, 6:51 pm

» رونمایی کتاب سرخ ، بزرگترین فیلسوف جهان حکیم ارد بزرگ 1394
من طرف میترا متین 2017-09-05, 8:48 am

» مقام آتش نشان در کلام فیلسوف حکیم ارد بزرگ
من طرف مهناز آشنا 2017-02-07, 10:43 am

» نقشه شوم رژیم عربستان سعودی از موسسه بین المللی مطالعات دریای خزر
من طرف هدیه توکلی 2016-06-26, 11:42 pm

» علاقه بینظیر بوتو به افکار حکیم ارد بزرگ
من طرف کیوان طالب زاده 2016-06-18, 6:51 pm

» پاکترین آدم هم ، دشمنان بسیار دارد. حکیم ارد بزرگ
من طرف سعید طهماسبی 2016-06-09, 6:33 pm

» فلسفه اخلاق چیست ؟
من طرف سعید طهماسبی 2016-06-09, 6:31 pm

» همچون کودکان، مهر خویش را جاری سازیم. حکیم ارد بزرگ
من طرف سعید طهماسبی 2016-06-09, 6:27 pm

» سخنان حکیم ارد بزرگ
من طرف سعید طهماسبی 2016-06-09, 5:56 pm

» نظر حکیم ارد بزرگ درباره رسانه های آزاد
من طرف سعید طهماسبی 2016-06-09, 5:14 pm

» فلسفه هفت سین چیست ؟
من طرف سعید طهماسبی 2016-06-09, 4:22 pm

» آتش نشانی و آتش نشانها از دیدگاه حکیم ارد بزرگ
من طرف سعید طهماسبی 2016-06-09, 3:52 pm

» سخنان زیبا , جملات زیبا , سخنان حکیمانه
من طرف سعید طهماسبی 2016-06-09, 3:02 pm

» شهر طبس و بزرگترین فیلسوف جهان حکیم ارد بزرگ
من طرف نی نا ناظمی 2016-06-07, 7:25 pm

» امیرحسین خادمیان قهرمان جوجیتسو و سخنی از حکیم ارد بزرگ
من طرف بهاره محمدی 2016-06-06, 8:24 pm

» مریم طوسی و سخنی از حکیم ارد بزرگ
من طرف مهرداد آشنا 2016-06-06, 7:04 pm

حکیم ارد بزرگ در زبان دیگران

سخنان دیگران درباره حکیم :

احمد شاه مسعود درباره حکیم ارد بزرگ می گوید :
بی نظیر بوتو درباره حکیم ارد بزرگ می گوید :
دکتر شبرنگ عطایی درباره حکیم بزرگ می گوید :
فرزانه شیدا درباره حکیم ارد بزرگ می گوید :
شکوهه عمرانی درباره حکیم ارد بزرگ می گوید :
الیان ایژن هیر درباره حکیم ارد بزرگ می گوید :
محمد فاطمی درباره حکیم ارد بزرگ می گوید:
اسماعیل حسین پور درباره حکیم بزرگ می گوید :
بابک همتی درباره حکیم ارد بزرگ می گوید :
شهناز خاتمی درباره حکیم ارد بزرگ می گوید :
منوچهر نبی زاده درباره حکیم ارد بزرگ می گوید :
شراره میناچی درباره حکیم ارد بزرگ می گوید :
نیما اسماعیل پور درباره حکیم ارد بزرگ می گوید :
مسعود اسپنتمان درباره حکیم ارد بزرگ می گوید :
عباس باقری ریزی درباره حکیم ارد بزرگ می گوید :
احمد الهایی درباره حکیم ارد بزرگ می گوید :
رادمان درباره حکیم ارد بزرگ می گوید :
عقیل آریان فرد درباره حکیم ارد بزرگ می گوید :
حمیرا ستارزاده درباره حکیم ارد بزرگ می گوید :
جواد حشمتی درباره حکیم ارد بزرگ می گوید :
ماندانا آذری درباره حکیم ارد بزرگ می گوید :
ویس قدیر درباره حکیم ارد بزرگ می گوید :
شیما نیازی درباره حکیم ارد بزرگ می گوید :
علامه طایفی اردبیلی درباره حکیم بزرگ می گوید:
مهوش آسان درباره حکیم ارد بزرگ می گوید :
غلامحسین ماجدی درباره حکیم بزرگ می گوید :
الهه سلامی درباره حکیم ارد بزرگ می گوید :
علی قدرتی درباره حکیم ارد بزرگ می گوید :
مصطفی گلیانی درباره حکیم بزرگ می گوید :
آسیه مرادی درباره حکیم ارد بزرگ می گوید :

شهر شیروان زادگاه اجداد حکیم

حضور افتخار شیروان در شهر اجدادی خود
شباهت عجیب حکیم ارد بزرگ و حکیم فردوسی طوسی
دیــدار با حکیم ارد بزرگ در تهــران 30 بهمـن 1393
شیروان در آستانه تحول
چند سخن زیبا از حکیم بزرگ شیروان
سه سخن بسیار زیبا از حکیم بزرگ شیروان
حکیم ارد بزرگ (بزرگ شهر ما) دوستت داریم
شیروان و اسطوره اش "حکیم ارد بزرگ"
اسامی مشاهیر شیروان
واژه های ماندگار حکیم در گوهرهای حکمت
شیروان و حکیم ارد بزرگ دو واژه جاودانی
شخصیت های محبوب مردم شیروان در یک قاب
تارنمای فرهیختگان و شهروندان شیروانی
چالش جردن با ورامین
دیدار جمعی با حکیم بزرگ شیروان در شهر کرج

أفضل 10 أعضاء في هذا المنتدى
هدیه توکلی - 266

میترا متین - 246

مهناز آشنا - 235

نی نا ناظمی - 209

فردین کاظمی - 201

سیما - 199

بهاره محمدی - 198

مهرداد آشنا - 176

سعید طهماسبی - 168

کیوان طالب زاده - 168

Forum
واژه هاي جستجو شده : ارد بزرگ , فیلسوف بزرگ شیروان , دیوار مهربانی , حکيم ارد بزرگ , ارد , ارد بزرگ ويکيپديا , ارود بزرگ , حکيم اردبزرگ , زندگي نامه ارد بزرگ , اسم اصلي حکيم ارد بزرگ , مجتبي شرکاء , اردبزرگ کيست , سايت ارد , شيروان , بزرگ شيروان ,ارد کبير , اردبزرگ , جملات ناب ارمني , ارد بزرگ کيست؟ , عکس دکترنجيب الله , بزرگ ایل قشقایی , سخنان حکيم , ارد بزرگ بیوگرافی قشقایی , بزرگان ایل قشقایی , حکيم اراد بزرگ , ارد داران , سخنان ارد کبير, حکيم ارد , حکيم ارد بزرک , حكيم اردبزرگ , ارد کيست , عکس نوشته اردبزرگ , حکیم ارود بزرگ , حکيم ارد بزرگ ويکي پديا , حکيم اردبزرگ براي کدام کشور ميباشد , نصايح بزرگان , حکيم ارد بزرگ کيست , اسمهاي با پسوند وپيشوند , تصاوير حکيمانه , موسس دیوار مهربانی , اولین دیوار مهربانی , زندگینامه حکیم ارد بزرگ , حکيم اورود بزرگ , زندگي نامه ي حکيم اردبزرگ , ويکي پديا , انسان بزرگ‎ ‎کيست؟ , ارد شرکا, عکسهاي سخنان حکيمانه , دانلود سخنراني حکيم , مو سپید ایل قشقایی , تصاويري بي نظير از گفته هاي بزرگان , ارد بزرگ ويکي , عکسهاي احمدشاه مسعود , اسل بزرگ قشقایی , بزرگان ایل قشقایی , مشاهير معاصر استان البرز,حکيم ارد بزرگ,اردبزرگ کيست, زندگي نامه ارد بزرگ, بزرگان ايران زمين, ایل دلاور قشقایی , ايران بزرگ, کلمات نادر, حکيم ارد بزرگ کجايي هست , سخنان حکیم ارد بزرگ , فیلسوف ایرانی , فلاسفه ایران , بزرگترین فیلسوف تاریخ , بزرگترین متفکر جهان , بیوگرافی حکیم ارد بزرگ ، درباره حکیم ارد بزرگ , بزرگترین فیلسوف جهان , اردبزرگ , دیوار مهربانی چطور آغاز شد . درباره دیوار مهربانی ، اولین دیوار مهربانی در شهر،نخستین دیوار مهربانی، موسس دیوار مهربانی ، دیوارهای مهربانی از کیست ؟ . دیوار مهربانی در همدان . دیوار مهربانی در بندر دیلم . دیوار مهربانی در یزد . دیوار مهربانی در شهر اهواز . دیوار مهربانی در مشهد . دیوار مهربانی در شهر بهشهر . دیوار مهربانی در مسجدسلیمان . دیوار مهربانی در ساری . دیوار مهربانی در بندر ماهشهر . دیوار مهربانی در شهر آبادان . دیوار مهربانی در شیروان . دیوار مهربانی در شهر دلفان . دیوار مهربانی در شهر سیرجان . دیوار مهربانی در بروجن . دیوار مهربانی در شهر بروجرد . دیوار مهربانی در شهرکرد . دیوار مهربانی در کرمانشاه . دیوار مهربانی در شهر بجنورد . دیوار مهربانی در شهر تالش . دیوار مهربانی در سبزوار . دیوار مهربانی در اسفراین . دیوار مهربانی در قوچان . دیوار مهربانی در شهر جیرفت . دیوار مهربانی در شهر بوشهر . دیوار مهربانی در سیرجان . دیوار مهربانی در شهر محمودآباد . دیوار مهربانی در شهر ایذه . دیوار مهربانی در شهر سنقر . دیوار مهربانی در کامیاران . دیوار مهربانی در شهر جاجرم . دیوار مهربانی در شیراز . دیوار مهربانی در شهر مُهر . دیوار مهربانی در شهر کرمانشاه . دیوار مهربانی در رشت . دیوار مهربانی در شهرستان شهرضا . دیوار مهربانی در بندر عباس . دیوار مهربانی در شهر نقده . دیوار مهربانی در میاندوآب . دیوار مهربانی در دامغان . دیوار مهربانی در شهر تکاب . دیوار مهربانی در سنندج . دیوار مهربانی در شهر شوش . دیوار مهربانی در شهر بیرجند . دیوار مهربانی در شهر تهران . دیوار مهربانی در شهر دزفول . دیوار مهربانی در شاهین شهر . دیوار مهربانی در زاهدان . دیوار مهربانی در شهرستان علی آباد کتول . دیوار مهربانی در مراغه . دیوار مهربانی در شهر الیگودرز . دیوار مهربانی در اصفهان . دیوار مهربانی در ایلام . دیوار مهربانی در شهر دهدشت . دیوار مهربانی در شهرکرد . دیوار مهربانی در شهر اردبیل . دیوار مهربانی در نیشابور . دیوار مهربانی در امین شهر . دیوار مهربانی در تبریز . دیوار مهربانی در شهر دوگنبدان . دیوار مهربانی در قزوین . دیوار مهربانی در کاشمر . آدرس دیوار مهربانی شهر . دیوارمهربانی . دیوارهای مهربانی . دیوارمهربانی روستای . دیوار مهربانی استان . دیوارهای مهربانی در ایران

شاطر | 

بیوگرافی حکیم ارد بزرگ

مشاهده موضوع قبلي مشاهده موضوع بعدي اذهب الى الأسفل 
نويسندهپيام
هدیه توکلی
عضو رسمی انجمن
عضو رسمی انجمن

انثى السمك الحصان
تعداد امتیاز : 33044
تعداد سپاسگذاری : 299
زاد روز : 1978-03-12

پستعنوان: بیوگرافی حکیم ارد بزرگ   2010-09-28, 7:27 am

حکیم ارد بزرگ ( Great Orod )
- حکیم ارد بزرگ بزرگترین فیلسوف معاصر و چهارمین حکیم تاریخ ایران است درباره او پژوهش ها و نوشته های بسیاری وجود دارد کوشش کرده ام عصاره و بخش های مهم این مطالب را گردآوری و تقدیم نمایم

- حکیم ارد بزرگ توانست اشکالات فلسفه کهن ایران را به شکلی مدرن بر طرف نموده و فُرمی نوین به آن ببخشد تا بتواند همواره خود را در طی زمان، بروز نموده و همپای دیگر دانش ها کارکرد واقعی خود را داشته باشد متاسفانه فلسفه ایران به خاطر سکته ها و انکار شدن های پیاپی تاریخی، دچار کهولت و سردی شده بود  واقعیت آن است که تا اوایل دهه هشتاد خورشیدی تنها جسدی از فلسفه باقی مانده بود کمتر فیلسوفی خود را فیلسوف معرفی می نمود بیشتر متخصصین عرصه فلسفه خود را جامعه شناس و یا کارشناس حوزه تاریخ و مسائل اجتماعی می نامیدند اما اندیشه ها و سخنان فیلسوف کشورمان حکیم ارد بزرگ توانست خون گرم و تازه ایی باشد در شریانهای فلسفه بی جان کشورمان و اینگونه بود که فلسفه ایران بار دیگر از جای برخاست  در واقع او حکمت و فلسفه ایرانی را دوباره قابل استناد نمود  از این رو حکیم ارد بزرگ را "پدر فلسفه نوین" ایران می نامند .  او محبوبترین فیلسوف تاریخ ایران نیز هست در سفر حکیم ارد بزرگ از شهر کرج به شهر شیروان در 5 اسفندماه 1394 بیش از 30 هزار نفر از مردم شهر شیروان به استقبال او رفتند (تا کنون در هیچ کجای تاریخ ایران نخوانده ایم که یک فیلسوف ایرانی در زمان حیاتش تا این اندازه محبوب مردم زمان خود بوده باشد).

- زادگاه حکیم ارد بزرگ شهر مشهد است خانواده حکیم در محله عشرت آباد این شهر زندگی می کردند.

- اجداد پدری حکیم از شهر شیروان (استان خراسان شمالی) هستند از این رو مردم این شهر به او بزرگ شیروان می گویند.

- اجداد مادری حکیم از سران ایل قشقایی در شهر شیراز بوده اند که در این مورد مطالب زیادی نوشته و گفته شده است.

- حکیم ارد بزرگ دارای هواخواهان بسیار در رده های مختلف کشورهای آسیای میانه است.

- نزدیکترین دوست ایرانی شهید احمد شاه مسعود، رهبر آزادیخواهان افغانستان، حکیم ارد بزرگ بوده است مردم افغانستان بخصوص تاجیکها و فارسی زبانان ، حکیم ارد بزرگ و اندیشه هایش را بسیار دوست دارند و از دوستی او و "احمد شاه مسعود" می گویند . در شهر شیروان روز تولد احمدشاه مسعود در 11 شهریور،"روز دوستی شیروان و پنجشیر" جشن گرفته می شود که تجلیل از دو اسطوره شیروان ایران و پنجشیر افغانستان ، "حکیم ارد بزرگ" و "احمد شاه مسعود" است.

فیلم استقبال ده ها هزار نفری از حکیم ارد بزرگ را در سایت آپارات و در آدرس زیر ببینید :
http://www.aparat.com/v/jRbQx

عکسی از جشن "روز دوستی مردم شیروان و افغانستان"
نشسته از سمت راست : استاد محمد اسماعیل مقیمی  (مورخ مشهور شیروان و خراسان شمالی)، استاد محمدحسین ظهیریان (شاعر پیشکسوت) ، حکیم ارد بزرگ (بزرگترین فیلسوف تاریخ ایران) ، شادروان استاد قدرت الله شریفی (شاعر بلند آوازه کشورمان) ، استاد محمد جعفری (از اعضای هیئت موسس انجمن فرهیختگان شیروان)
عکس از استاد محمدحسین شبیری

استاد محمدحسین ظهیریان ، حکیم ارد بزرگ ، زنده یاد استاد قدرت الله شریفی و استاد محمد اسماعیل مقیمی
عکس از استاد محمدحسین شبیری

"کتاب سرخ" پر طرفدارترین کتاب، در شبکه های مجازی
کتاب سرخ حکیم ارد بزرگ در حال حاضر پر طرفدارترین کتاب در شبکه های مجازی است می دانید که هر چند سال نسخه بروز شده آن منتشر می گردد در طی 10 سال گذشته نسخه های گوناگون آن ، میلیونها بار دانلود شده است به طور مثال نسخه قدیمی تر این کتاب که در اواسط آذرماه 1394 منتشر شد در شبکه مجازی تلگرام در روزهای نخست انتشار این کتاب در هر ساعت 1000 بار دانلود شده است پس از مدتی دانلود این کتاب از مرز 127000 هزار بار گذشت.
جدیدترین نسخه کتاب سرخ در 13 شهریور 1396 منتشر شده است. این کتاب شامل 1500 سخن ناب فیلسوف بزرگ در 25 فرگرد است . نخستین فرگرد کتاب سرخ انسانیت و آخرینش توانایی می باشد. نخستین جمله کتاب سرخ این سخن است : کتاب سرخ ، پنجره ای است رو به سوی «آزادی و انسانیت» .

شما می توانید آخرین نسخه کتاب سرخ را در لینک زیر دانلود نمایید :
http://s8.picofile.com/file/8305564284/red_book_2017.pdf.html

نگاهی به کودکی فیلسوف بزرگ:
زادگاه حکیم ارد بزرگ شهر مشهد است در کودکی بسیار پر جنب و جوش بوده اما در 11 سالگی پس از  آنکه با خبر می شود دو استادش در یک سانحه درگذشته اند شدیدا درون گرا می شود و از خود می پرسد لزوما چرا زندگی می کنیم ؟ و این مسیر چگونه تعریفی دارد؟ از این زمان به بعد مطالعه فلسفه و حکمت مهترین برنامه روزانه او بوده است خود او می گوید: نوجوانی خویش را در کتابخانه وسیع و بزرگ حضرت مشهد گذراندم هزاران هزار جلد کتاب ارزشمند در شاخه ها و رشته های گوناگون مرا شیفته خود ساخته بود بسیار اتفاق می افتاد که نخستین  مراجعه کننده به کتابخانه در صبح و آخرین نفری بودم که از آنجا خارج می شدم .  گاهی بدون آنکه صبحانه خورده باشم با شتاب می رفتم آنجا و شب بر می گشتم و در مسیر برگشت تا خانه می فهمیدم چقدر گرسنه ام ! . هنوز هم گاهی دلم برای آن ساعت های با ارزش تنگ می شود .

در نوجوانی با تشویق استاد محمدابراهیم حمیدی به طراحی و گرافیک علاقه ویژه ای پیدا می کند مجسمه سازی و کاریکاتور را پس از آنها ادامه می دهد . بیش از 67 نمایشگاه هنری در شهر های مختلف برگزار می کند و در نهایت  انجمنی هنری با بیش از 300 عضو پدید می آورد اما در نهایت هنر را بکلی رها نموده و آثارش را در کمد می گذارد و در آن را قفل می کند و می گوید اثر هنری، حرف ها و اندیشه هنرمند است و از این رو باید مخاطب زبان هنر را بداند ، در غیر اینصورت ارتباط همواره با چالش روبروست و شوربختانه در ایران سواد بصری فوق العاده پایین است چون هیچگاه آموزشی فراگیر در اینباره وجود نداشته است. 
عکس هایی از دوران جوانی حکیم ارد بزرگ و فعالیتهای هنری و نمایشگاه های ایشان

هنرستان حرفه ای سینا مشهد - تصویر حکیم ارد بزرگ را با زمینه ایی روشنتر می بینید در حالیکه عینک به چشم دارند

رشته تحصیلی حکیم بزرگ، معماری بوده که آن را هم رها می کند و در نهایت به سراغ حکمت و فلسفه می رود همان چیزی که از پایان دوران کودکی و شروع نوجوانی بسیار شیفته آن بوده است .

مجسمه و تندیس حکیم ارد بزرگ - ساخته عقیل اصلی چوکانلو در شهر شیروان

- به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا : (( کمپین دیوار مهربانی بر اساس ایده بسیار جالب حکیم ارد بزرگ (از بزرگترین فلاسفه حال حاضر جهان) شکل گرفت. حکیم ارد بزرگ در سال 1390 در اینباره گفته بودند : (دیوار های سرزمینم ایران، باید رنگ مهر و مهربانی بر خود بگیرند. ایرانیان همواره در جهان پرچمدار مهر و مهربانی بوده اند... آنهایی که مهر ورزیده اند، جاودانه شده اند... و چه زیباست فصل رویش مهر و دوستی... دیوارهای ایران شهرمان را با مهر پرشکوفه کنیم و آنچه داریم را بر آن بیاویزیم و به هم ببخشیم ... این گام کوچک امروز ما ، یادگاری باشکوه خواهد بود برای فرزندانمان و دودمانهای پسین، از مردم مهرورز زمانه ما ... همدیگر را عاشقانه دوست بداریم که سفر زندگی کوتاه است ...) چهار سال از ارایه این ایده ارزنده گذشت تا در پاییز و زمستان 1394 افکار عمومی کشورمان نسبت به آن واکنش مثبت نشان دادند و جهانیان را با ایجاد دیوارهای مهربانی آنهم بشکلی گسترده شگفت زده نمودند .))

ایده "دیوار مهربانی" حکیم ارد بزرگ در کشور چین

ایده "دیوار مهربانی" حکیم ارد بزرگ در کشور پاکستان

ایده "دیوار مهربانی" حکیم ارد بزرگ در کشور ترکیه

ایده "دیوار مهربانی" حکیم ارد بزرگ در کشورمان ایران

آخرین خبر درباره وضعیت جسمانی حکیم ارد بزرگ :
طبق خبرهای رسیده حکیم ارد بزرگ از 23 اسفند 1393 به مرور دچار ضعف جسمانی شده و در نهایت از 20 فروردین ماه 1394 حال حکیم بزرگ رو به وخامت نهاده و هم اکنون تحت نظر پزشک قرار گرفته اند .

- حکیم ارد بزرگ در حال حاضر زنده است و در شهر کرج مرکز استان البرز ایران در انزوا زندگی می کند ، با این وجود بسیاری از علاقمندان به اندیشه های او ، برای دیدارش از سرتاسر ایران به این شهر می روند تا او را از نزدیک ببینند. تنها یکبار حکیم پذیرفت تا در یک برنامه تلویزیونی شرکت کند (تیرماه 1392 - شبکه جهانی جام جم). کسانی که او را از نزدیک دیده اند می گویند : حکیم انسانی ساده زیست ، فوق العاده دانا ، آرام و کم حرف است ، برعکس تصور همگانی ، زندگی بسیار ساده دارد او به همراه دخترش غزاله در شهر کرج زندگی می کند ، بیشتر فضای آپارتمان حکیم را کتاب فرا گرفته ، هنگام گفتگو ، بیشتر شنونده است . افرادی که از دیدار حکیم برگشته اند می گویند فکر می کردیم نسل واقعی بزرگان حکمت و فلسفه ایران منقرض شده اما با دیدن حکیم ارد بزرگ فهمیدیم چقدر در خطا بوده ایم و عجیب آنکه چهارمین حکیم تاریخ ایران و بزرگترین فیلسوف معاصر با وجود شهرت جهانی همانند حکیم فردوسی ، خیام و بزرگمهر ، زندگی بسیار ساده و بی آلایش دارد .

هفده دیماه روز تولد فیلسوف برجسته ایرانی، حکیم ارد بزرگ است . به گزارش سایت خبری اعتدال  وی در یک یادداشت کوتاه که امروز بر روی تلگرام قرار گرفت نوشته اند:
((بهترین کادوی روز تولدم را امسال زودتر از فرا رسیدن آن در 13 دیماه دریافت نمودم . این کادوی بسیار با ارزش را عادل الجبیر، وزیر امور خارجه عربستان سعودی تقدیم من نمود و آن خبر قطع روابط دیپلماتیک عربستان با کشورمان ایران است.
هم میهنان نازنینم باور کنید که از ته دل شاد شدم که شاهد این رخداد بسیار مبارک شده ام، کشور عربستان سعودی از زمان ایجادش در 1 مهرماه 1311 تا کنون هر چه توانسته بر سرزمین نجیب ما دشمنی کرده و در این راه، خون هزاران هزار هم میهن بی پناه ما را بر زمین ریخته است. کشوری که در 8 سال جنگ از دشمن ما با همه توان پشتیبانی کرد و بارها زائران ما را به خاک و خون کشید و فرزندان سرزمین ما را با اجیر شدگانش در کنسولگری کشورمان در مزار شریف قتل عام نمود .
هم اکنون که به یاد رفتارهای این کشور بر ضد سرزمینمان می افتم دلم سخت فشرده می گردد و آه از نهادم بر می خیزد و لب می گزم و بناگاه فریاد می زنم که آه عادل عادل عادل درود بر تو ! که آن گفتی که بند بند وجود اُرد سالهاست فریاد می زند . پس سپاس از اینکه شر کشور سعودیت را از سر کشور پاکم کم می کنی . امیدوارم دیگر هیچگاه فرزندان میهنم را قتل عام نکنید، هیچگاه ماهیگیران ایرانی بی گناه و بی پناه را از دریای ایران و خلیج فارس ندزدید و هیچگاه با دست نشانده هایتان سربازان ایرانی را در مرزهای پاکستان به گروگان نگیرید و بروید که دیگر برنگردید . باز هم سپاس از این هدیه بسیار با ارزشت که در روز سیزده دیماه پیشکشم نمودی.
هم میهنان بسیار گرامیم، آیا می دانستید روز سیزده دیماه برای اُرد، یکی از بهترین روزهاست ! نه به بخاطر هدیه با ارزش عادل الجبیر وزیرک عربستانی، نه به هیچ وجه ، بلکه به خاطر آنکه زاد روز حکیم ابوالقاسم فردوسی توسی است که نامش جاودانه بادا و این هدیه شیرین عادل، بی شک دل فردوسی بزرگ را هم شاد نمود که روانش تا ابد شاد.))
حکیم ارد بزرگ در کتاب سرخ خویش درباره عربستان و کشورهای جنوب خلیج فارس نوشته است :
ایران، هیچگاه از کشور عربستان، دوستی نمی بیند. ما همواره باید این کشور و دیگر همپیمانانش را در جهان منزوی سازیم، ایرانیانی که در عربستان و دیگر کشورهای جنوب خلیج فارس، سرمایه گذاری کرده اند، در واقع به سرزمین مادری خویش پشت نموده اند. "اُرد" به کارشناسان، هنرمندان و ورزشکارانی که دانش، هنر و توان خود را صرف رشد کشورهای جنوب خلیج فارس می کنند، می گوید : چاقوی دشمنان ایران زمین را تیز می کنید.
کشورهای عربی جنوب ایران ، چه در هنگام جنگ و چه در هنگام صلح ، همواره با ایرانیان در حال جنگ و ستیز بوده اند.
بیشتر کشورهای عربی، همواره به دنبال تجزیه و نابودی ایران بوده و هستند، آنها برای انجام این کار، همه دارایی خود را نیز خواهند پرداخت.
مهمترین آرمان کشورهای جنوب خلیج فارس، نابودی بزرگی و شکوه ایران است.

سایت اعتدال :
http://etedaal.ir/fa/news/134149/

نام افراد حاضر در مراسم رونمایی از کتاب سرخ نسخه 1394
 از سمت راست : مهندس رسول امیرزاده (ریس شورای روستای خانلق) , مهندس علی باقری (نوازنده برجسته دف) , مهندس مهدی منشی (دهیار روستای خانلق) , فتح علی عوض زاده , بختیار برهانی (از معتمدین برجسته سرانی) , حکیم ارد بزرگ (بزرگترین متفکر و فیلسوف جهان) , همراه علی قنبری , جلیل رمضانی (از معتمدین سرحد) , حاج محمدتقی محمدیان صبور(عضوشورای روستای خانلق) , رحیم حسنی , نصرا... محسنی (مدیرعامل شرکت عشایری ) , حمزه محبت پور , نقی محبت پور , احمد ابراهیمی , عباس پرهیزگار , مهندس حسین رمضانی , حجت آذری ،مهندس حسین سهرابی , مهندس منوچهر نبی زاده , اسماعیل تایانلو (از معتمدین سرحد )  , ناشناس ،حاج رمضان سالاری (عضو هیت مدیره بازنشستگان ) , کوروش محمدی (هنرمند توانمند سنتی ) , غزاله شرکاء(تنها فرزند حکیم ) , حاج حسینعلی محمودی , علی محبت پور(عضوشورای خانلق) , پریسا محبت پور , محمد مهدی محبت پور , آرمین محبت پور , غنچه محبت پور
عکس از : استاد محمدحسین شبیری

ترجمه کتاب آرمان نامه ارد بزرگ به زبان فرانسه
 "شکوهه عمرانی" ، همکار فرهنگی سازمان ملل متحد و همچنین از فعالین اجتماعی سوییس و بخصوص شهر ژنو  نیز توانسته اند کتاب آرمان نامه ارد بزرگ را به زبان فرانسه ترجمه کنند و همچنین کتاب "در جستجوی مروارید سخن" که تفاسیر کوتاه بر سخنان ارد بزرگ است و کتاب جادوی سخن که تلفیقی از سخنان ارد بزرگ و اشعار ایشان است و باز همچنین مجموعه ایی سه جلدی سخنان بزرگان 1 2 3 به زبانهای فرانسوی و فارسی که از سخنان ارد بزرگ و دیگر بزرگان جهان تشکیل شده است را به پایان برسانند .

Chokouh DAGHIGH - Christian ZAUGG
شکوهه عمرانی (دقیق ) در حال اهدای ترجمه کتاب آرمان نامه حکیم ارد بزرگ به کریستیان زوگ رهبر حزب دآل کشور سوییس و عضو ارشد شورای شهر ژنو

تصویری از شادروان محمدتقی شرکاء و شادروان فاطمه جاهدطبسی  پدر و مادر حکیم ارد بزرگ

سخنرانی حکیم در دومین همایش فرهیختگان خرداد 1394 :

حکیم ارد بزرگ(بزرگترین فیلسوف تاریخ ایران) 8 خرداد ماه 1394 میهمان دومین همایش فرهیختگان شهر شیروان (زادگاه اجداد حکیم ارد بزرگ) بود این مراسم در منطقه حفاظت شده گلیل در نزدیک نوار مرزی ایران و ترکمنستان و 80 کیلومتری شهر شیروان برگزار شد . قرار بود در این مراسم 1500 نفر شرکت کنند اما با کمال تعجب دیده شد بیش از 4500 نفر در این مراسم حضور پیدا کرده اند بسیاری از علاقمندان حکیم به جز از شهر شیروان ، از شهرهای مشهد ، نیشابور ، بجنورد ، قوچان و اسفراین هم به گلیل آمده بودند و در نهایت مسئولین مراسم مجبور شدند همایش را که قرار بود تا ساعت 17 ادامه یابد را 3 ساعت زودتر و در ساعت 13 به پایان برسانند . سخنرانی حکیم بزرگ شدیدا مورد استقبال قرار گرفت و حضار مداوم با دست زدنهای خود حکیم بزرگ را تشویق می نمودند . عکس هایی از آن روز بدستم رسیده که تقدیم می کنم :

سخنرانی حکیم ارد بزرگ در دانشگاه فردوسی :

بیست و دوم اردیبهشت ماه 1393 حکیم ارد بزرگ به دعوت "کانون فرهنگ و ایران شناسی دانشگاه فردوسی" مشهد پیرامون شاهنامه و نظریه قاره کهن سخنرانی نمودند . "همایش بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی" در آمفی تئاتر دانشکده مهندسی دانشگاه فردوسی برگزار شد . حکیم ارد بزرگ فرمودند : چرا به جای روز زاده شدن بزرگان ، از روز  مرگ آنها یاد می شود ؟ چرا روز درگذشت بزرگان را روز آنها نام نهاده اند ؟ حال آنکه آنها همواره با آثار خود زنده اند و تاریخی برای مرگ آنها نیست . حکیم فردوسی توسی 13 دیماه زاده شد و این روز باید روز بزرگداشت حکیم توس باشد نه 25 اردیبهشت ... حکیم ارد بزرگ ادامه دادند : هزار سال پیش حکیم فردوسی توسی بذر سخن شیرین پارسی را پاشید از ایرانی گفت که در آن زمان در دست خارجبان بود ، اما آیا امروز هم ما باید به این کتاب و این حماسه بسنده کنیم و گام از گام بر نداریم ؟ هویت ملی ما زمانی در جایگاه درست خویش قرار می گیرد که برای افتخار و بزرگی کوشش کنیم ، کار کنیم و سرزمین خویش را در همه دانش ها به قله های پیشرفت برسانیم . آینده از آن سرزمینی است که جوانانش به رشد و آینده پرشکوه کشور خویش باور دارند و برایش کوشش می کنند . حکیم فردوسی از ما می خواهد که بهترین باشیم و بهترین شدن با کوشش جوانان یک سرزمین به دست می آید . حکیم ارد بزرگ در ادامه فرمودند : ایران همانند یونان و چین و مصر یک مادر فرهنگی بزرگ و ریشه دار است اما ما همانند مادر فرهنگهای دیگر قاره ایی به دور خود نداریم . آسیا از آن چینی هاست ، اروپا از آن فرهنگ یونان است و آفریقا نیز به مصر می بالد اما سرزمین ما ایرانیان ، کجا را پوشش می دهد ؟ قاره کهن نام سرزمینهایست که وامدار اندیشه و تاریخ ایران هستند از پامیر تا مدیترانه سرزمینهای قاره کهن هستند 20 کشوری که سرزمینشان پیشینه همگون با ایران داشته  و هم اکنون توسط اروپا و آسیا بلعیده شده اند قاره کهن می تواند زمینه همگرایی و دوستی سرزمینهای بحران زده اطراف ایران باشد . غرب و شرق و اعراب جنوب خلیج فارس دست در دست هم نهاده اند تا سرزمینهایی که هویتی مشترک با ایران دارند را نابود سازند.

اجرای "نظریه قاره کهن" و ایجاد ارتش مشترک در این منطقه و همچنین پول واحد و... می تواند سبب دگرگونی و پویشی بزرگ در گستره منطقه ما باشد و اینگونه است که ایران می تواند به کارکرد حقیقی و واقعی خود در نظم نوین جهانی دست یابد .

دیگر سخنران این مراسم دکتر فریدون جنیدی بودند که درباره واژه دیو در شاهنامه سخن گفتند .
برگزار کننده این مراسم کانون فرهنگ و ایران شناسی دانشگاه فردوسی مشهد بود . دبیر این کانون ابوالفضل رجبی و سپس مجتبی ذوالفقاری از اعضای کانون در بخشی از این مراسم درباره برنامه های کانون توضیحاتی را به شرکت کنندگان ارایه نمودند . مجری برنامه سیده هانیه رجب زاده بود دیگر دست اندر کاران کانون عبارت بودند از : صابر خدابخشی ، زهرا سعادت نژاد ، حسین خدابخشی ، عاطفه بوستانی و طراح پوسترهای مراسم نیز افضل خزاعی نژاد بودند .

سخنرانی حکیم بزرگ در همایش فرهیختگان شیروان :

حکیم ارد بزرگ در 26 شهریور 1393 میهمان همایش فرهیختگان شیروان در شهر اجدادی اش شیروان بود .  مردم شهر شیروان با دیدن حکیم پر افتخار شهرشان بهت زده از هر سو به دورش حلقه می زدند و می خواستند سخنانش را بشنوند و عکسی به یادگار با یگانه شهرشان بگیرند .

استاد اسماعیل حسین پور رییس پیشین شورای شهر شیروان و عضو فعلی آن  در باره این رویداد زیبا می نویسد :

او را با اندیشه های بلند و حکیمانه اش می شناسیم، با جمله هایی که گاه چون صخره سترگت می دارند، چون کبوتر بال پروازَت می دهند، چون چشمه روانت می کنند، چون آسمان بی مرزَت می کنند، چون سرو بالابلندت می کنند. او خالق ایده ی قاره ی کهن است، پدیدآرنده ی کهکشان اندیشه ها. جمله های حکیمانه و فیلسوفانه اش در«کتاب سرخ» او را مرزنوَرد کرده است.
سالها بود نام حکیم و فیلسوف بزرگ ، اُرُد بزرگ را شنیده بودیم، نادیده شیفته اش شده بودیم، با واژه هایش زیسته بودیم و بر سر هر جمله اش خیمه ای افراشته بودیم، بی آنکه بدانیم او تبارش به دیار ما می رسد، به شهر ما، به شیروان. بی آنکه بدانیم نامش«مجتبی شرکاء» است.
او را در بیرون مرزها، در تاجیکستان و افغانستان و پاکستان بیش از ما شیروانی ها می شناسند، اروپائیان نیز شکوه کلام او را با ترجمه ی آثارش به تماشا می نشینند. او چون سید جمال الدین اسدآبادی عزیز دل همه است، وطنش را ، دیارش را، مردمانش را عاشق است، از کلامش پاکی و مهر می تراود. پاک زیستی و نیک خویی و راستی و داد را چون جان عزیز می دارد و بر این عهد های دیرین پای می فشارد و جوانان را به این خیر و خوبی ها فرا می خواند. به خاطر این روح بزرگ و بلند است که شهید راه عزت افغانستان، احمد شاه مسعود درباره اش می گوید: «من و اُرد [حکیم ارد بزرگ ایرانی] زاده یک سرزمین بزرگ هستیم.» او با افکار بلندش در ایران و خارج از این کهن بوم و بر عزیز دل ها شده است. واژه هایش همه روح  زلال آزادگی و زندگی اند، قامت بلند غیرت و وطن دوستی اند. بیهوده نیست احمد شاه مسعود چند ماه پیش از کشته شدنش می گوید : «هنگامی که نوشته های اُرد دانا را می خوانم می بینم آرزو هایم را نوشته است. »
بی نظیر بوتو با تأثرپذیری از اقبال لاهوری و این بزرگمرد می گوید:« ما با کشورهای منطقه و بخصوص ایران ، اساطیر ، فرهنگ و تاریخی مشترک داریم من هم همانند بزرگانی نظیر "اقبال لاهوری" و "ارد بزرگ" تمایل دارم کشورهای ما بر اساس فرهنگ و ریشه های مشترک هر روز بیشتر از پیش به هم نزدیک شوند.»

حکیم اُرُد بزرگ پس از 35 سال که از این شهر کوچیده است امروز میهمان خانه پرشکوفه اش شیروان بود، او سخنران همایش فرهیختگان شیروان بود. نامش که برده شد سالن را شوری شیرین گرفت؛ شیروانیان امروز فرزند عزیز خویش را در خانه ی اجدادی اش عزیز داشتند، گویی یک خواب بود، یک رؤیا؛ همه چشم شده بودند و خیره در لبخند و مهر و کلام این مرد بودند.
و ساده و صمیمی سخن می گفت. اُرُد بزرگ را خیلی ها برای اولین بار می دیدند، خیلی ها نمی دانستند او شیروانی است، نمی دانستند او فرزند این خاک است، فرزند این کوچه های پر خاطره، فرزند این حصارها و برج و باروهای فروریخته که هنوز شکوه باستانی اش را در میان غبار زمانه گم نکرده است.
کاش نام این بزرگان را بچه های دبستانی ما در کتاب های درسی می خواندند! کاش این خردورزان اندیشمند را بیشتر از این می شناختیم و می شناساندیم تا فرزندان فردایمان باور کنند که دیارشان خاستگاه چنین بلنداندیشانی است. با خود می گویم :
یک کوچه
یک خیابان کم است
باید نامت را بر دروازه ی شهرمان بزرگ بنویسیم و بگوییم:
به شیروان، شهر نماز، شهر شهیدان ، شهر سعدالدین تفتازانی و حکیم اُرُد بزرگ خوش آمدید.

آدرس کانال دوستداران حکیم ارد بزرگ در تلگرام
https://telegram.me/greatorod

حکیم ارد بزرگ ، ارد بزرگ ، حکیم ارد بزرگ ویکیپدیا ، حکیم ارد بزرگ در کتاب سرخ ، حکیم ارد ، حکیم ارد بزرگ کیست؟ ، حکیم ارد بزرگ که بود ، حکیم ارد بزرگ ویکی ، حکیم ارد بزرگ wikipedia ، سخنان حکیم ارد بزرگ ، سخنان حکیم ارد ، سخنانی از حکیم ارد بزرگ ، حکیم ارد بزرگ ایرانی ، جملات حکیم ارد بزرگ ، حکیم ارد بزرگ کیست ، دیدار با حکیم ارد بزرگ ، حکیم ارود بزرگ ، حکیم ارد ، حکیم ارد بزرگ یا دکتر علی شریعتی ، دشمنان حکیم ارد بزرگ ، دین حکیم ارد بزرگ ، دانلود کتاب سرخ حکیم ارد بزرگ ، دوستان و دشمنان حکیم ارد بزرگ ، اندیشه های حکیم ارد بزرگ ، کتابهای حکیم ارد بزرگ ، قاره کهن ، قاره کهن ارد بزرگ ، نظریه قاره کهن ارد بزرگ ، نظریه قاره کهن ، اهل قاره کهن ، کهکشان اندیشه ، نظریه کهکشان اندیشه ، نظریه کهکشان بزرگ اندیشه ، حکیم اردبزرگ ، بیوگرافی حکیم ارد بزرگ ، جملات ارد بزرگ ، جملات حکیم ارد بزرگ ، جملات قصار ارد بزرگ ، جملات زیبای ارد بزرگ ، جملات عاشقانه ارد بزرگ ، جملات زیبا ارد بزرگ ، جملات فلسفی ارد بزرگ ، بهترین جملات ارد بزرگ ، جملات حکیمانه ارد بزرگ ، جملات کوتاه ارد بزرگ ، جمله های ارد بزرگ ، بهترین جملات ارد بزرگ ، جمله های ارد بزرگ ، جملات حکیمانه ارد بزرگ ، اورود بزرگ ، اورود بزرگ کیست ، OROD ، orod bozorg، orod bozorg wiki ، orod bozorg wikipedia ، hakim orod bozorg ، ارد بزرگ orod bozorg ، sokhanan orod bozorg ، ، great orod ، great orod world foundation ، great orod wiki ، ارد بزرگ و احمدشاه مسعود ، ارد بزرگ و جمهوری اسلامی ، ارد بزرگ سخنان ، ارد بزرگ ویکی پدیا ، ارد بزرگ دانلود ، ارد بزرگ در گرگان ، ارد بزرگ در ویکی پدیا ، سخنان ارد بزرگ در مورد عشق ، دین ارد بزرگ ، ارد بزرگ کیست ، دانلود سخنان ارد بزرگ ، سخنان حکیمانه ارد بزرگ ، کتاب سخنان ارد بزرگ ، سخنان ارزشمند ارد بزرگ ، سخنان زیبای ارد بزرگ ، سخنان بزرگان ارد بزرگ ، سخنان حکیم ارد بزرگ ، سخنان ارد بزرگ ، ارد بزرگ ویکیپدیا ، ارد بزرگ بیوگرافی ، اُرد بزرگ wikipedia ، اُرد بزرگ ، اُرد بزرگ کیست؟ ، ارد بزرگ و احمدشاه مسعود ، مجتبی شرکاء ، مجتبی شرکا ، بزرگ شیروان ، ارد بزرگ شیروان ، ارد بزرگ شریعتی ، ارد بزرگ یا شیطان بزرگ ، ارد بزرگ کی بود؟ ، ارد بزرگ کتاب سرخ ، ارد بزرگ کتاب ، ارد بزرگ کیه ، ارد بزرگ کجاست ، ارد بزرگ کجا زندگی میکند ، گفتار ارد بزرگ ، ارد بزرک کیست ، نام اصلی ارد بزرگ چیست ، ارد بزرگ جملات ، حرفهای ارد بزرگ ، ارد بزرگ پان ترکها ، رازهای ارد بزرگ و پائولو کوئیلو ، پندهای ارد بزرگ ، پاسخ ارد بزرگ ، ارد بزرگ عکس ، عکسهای ارد بزرگ ، فیلسوف ارد بزرگ ، فلسفه ارد بزرگ ، ارد بزرگ کجا زندگی میکند ، ارد بزرگ متولد ، معنی ارد بزرگ ، معرفی ارد بزرگ ، مرگ ارد بزرگ ، ملیت ارد بزرگ ، ارد بزرگ جملات ، ارد بزرگ و احمدشاه مسعود ، ارد بزرگ زندگی نامه ، ارد بزرگ زندگینامه ، آرمان نامه ارد بزرگ دانلود ، ارد بزرگ که بود ، سن ارد بزرگ ، بنیاد جهانی حکیم ارد بزرگ ، پاسخ های حکیم ارد بزرگ، کیم ارد بزرگ ، عکس حکیم ارد بزرگ ، تاریخ تولد حکیم ارد بزرگ ، سایت رسمی حکیم ارد بزرگ ، سایت حکیم ارد بزرگ ، اندیشه های حکیم ارد بزرگ ، عکس حکیم ارد بزرگ ، زندگی نامه ارد بزرگ ، ارد بزرگ زندگی نامه ، زندگی ارد بزرگ ، زادگاه ارد بزرگ ، داستان ارد بزرگ ، وبلاگ ارد بزرگ ، سایت ارد بزرگ ، ارد بزرگ بیوگرافی ، اثار ارد بزرگ ، استاد ارد بزرگ ، اشعار ارد بزرگ ، اندیشه های حکیم ارد بزرگ ، حکیم ارد بزرگ ایرانی ، ارد بزرگ و اسلام ، ارد بزرگ زنده است ، تولد ارد بزرگ ، تلفظ ارد بزرگ ، تصویر ارد بزرگ ، تحصیلات ارد بزرگ ، نام ارد بزرگ ، نظریه ارد بزرگ ، نظریات ارد بزرگ
بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل
خواندن مشخصات فردي
نی نا ناظمی
عضو رسمی انجمن
عضو رسمی انجمن

انثى القوس الكلب
تعداد امتیاز : 26683
تعداد سپاسگذاری : 165
زاد روز : 1994-12-19
شغل : کارشناس رایانه
خوراک مورد علاقه : همه خوراکی ها خوبن

پستعنوان: رد: بیوگرافی حکیم ارد بزرگ   2014-01-02, 10:15 am

حکیم ارد بزرگ از زبان خودش :
(فرگرد ارد ، کتاب سرخ)
اُرُد ، یک ایرانی است ، نام شناسنامه ایی او ، مجتبی شرکاء می باشد . در نیمه شبی پر برف ، از ماه دی ، در شهر مشهد زاده شد ، او دومین فرزند خانواده است . پدرش شادروان محمد تقی شرکاء ، فرزند بابا ، از شهر شیروان در خراسان شمالی بود ، مردی بسیار نیک و مهربان که همواره دل به کانون گرم خانواده داشت . مادر اُرُد ، شادروان فاطمه جاهد طبسی از ایل دلاور قشقایی شیراز بود ، زنی دانش آموخته و دلسوز ، که همواره برای رشد فرزندان دلبندش کوشش نموده و رنج ها کشید . نام تنها فرزند اُرد ، غزاله می باشد.

تصویری از اجداد حکیم ارد بزرگ
اجداد و خاندان حکیم ارد بزرگ :

پدر پدر پدر بزرگ : بابا شرکاء - در شهر شیروان خراسان شمالی
پدر پدر بزرگ : جعفر شرکاء
پدر بزرگ : بابا شرکاء
پدر بزرگ - مادری : غلامحسین جاهد طبسی - در شهر شیراز و از ایل قشقایی

پدر : محمد تقی شرکاء
مادر : فاطمه جاهد طبسی

پدر و مادر حکیم در شهر مشهد ازدواج نموده و تا پایان عمر با فرزندانشان در محله عشرت آباد این شهر زندگی کردند . آرامگاه پدر و مادر حکیم در خواجه ربیع مشهد می باشد . لازم به ذکر است حکیم زاده شهر مشهد بوده و دومین فرزند خانواده می باشند.

تنها فرزند حکیم  :
غزاله شرکا

حکیم ارد بزرگ از زبان دوستداران او :

احمد شاه مسعود می گوید :

من و ارد [حکیم ارد بزرگ ایرانی] زاده یک سرزمین بزرگ هستیم .
احمد شاه مسعود چند ماه پیش از کشته شدنش می گوید : هنگامی که نوشته های ارد دانا را می خوانم می بینم آرزو هایم را نوشته است .

بی نظیر بوتو می گوید :

ما با کشورهای منطقه و بخصوص ایران ، اساطیر ، فرهنگ و تاریخی مشترک داریم من هم همانند بزرگانی نظیر "اقبال لاهوری" و "ارد بزرگ" تمایل دارم کشورهای ما بر اساس فرهنگ و ریشه های مشترک هر روز بیشتر از پیش به هم نزدیک شوند .

دکتر شبرنگ عطایی (پژوهشگر و محقق افغانستان) می گوید :

ارد بزرگ اسطوره عصر درعرصه وحدت دوباره فرهنگ والای پارسی درمنطقه است . پارسی زبانان امروز بیشتر از هر وقت بوجود شخصیت هایی چون ارد در ایران و شکوه شهید گشته احمد شاه مسعود در افغانستان که دوست و همفکر ارد بزرگ بود ضرورت دارند .دولت ها و مردم فرهنگ دوست ارین باید نظریه های این دو شخصیت تاربخ عصر حاضر را در عمل پیاده کنند.

فرزانه شیدا (ادیب و سراینده ایرانی مقیم کشور نروژ و نویسنده کتاب یازده جلدی بُعد سوم آرمان نامه حکیم ارد بزرگ ) می گوید :

چیزی که انسان نیازمند آن در طول راه سفر عمر خویش است و در درون « خویش» خود همواره در این باور زندگی میکند که امید و آرزو را می توان رنگی از حقیقت داد و بر اساس خواسته های زندگی خود گام برمی دارد و در راه سرنوشت انسان می بایست فانوس وچراغی از سخنان *ارد بزرگ ,این عالم بزرگ اندیشه را در سیاهی های دنیای ناشناخته ای که به شناخت آن نیازمندیم به همراه داشته باشد وحتی کلمه به کلمه ی آنرا به خاطر و دل بسپارد و هر کجا در جائی و منطقه ای از زندگی دچار سستی و نا امیدی شد به مرور دوباره ی افکار و ایده های حکیم ارد بزرگ بنشیند چرا که تمامی این جملات طلائی و این پندهای زّرین به «معرفت انسانی »در میدان خرد یک به یک , جنبه علمی و کاربردی ثابت شده ای را در علوم پایه زندگی داراست و بر این اساس می توان «*حکیم ارد بزرگ را اسطوره راه و اندیشه » نامید.

شکوهه عمرانی (فعال اجتماعی کشور سوییس ، شاعر و مترجم کتاب آرمان نامه ارد بزرگ به زبان فرانسوی) می گوید :

اندیشه ها و افکار ارد بزرگ بسیار متعالی است و امیدوارم روزی خواسته های وی در مورد همگرایی ، اتحاد و حقوق تاریخی به مرحله ی اجرا در آید و آنروز روز سربلندی و غرور هر فرد ایرانی و وطن دوست خواهد بود و بازگشت ایران به عظمت و شکوه دیرین و بازیابی جایگاه واقعی خویش در دنیا . بسیار خوشوقتم که موفق به ترجمه ی بخشی از سخنان ارد بزرگ گردیدم .

الیان ایژن هیر (رئیس انجمن هنری ارت کلوب و رئیس انجمن دفاع از منافع منطقه ی شامپل در شهر ژنو - کشور سوییس) می گوید :

در بین سخنان ارد بزرگ ، هنگامیکه از صلح و هارمونی برای همگان صحبت می کند بیشتر بر دلم نشسته است .

نیما اسماعیل پور (شاعر ، پژوهشگر و مولف کتاب رهایی بی نقص) می نویسد :

بزرگمردی که کلامش از خردی ناب و خالص سرچشمه می گیرد و ھمیشه سعی دارد از زھدان ھستی رازی تازه و با طراوت به دنیا آورد تا به ادراک آدمی تفکری درست و پویا ھدیه کند که این خاصیت بزرگان تاریخ است نکتهء بسیار مھم در سخنان این بزرگوار این است که کمترین و یا شاید ھیچ تناقضی در گفتار وی مشاھده نمی کنیم بی شک پشت پردهء این افکار پرسشگری ھای بسیاری نھفته است که به گفته خود او پرسشگری حس کودکانه ای است که تا پایان زندگی باید ھمراھش داشت .
آدمی تنھا زمانی دربند رویدادھای روزمره نخواھد شد که در اندیشه ایی فراتر از آنھا در حال پرواز باشد . "ارد بزرگ" ...
اندیشه پروازگر است جایی فرودش آوریم که زیبایی خانه دارد . "ارد بزرگ"

مسعود اسپنتمان (پژوهشگر و نویسنده کتاب میهن نامه ی ارد بزرگ) می نویسد :

درباره ی اُرُد بزرگ، گفته ھا بسیارند و ناگفته ھا، بسیارتر
اُرُد بزرگ از آن دسته اندیشمندان است که ریشه ھای بالندگی میھنی خویش را به درستی میشناسد. سپس دل شما را نشانه گرفته و درست به ھمانجا میزند. اُرُد شما را با آنچه از آن برآمده اید آشنا میسازد، روانتان را با خاک میھن می آمیزد و در برآیندی با آسمان آن، عشق به ایران را در ھستی تان روان میسازد.
اُرُد یگانه است؛ این گفته را باور دارم، به سادگی، چون اُرُد، دومی ندارد. او راھی را برگزیده که آمیخته با اسطوره ھا از زمان و زمین فراتر میرود؛ و در این بی زمانی و بی زمینی، تردستی ھایی میکند که شعبده نیست.
اُرُد دلاورانه، ریش سفیدان را به جایگاه برین برمیکشاند و بر دیوانسالاران واپسگرا نفرین میفرستد. او بیش از ھمه ی ما میداند که باختری بودن و خاوری بودن با بھتر بودن یکی نیست، که این را به تجربه و با کار دریافته است ... اُرُد بزرگ ھنوز ھست، با ما می ماند و خواھد ماند، شاید تا ھمیشه؛ پس چه لزومی دارد که زیر تیغ تشریح، اندیشه ای چنان تنومند چون اندیشه ھای اُرُد را واکاویم و از پی و رگ آن نمونه برداریم. شاید بھتر باشد تا با او روان شویم و از چشمه ی زلال اندیشه اش، نھال خویشتن خویش را آبیاری کنیم ..

حضور حکیم ارد بزرگ در شبکه جهانی جام جم
- حکیم ارد بزرگ در 4 تیرماه 1392 برای نخستین بار در یک برنامه تلویزیونی شرکت نمود . برنامه « اینجا ایران است » از شبکه جهانی جام جم به تهیه کنندگی عباس یاربی و اجرای فرهاد فخربخش و خوشنویسان میزبان حکیم ارد بزرگ بود ، در این نشست حکیم پیرامون مهربانی سخن گفتند نکته جالب در این برنامه آن بود که شبکه جام جم حکیم بزرگ را با نام شناسنامه ایی ایشان یعنی "مجتبی شرکاء" معرفی نمود حال آنکه کمتر کسی نام اصلی حکیم را می داند . در این برنامه حکیم ارد بزرگ پیرامون مهربانی سخن گفتند اولین جمله ایشان این بود « ایران سرزمین مهر است » و سپس به مهربانی و مهر در تاریخ ایرانزمین اشاره کردند به ادبیات کهن و پر از مهر کشورمان ، به معماری مهربانانه در تعاملات اجتماعی و به ورزش و پوریای ولی و ... اشاره نمودند . حکیم بزرگ گفتند : که ما ترویج غم نمی کنیم و از مهربانی به شادی می رسیم . حکیم در این نشست به این نکته اشاره نمودند که ایرانی ها شرقی نیستند سرزمینمان در میانه و مرکز گیتی است و ما همانند چینی ها و هندی ها تابع احساس و یا همانند غربیها ، گرفتار برخورد خشک عقلانی نیستیم ما احساس و خرد را همزمان با هم داریم و اینجا همه چیز در تعادل است . این منطقه از پامیر تا مدیترانه با فرهنگ ایرانزمین با این نوروز زیبا و مهربانی ها ... برای همین است که ایرانیان در هر جای دنیا وقتی یک هم میهن را می بینند انگار بخشی از وجود خویش را دیده اند و اگر می خواهی ارزش میهن را درک کنی از سفر کرده ارزش آن را بپرس ...
حکیم در ادامه فرمودند : گیتی را در مهربانی می بینم و بیاییم همانند کودکان مهربانی را بی دریغ ارزانی داریم و این حس زیبا را از دست ندهیم .

در مورد حکیم ارد بزرگ کتابهای بسیاری نوشته شده است و از آن جمله به موارد زیر می توان اشاره کرد :

کتاب یازده جلدی "بعد سوم آرمان نامه ارد بزرگ "
"فرزانه شیدا" سراینده و نویسنده ایرانی کتاب یازده جلدی "بعد سوم آرمان نامه ارد بزرگ " را نوشته اند ایشان هم اکنون مقیم کشور نروژ هستند .

کتاب "میهن نامه ارد بزرگ"
"مسعود اسپنتمان" نیز کتابی با عنوان "میهن نامه ارد بزرگ" نوشته است .

- "یاسمین آتشی" - نویسنده سرشناس داستانهای کوتاه ، تا کنون در صدها داستان خود از جملات ارد بزرگ بهره گرفته و می گوید : حکیم ارد بزرگ از آینده سخن می گوید . او یک میهن پرست واپسگرا نیست ، حکیم ارد بزرگ در واقع یک خردمند و متفکر خردگرا و آزادیخواه است . مسلما او بزرگترین فیلسوف جهان امروز و به نظرم انسانی فوق العاده و قابل احترام هستند .

و چند نکته کوتاه در مورد حکیم ارد بزرگ :

- مطلبی در این مورد از سایت پایگاه اطلاع رسانی ائتلاف ملی افغانستان به رهبری دکتر عبدالله عبدالله؛ رهبر ائتلاف ملی افغانستان را با هم می خوانیم :

دوستی احمد شاه مسعود و حکیم ارد بزرگ

در مورد دوستی حکیم ارد بزرگ که بزرگترین فیلسوف و حکیم زنده ایران است با احمدشاه مسعود خیلی نوشته اند و قضاوتهای گوناگون داشته اند عده ایی در افغانستان می گویند احمدشاه مسعود در روزهای تنهایی و سختی پس از حمله طالبان که با سقوط کابل و از دست رفتن بخش زیادی از کشور همراه بود مورد حمایت معنوی ارد بزرگ قرار گرفت و حکیم هدایایی برای او فرستاد که شرح آن در صدها سایت آمده است و مخالفین همانند احزاب کمونیستی نیمه جان فعلی افغانستان و همچنین پشتون های تند روی مورد حمایت پاکستان و امارات متحده عربی که مخالف تاجیک ها و زبان دری و فارسی هم هستند دوستی این دو را نوعی حمایت دولت ایران از جنبش شمال و شخص احمدشاه مسعود دانسته اند .
بهرشکل دوستی نخبگان ایران و افغانستان از دیرباز بوده و هم اکنون نیز هست و کشورهای دشمن ، همانند کشورهای عربی و انگلیس نمی توانند این رابطه را مخدوش و زشت نمایند .
در ادامه این نوشته باید گفته شود : داکتر عبدالله عبدالله؛ رهبر ائتلاف ملی افغانستان ، مطرح ترین شخصیت متنفذ این کشور برای انتخابات ریاست جمهوری آینده است او از نزدیکترین یاران آمر صاحب شهید احمدشاه مسعود و همچنین شهید پروفسور برهان الدین ربانی است . او از پدری پشتون (قندهار) و مادری تاجیک (پنجشیر) بدنیا آمده است و هم اکنون 50 سال دارد .
در ایران بسیاری بر این اعتقاد هستند که او یکی از نزدیکترین اشخاص به آرمان بزرگ احمد شاه مسعود و حکیم ارد بزرگ است . دکتر عبدالله عبدالله از این جهت محبوبیت بسیاری در بین دولتمردان و همچنین مردم عادی کشور ایران دارد .

- در لغت نامه دهخدا (آنلاین) نوشته است :  ارد بزرگ ( به ضم ا) از مشاهیر برجسته معاصر ایران دارای نظریه قاره کهن و نظریه کهکشان بزرگ اندیشه‌است. زادگاه وی شهر توس نو (مشهد ) می باشد ولی پدر وی از اهالی شیروان بوده است. کتاب آرمان نامه حاوی جملات حکیمانه اوست. او سه اثر هنری زیبا به صورت تابلو که بر کاغذ مومی نقش شده اند دارد که هر سه یک موضوع مشترک را دنبال می کنند به نام " تاجیکستان". او از دوستان نزدیک احمد شاه مسعود وزیر دفاع افغانستان بوده‌است ارد بزرگ در آسیای میانه و بخصوص در بین مقامات و دانشگاهیان افغانستان و تاجیکستان هواداران بسیاری دارد.

جشن زاد روز تولد احمدشاه مسعود در شهر شیروان

یازدهم شهریور 1332 خورشیدی شصت و دومین زاد روز احمد شاه مسعود (رهبر آزادیخواهان افغانستان) بود، این روز در11 شهریور 1394 در شهر شیروان (استان خراسان شمالی) زادگاه اجدادی حکیم ارد بزرگ (نزدیکترین دوست ایرانی او  و  بزرگترین فیلسوف جهان) جشن گرفته شد .
حکیم ارد بزرگ (بزرگترین فیلسوف معاصر) در 11 /6/ 1394  سالروز تولد احمد شاه مسعود (رهبر آزادیخواهان افغانستان و از یاران نزدیک خود) میهمان شهر اجدادی خویش شیروان در استان خراسان شمالی بود . بعد از ظهر این روز  فیلسوف بزرگ میهمان شورای شهر شیروان و آقای مهندس احمد عاقل بودند و در آنجا  استاد قدرت الله شریفی ترکی (از بزرگترین شاعران معاصر) سروده ای زیبا تقدیم حکیم بزرگ نمودند که در پی تقدیم می شود :

حکیم ارد بزرگ ، استاد محمداسماعیل مقیمی ، خانم افسانه شریفی ، استاد قدرت الله شریفی

ای ارد بزرگ ، فرزانه حکیم
هستی تو به شهر شیروان پور فهیم
با حکمت خود به شهرمان عزت ده
با نوک قلم به شهر خود شوکت ده
خاصه که کنون شفیق صحبت داری
با دکتر خوب راه الفت داری
فرزند نگو عزیزی دانشمند
بر رونق شیروان خورده سوگند
چون باعث افتخار مائید شما

پس از ره خدمتی برآئید شما

دست خط استاد قدرت الله شریفی

سپس برگه این سروده زیبا را پیشکش حکیم بزرگ نمودند ، استاد شریفی در زیر این برگه نوشته اند :
تقدیم به دو فرزند فرهیخته و دانشمند شیروان آقایان : حکیم ارد بزرگ و دکتر عبدالرضا عزیزی نماینده محترم مردم شیروان در مجلس شورای اسلامی
قدرت الله شریفی - شیروان

از سمت راست : آقای محمد جعفری ، مهندس علی باقری ، مهندس منوچهر نبی زاده ، کورش محمدی مقدم ، مهندس احمد عاقل ، حکیم ارد بزرگ ، استاد محمد اسماعیل مقیمی ، خانم افسانه شریفی ، استاد قدرت الله شریفی ، استاد محمدحسین ظهیریان ، آقای علی محبت پور ، خانم مژگان اسلامی ، آقای عقیل اصلی چوکانلو ، خانم غزاله شرکاء - عکس از استاد محمدحسین شبیری

استاد محمدحسین ظهیریان (شاعر پیشکسوت شیروانی - 1306) ، حکیم ارد بزرگ ، استاد قدرت الله شریفی(1314)

مهندس علی باقری ،آقای عقیل اصلی چوکانلو ، حکیم ارد بزرگ ، خانم غزاله شرکاء ، استاد محمدحسین ظهریان و استاد قدرت الله شریفی - عکس از استاد محمدحسین شبیری

جشن زاد روز تولد احمدشاه مسعود در شهر شیروان
همزمان با روز 11 شهریور 1394 سالروز تولد قهرمان ملی افغانستان شهید «احمد شاه مسعود» در سال 1332 مراسم باشکوهی در شهر شیروان در استان خراسان شمالی برگزار شد در این روز شیروان میزبان نزدیکترین دوست ایرانی احمد شاه مسعود، «حکیم ارد بزرگ» افتخار جهانی شهر شیروان بود .
در این مراسم بزرگترین شعرا ، ادبا و هنرمندان در رشته های گوناگون شرکت داشتند .
در این دیدار مهندس احمد عاقل عضو محترم شورای اسلامی شهر شیروان ضمن خیر مقدم به حکیم بزرگ و دیگر میهمانان این نشست از رویکرد فرهنگی شورای شهر شیروان سخن گفتند و آمادگی این مجموعه را برای بهره گیری از پیشنهادات بزرگان برای بهتر شدن عملکرد خود یادآوری نمودند .
پس از ایشان آقای محمد اسماعیل مقیمی (از نویسندگان و شیروان پژوهان سرشناس) ضمن خوش آمدگویی به حکیم بزرگ شیروان ، درباره تاریخ و هویت فرهنگی شیروان سخن گفتند از مشاهیر شیروان یاد کردند و از اینکه همانند حکیم بزرگ، خاندانشان از منطقه ارگ شیروان هستند پس از آن از حکیم فرزانه دعوت به سخن گفتن فرمودند که فیلسوف کشورمان فرمودند استاد «قدرت الله شریفی» و دیگر حضار سخن بگویند  و در انتها چند کلامی خواهند گفت ، پس از آن ابتدا استاد قدرت الله شریفی خوشحالی خود را از دیدار با حکیم بزرگ ابراز نموده و شعر بسیار زیبایی که در وصف فیلسوف بزرگ سروده بودند را قرائت فرمودند که باعث شد حکیم از جا برخواسته و به سوی استاد شریفی که 80 سال دارند بروند و روی ایشان و استاد «محمدحسین ظهیریان» را که 88 ساله هستند را ببوسند . 
پس از استاد شریفی و استاد ظهیریان ، آقای علی محبت پور سخن گفتند و سپس آقای عقیل اصلی چوکانلو مجسمه ساز شیروانی سخن گفتند ، پس از ایشان استاد محمدحسین شبیری عکاس برجسته شیروان و سپس استاد باقری و سپس مهندس منوچهر نبی زاده از معتمدین و افراد دلسوز شیروان سخن گفتند پس از مهندس نبی زاده آقایان قلیچی ، احمد راشکی و کورش محمدی سخن گفتند
 و در نهایت پس از سخنان تکمیلی آقای احمد عاقل عضو شورای شهر شیروان ؛ بزرگترین فیلسوف جهان حکیم ارد بزرگ سخن گفتند حکیم بزرگ فرمودند : مشاهیر کشورهای پیشرفته همواره زنده هستند ، برای هر دانش و هنری یک الگوی زنده دارند و کشورهای عقب افتاده مشاهیرشان مرده اند در همه علوم الگویشان آدمهایی هستند که قرن ها پیش میزیسته اند آنها زندگان را از خود می رانند و اینگونه می شود که بزرگترین سرمایه های انسانی آنها در سرزمین خود ناکارا می شوند و یا راه مهاجرت را بر می گزینند . حکیم بزرگ یادآور شد باید در همه میادین شهر شیروان مجسمه مشاهیر زنده این شهر نصب شود تا نسل امروز بر خود ببالد و راه بزرگان سرزمین خویش را دنبال نماید . حکیم ، شیروان را شهری تاریخ ساز و مهم در گستره تاریخ دانستند و فرمودند : برای آنکه به همگان نشان دهیم شیروان یک الگوی جهانی و پیشرفته است باید گام های بزرگی برداریم و این نیازمند تغییر نگرش در بسیاری از مواردی است که تا به امروز نسبت به آن بی توجه بوده ایم . 
سخنان حکیم هر چند کوتاه بود اما شدیدا مورد استقبال قرار گرفت و دقایقی طولانی حضار برای ایشان دست می زدند.

از راست : آقای محمد عظیم پور، آقای کوروش محمدی مقدم ، آقای حسنعلی محمدی مقدم ، استاد محمد حسین ظهیریان ، آقای احمد راشکی، مهندس علی باقری ، استاد قدرت الله شریفی ، حکیم اردبزرگ ، استاد محمد جعفری ، استاد محمد اسماعیل مقیمی ، خانم مژگان اسلامی ... نشسته : آقای قلیچی ، مهندس منوچهر نبی زاده ، مهندس حسین سهرابی ، مهندس حسین رمضانی 

و باز درباره حکیم :
- حکیم و فیلسوف معاصر "ارد بزرگ" Orod Bozorg مطرح ترین اندیشمند و متفکر حوزه تمدنی ایران است ، این حوزه که در نظریه قاره کهن ارد بزرگ به شکلی کامل آمده است عبارتند از : کشورهای ایران ، ترکیه ، پاکستان ، افغانستان ، قزاقستان ، ازبکستان ، تاجیکستان ، قرقیزستان ، ترکمنستان ، شمال غربی هندوستان ( سرزمین کشمیر ) ، عراق ، سوریه ، لبنان ، قبرس ، جنوبی ترین بخش روسیه در میانه استراخان در شمال دریای خزر تا جنوب اکراین ، آذربایجان ، ارمنستان و گرجستان .
حکیم بزرگ معتقد است این بیست کشور باید تحت عنوان یک قاره گرد هم آیند ،  این کشورها می توانند همانند کشورهای قاره اروپا تامین کننده منافع یکدیگر باشند . ارد بزرگ معتقد است نقش ایران در قاره کهن (نامی که او به سرزمین های حوزه تمدنی ایران داده است) می تواند همچون یونان در اروپا به عنوان یک مادر فرهنگی غنی و پربار باشد .
او بر این باور است که آسیا و اروپا قاره کهن را بلعیده اند تا بدین شکل تمدن باستانی و تاریخی ایران زمین و نقش فاخر و تاریخی آن را نادیده بگیرند همچنین قاره کهن به هیچ وجه شرقی نیست ، قاره کهن بخش مرکزی جهان است و شرق و غرب در دو سوی آن یعنی حوزه های تمدنی چین ، یونان و مصر قرار دارند .

حکیم ارد بزرگ و دشمنانش :
دشمنان حکیم ارد بزرگ به پنج دسته کلی تقسیم نمود :
1- بهائیت و فراماسون ها (چنانچه در برخورد سایت ویکی پدیا با مقاله حکیم ارد بزرگ مشاهده آن بودیم )
2- تجزیه طلبان ایران ( پان تورکهای ایران و ... ) کسانی که مخالف تحقق نظریه قاره کهن هستند
3- کمونیست های ایران و افغانستان ( هواداران نجیب الله ، بازماندگان حزب وطن افغانستان که کینه دیرینه ایی نسبت به احمد شاه مسعود و تاجیکان دارند ).
4- دوستداران جهانی سازی (کسانی که مخالف نظریه "کهکشان اندیشه" ارد بزرگ هستند و در واقع به دنبال تحقق نظریه دهکده کوچک جهانی می باشند) .
5- دشمنان تاجیک ها و فارس زبانان افغانستان (همانند پشتونهای افراطی افغانستان ، طالبان و هواداران آنها در عربستان ، امارات متحده عربی و پاکستان )
برای شناخت بیشتر دشمنان حکیم ارد بزرگ اینجا کلیک کنید .

اشتباه تاسف بار یک ناشر

در چاپ عکس حکیم ارد بزرگ بر روی چاپ کتابهای جبران خلیل جبران !!!
در تصاویر بالا دقت کنید ، آیا چهره حکیم ارد بزرگ با جبران خلیل جبران شباهتی با هم دارند ؟
پرسش اینجاست : پس چرا انتشارات نیک فرجام بر روی جلد کتابهای جبران خلیل جبران  از تصویر حکیم ارد بزرگ !  استفاده می کند ؟!

چنانچه در تصاویر زیر می بینید بر روی جلد 5 کتاب « ماسه و کف»، «بال‌های شکسته»، «پیامبر و دیوانه»، «پیشتاز» و «اندیشه های نو و شگفت» عکس حکیم ارد بزرگ به جای جبران خلیل جبران به چاپ رسیده است .

(انسان شجاعی که جان 6 نفر را از مرگ نجات داده است)

اسامی افرادی که در عکس بالا هستند :
ردیف بالا از راست : روح الله ابراهیم زاده ، اسحاق صادقیان ، محمد شاکری (عضو شورای بخش مرکزی و شورای شهرستان) ، اسد محمدی مقدم ، حکیم ارد بزرگ ، رمضان سالاری ، حسنعلی محمودی ، رضا شعبان پور ، فرج الله حیدریان و سید ابوالفضل حسینی
معرفی افراد ردیف پایین از چپ آقایان : علی اکبر پور شعبان ، میلاد محمدی ، پدرام ، علی باقری ، هادی شیرزاد (عضو شورای بخش مرکزی) ، علی محبت پور (عضو انجمن فرهیختگان شیروان و رئیس شورای بخش مرکزی) ، منوچهر نبی زاده (عضو انجمن فرهیختگان شیروان)
برای مشاهده گزارش کامل مراسم تجلیل حکیم ارد بزرگ از هادی شیرزاد اینجا کلیک کنید

دیدار اساتید موسیقی مقامی خراسان با حکیم ارد بزرگ (روستای گرماب در 35 کیلومتری جنوب شیروان)
ایستاده از راست : احمد حیدری،امید حیدری، استاد خان محمد آدینه پور(استاد موسیقی مقامی خراسان)، استاد حمید صادقی(استاد سه تار) ، استاد حسن ثابتی (استاد آوازسنتی) ، استاد رستم مهرگان(حنجره طلای) حکیم ارد بزرگ (بزرگترین فیلسوف جهان) ، استاد حسین ولی نژاد (استاد دوتار )،ناشناس،محمد جعفری(عضو هیت موسس فرهیختگان)، استاد کوروش محمدی(هنرمند سنتی)، جلال محمدی، استاد عقیل اصلی چوکانلو (هنرمند مجسمه ساز) ، حاج علی آزاد ، رضا جوانشیر ، عبدا.. وثوقی
ردیف دوم ایستاده از راست: قاسم وطندوست ،علی فرهود (هنرمند تئاتر)علی اصغر پاکدل، علی غلامزاده ، رجبعلی مرادیان ،اسماعیل زارع، نصرا... عوض زاده ، ناشناس ، بهرام حیدری ، مهندس علی باقری(استاد دف) ، ابوالفضل حسینی، مهندس حسین سهرابی

نشسته از راست : طهماسبی ، قلی زاده ، استاد اصغر قربانی (استاد نی ) ، مهندس قاسم جوانشیر ، مهندس منوچهر نبی زاده ، مهندس حسین رمضانی ، روژان جوانشیر  ، احسان عوض زاده ، قاسمی ، قربان محمد شاکری ، روح ا... زارع ، محمد شاکری (عضوشورای روستا ، بخش مرکزی و شهرستان ) ، عرفان افتخاری ، علیرضا جوانشیر - شهریور 1394 

دیدار یک گروه نمایش عروسکی با حکیم ارد بزرگ :

بیست و هشت شهریور 1394 ((گروه عروسکی شادی جون)) که برای گروه سنی خردسالان و کودکان برنامه اجراء می کنند به سرپرستی خانم شادی غفوری با فیلسوف نامدار کشورمان حکیم ارد بزرگ دیدار نمودند . این دیدار در منزل حکیم بزرگ کشورمان انجام شد . اعضای این گروه در مورد سوابق هنری خویش سخن گفتند و از برنامه هایی که برای آینده در اندیشه دارند . حکیم بزرگ ضمن شنیدن سخنان تک تک اعضای این گروه ، شاد نمودن کودکان را  امری ستودنی دانستند و فرمودند : فرزندان ایران باید رفتارهای انساندوستانه و مهربانانه را فرا بگیرند .  پیش نیاز داشتن سرزمینی آباد ، دارا بودن فرزندانی شاد و با ادب است .
لازم به ذکر است در این دیدار برای نخستین بار عروسک این گروه با نام هنری «ویژوو» در منزل حکیم ارد بزرگ رونمایی شد . عکس های این دیدار در پی تقدیم می گردد :

سمیه رشیدی ماوا (عروسک گردان و صداپیشه) ، شادی غفوری (مجری و کارگردان) ، تکین حاتمی (نویسنده)

توضیحات خانم شادی غفوری (مجری و کارگردان برنامه های عروسکی) در مورد ((شخصیت عروسکی  ویژوو)) برای حکیم ارد بزرگ

تکین حاتمی (نویسنده)، 
سمیه رشیدی ماوا (عروسک گردان و صداپیشه) ، غزاله شرکاء(مستندساز و تنها فرزند حکیم )، حکیم ارد بزرگ ، وندا حاتمی که عروسک ویژوو را در آغوش گرفته و در مقابل حکیم بزرگ ایستاده است ، مینا بابایی (همسر تکین حاتمی) ، شادی غفوری (مجری و کارگردان)
اطلاعات بیشتر در مورد این دیدار در آدرس زیر موجود است :
http://didar-ba-hakim.blogsky.com/1394/06/29/post-383/

برچسب‌ها: زندگی نامه ارد بزرگ، زندگینامه ارد بزرگ، زندگینامه حکیم ارد بزرگ، بیوگرافی حکیم ارد بزرگ، بیوگرافی ارد بزرگ، زندگی نامه حکیم ارد بزرگ، زندگینامه بزرگ شیروان، hakim orod bozorg، orod، ارد

Admin

انثى العقرب الفأر
تعداد امتیاز : 31670
تعداد سپاسگذاری : 209
زاد روز : 1984-11-19
شغل : نقاشی

پستعنوان: رد: بیوگرافی حکیم ارد بزرگ   2014-01-03, 12:37 am

خیلی ممنون از اینکه زندگینامه حکیم محبوبمان را به اشتراک گذاشتید . من تا به امروز ده ها بار این مطالب را خوانده ام اما نمی دانم چرا باز هم دوست دارم دوباره متن ها را مرور کنم و باز هم با وجود تکراری بودنشان آنها را بخوانم .
gOOL

اين مطلب آخرين بار توسط مهناز آشنا در 2015-03-10, 10:48 am ، و در مجموع 1 بار ويرايش شده است.
خواندن مشخصات فردي http://hekmat.dust.tv
کیوان طالب زاده
عضو رسمی انجمن
عضو رسمی انجمن

العذراء الحصان
تعداد امتیاز : 29900
تعداد سپاسگذاری : 182
زاد روز : 1978-09-03
شغل : مربی شنا

پستعنوان: رد: بیوگرافی حکیم ارد بزرگ   2014-01-03, 4:59 pm

مهناز خانم این همون حس و کاریه که من هم انجام می دهم . از دوستانی که اطلاعات تازه تری درباره حکیم دارند خواهش می کنم آنها را به اشتراک بگذارند

حکیم ارد بزرگ (بزرگترین فیلسوف تاریخ ایران) با یکی از طرفداران خردسال خود(( مهدیا پاکدل ))

اين مطلب آخرين بار توسط کیوان طالب زاده در 2015-07-08, 2:50 pm ، و در مجموع 1 بار ويرايش شده است.
خواندن مشخصات فردي
معین
عضو رسمی انجمن
عضو رسمی انجمن

ذكر العذراء الكلب
تعداد امتیاز : 26084
تعداد سپاسگذاری : 24
زاد روز : 1994-08-23
خوراک مورد علاقه : فست فود

پستعنوان: رد: بیوگرافی حکیم ارد بزرگ   2014-01-03, 5:59 pm

گفتم : چرا در افغانستان ، کمونیست های حزب وطن ، حکیم ارد بزرگ را "شیطان بزرگ" می نامند !!!

گفت : این که چیزی نیست در ایران ، تجزیه طلبان او را یک شوونیست پارس معرفی می کنند !!!؟

گفتم : چرا پشتون های تند رو مورد حمایت امارات و عربستان ، حکیم ارد بزرگ را خصم ملت افغانستان معرفی می کنند !!!

گفت : این که چیزی نیست در سایت ویکی پدیا ، بهاییان و عوال صهیونیزم جهانی موجودیتش را زیر علامت سئوال می برند !!!؟

گفتم : شنیده ام در ایران از شهریورماه 1392 سایت ایشان فـیلـتر شده است !!!؟

گفت : این که چیزی نیست در 6 اسفند 93 تمام سایتها ، انجمن ها و وبلاگهایی که نام حکیم ارد بزرگ را در خود داشتند و گوگل آنها را نشان می داد به شکل دسته جمعی فـیلـتر شده اند !!!؟

گفتم : حکیم ارد بزرگ که دارای محبوبیت بسیاری در بین مردم کشورهای فارسی زبان است !!!؟

گفت : واژه محبوبیت تنها برای مردگان صدق می کند !!!؟

گفتم : احمد شاه مسعود و یا بینظیر بوتو و بسیاری دیگر از بزرگان در وصف حکیم ارد بزرگ سخن ها گفته اند !!!؟

گفت : خیلی حرف می زنی !؟ من چه می دانم چه خبر است برو سرت به کار خودت گرم باشد ...!!!

lol!
خواندن مشخصات فردي
هدیه توکلی
عضو رسمی انجمن
عضو رسمی انجمن

انثى السمك الحصان

پستعنوان: رد: بیوگرافی حکیم ارد بزرگ   2014-01-05, 12:26 pm

ممنونم از همه دوستانی که پیام دادند
آره باید زندگینامه حکیم را کاملتر کرد درباره "رزاق مامون" خبرنگار پیشین بی بی سی و رادیو آزادی در پراگ باید نوشت که با نام دکتر جلال الدین بایانی بدترین مطالب را بر علیه حکیم ارد بزرگ و کشورمان منتشر کرده است
خواندن مشخصات فردي
میترا متین
عضو رسمی انجمن
عضو رسمی انجمن

انثى السمك الفأر
تعداد امتیاز : 34065
تعداد سپاسگذاری : 125
زاد روز : 1996-03-01
شغل : گرفتار درس و درس و درس
خوراک مورد علاقه : اگه بگم مسخره ام می کنید !

پستعنوان: رد: بیوگرافی حکیم ارد بزرگ   2014-01-05, 6:51 pm

مطلب جالبی دیدم از یک مدرسه در شرق ایران
بخوانید :

دانش آموزان کلاس اول دبستان فراهانی تایباد - بهار 1392
برای مشاهده عکس ها در نمایی بزرگتر بر روی آنها کلیک کنید

بزرگترین دفاع در برابر دشمنان ، خرد و اندیشه است .
از سخنان ارد بزرگ

بر روی تخته سیاه نوشته شده :
بهترین شیوه آموزش به کودک ، همراه شدن با او در درون داستانهای عبرت انگیز است . « حکیم ارد بزرگ »

شکست بن بست نیست ،
یک پیچ است به سوی پیروزی است . 
ارد بزرگ

از سخنان ارد بزرگ

از سخنان ارد بزرگ

عبدالظاهر ادهمی آموزگار فرهیخته یکی از دلدادگان عرصه فرهنگ و خرد ایرانی است و عشق به رشد و تعالی این سرزمین در نگاه و زبان او جاریست . امروز عکس هایی از او و آینده سازان این سرزمین بدستم رسید که حکایت از خرد دوستی و عشق به حکمت و اندیشه ایرانی دارد برای این مرد بزرگ و شاگردان عزیزش آرزوی سربلندی هر چه بیشتر می نمایم .

درباره عبدالظاهر ادهمی

اهل دیار کهن تایباد و از روستای باستانی کرات هستم با اتمام تحصیلات دانشسرای مقدماتی امام جعفر صادق تایباد و آیت الله تهرانی شاندیز در سال 1376 به استخدام آموزش و پرورش درآمدم و افتخار آموزگاری نصیبم شد. دوره کاردانی را در مرکز تربیت معلم شهید خورشیدی و دوره کارشناسی آموزش و پرورش ابتدایی را در دانشگاه آزاد تایباد گذراندم و از سال 1380تدریس پایه اول ابتدایی را شروع کردم.
در مدارس قدس پشته ، 22 بهمن استای ، آزادی ایله ، شهید کلاهدوز قلعه نو ، استقلال آبقه ، شهید قنادزاده کرات ، ارزنچه سفلی ، شهادت سعدآباد ، سیدالشهدا حمزه شهر کاریز و شهید فراهانی تایباد افتخار خدمت به فرزندان این مرز و بوم را داشته ام و اکنون هم در دبستان شهید عبدالقادری شهر تایباد مشغول تدریس هستم.
بسیار خوش حالم که می بینم اموزش وپرورش ما روند رو به رشدی را در پیش گرفته است . همه باید در حد توان خود تلاش کنیم تا کاستی ها را بر طرف کنیم واز استعدادها و امکانات موجود بهترین بهره را برای پیشرفت نظام آموزشی کشورمان بکار گیریم.
مشکلات بسیار زیادی در مدارس ما هست همچنین استعدادهای بالقوه خوبی داریم که باید از آنها بهره مند گردیم.
بنده اعتقاد دارم که دانش آموزان ما باید از بهترین فضاها و جدید ترین امکانات و تکنولوژی های روز دنیا بهرمند شوند و این تکنولوژی ها را در مدرسه ها ببینند و با آنها کار کنند. یادمه وقتی دانش آموز بودم مجهز ترین مکان در روستای ما مدرسه بود و خیلی از امکاناتی که در مدرسه بود در قسمت های دیگر کمتر دیده می شد. ابزار های آزمایشگاهی نظیر اوپک ، اورهد ، میکروسکوپ ، پخش فیلمهای آموزشی، همکاری صمیمانه سازمانهای دیگر با آموزش وپرورش و...
ولی الان متاسفانه دانش آموزان خیلی از وسایل و امکانات را در بیرون می بینند یادر خانه از آن استفاده میکنند ولی در مدرسه های ما از آنها خبری نیست. هنوز ما به فکر تهیه چهار دیواری کلاس و رنگ کردن تخته سیاه وجوش دادن میز ونیمکت و.... هستیم .
همت مدیران مدارس و مسئولان بخش کار پردازی وهمچنین تکنولوژی وآموزشی مدارس و اولیای گرامی و خیرین عزیز می تواند برطرف کننده ی این مشکل باشد.

خوش حالم از اینکه دیگر روزهای اول سال تحصیلی را برای نقل و انتقالات و ثبت نام و توزیع کتاب و آماده سازی مدارس هدر نمی دهیم .
شایسته است در تابستان که دانش آموزان در تعطیلات به سر می برند ما که متولیان آموزش آنها هستیم خود را تعطیل مطلق نکنیم قبل از سال تحصیلی مدرسه خود وپایه ی تدریس خود را مشخص کنیم برای یک سال آتی خود برنامه ریزی کنیم . مدیران محترم کتب درسی و لباس فرم را به شاگردان برسانند، بنایی ها و نقاشی ها رابه پایان برسانند و با آمار دقیق کلا س بندی کرده و نیرو های لازمه را جذب کنند تا با شروع مدارس از وقت مفید آموزشی برای این کارها استفاده نکنند.
خانواده ها نسبت به ثبت نام فرزندان خود حساس تر باشند هنوز می بینیم که متاسفانه اولیای محترم بعد از شروع مدارس اقدام به ثبت نام وسنجش فرزندان خود در مدارس می کنند.
اینها چیزهایی است که می توانیم خودمان بدون هزینه ی بیشتری برطرف کنیم کافی است همین کارهایی که می خواهیم اول مهر انجام دهیم چند روز زودتر انجام دهیم.
هر سال تغییر کتب درسی ، هر سال تغییر سیستم آموزشی ،تغییر سیستم ارزشیابی وخیلی تغییرات دیگر همه را سردر گم کرده خیلی از اولیای محترم دیگر گیج شده اند و در جلسات اولیا ومربیان فقط گوش می کنند واز نگاه آن ها معلوم میشود که دیگر برای شان قابل درک نیست .
از اینها که بگذریم سلیقه ای بودن کارها همه چیز را پیچانده است هر کس در هر سمت وپستی که هست به شیوه وسلیقه ی خود کارها را جلو می برد گویی می خواهد تا همیشه در همین سمت وپست باقی بماند غافل ازین که به محض عوض شدن او همه چیز عوض خواهد شد وخیلی از کارهایی که او با جدیت دنبال می کند نیمه کاره رها خواهد شد.
تدریس ها و شیوه های تدریس هم سلیقه ای شده ، به طوری که اگر یک دانش آموز متوسط را از یک شهرستان به شهرستان دیگر ببرند یا حتی مدرسه ی او را عوض کنند . دانش آموز و خانواده اش نسبت به چگونگی ادامه تحصیل فرزندشان سردرگم می شوند. و معلم جدید از شرایط فعلی او ناراضی است.حتی دانش آموزی که تغییر پایه تحصیلی داده و به پایه ی بالاتر رفته است می بینیم که معلم بعدی از وضعیت تحصیلی او ناراضی است و...
بیاییم به اهداف کلی آموزش بیشتر دقت کنیم و با نیاز سنجی صحیح از اتلاف وقت وهزینه ی مربوط به خود و دیگران جلو گیری کنیم.
رشد خانواده های دانش آموزان هم در طول سال های اخیر یکسان نبوده خیلی از خانواده ها هنوز همان حال وهوای قدیم را دارند و بعضی ها هم خوب رشد کرده اند واین تفاوت راحتی در شهرهای کوچک به خوبی می بینیم و متوجه می شویم که هر کدام نسبت به تحصیل فرزندشان یک دیدگاه دارند. ویک جور برخورد می کنند . هر کدام از خانواده ها توقعات خاصی از معلم دارند ویک نوع رفتار رااز معلم دربرابر شاگردشان می طلبند.
وخیلی موارد دیگر که نمی گنجد.
امیدوارم به زودی همه این مشکلات برطرف شده و ببینم مردم و دانش آموزان و معلمان از روند تحصیل و تدریس خود راضی هَستند واز یاددهی ویادگیری لذت می برند . انشاء الله
باتشکر

سایت شخصی عبدالظاهر ادهمی

http://www.khane-2.blogfa.com
خواندن مشخصات فردي
نی نا ناظمی
عضو رسمی انجمن
عضو رسمی انجمن

انثى القوس الكلب

پستعنوان: رد: بیوگرافی حکیم ارد بزرگ   2014-01-06, 3:26 pm

ایستاده از راست : رمضان سالاری ، حسنعلی محمودی ، روح الله ابراهیم زاده ، علی اکبر پور شعبان، حکیم ارد بزرگ ، استاد پدرام ، مهندس منوچهر نبی زاده ، اسد محمدی مقدم ، استاد علی باقری ، رضا شعبان پور ، فرج الله حیدریان و اسحاق صادقیان - و نشسته از راست : محمد شاکری ، علی محبت پور و هادی شیرزاد

برچسب‌ها: حکیم ارد بزرگ، سید ابوالفضل حسینی شیروان، فرج اله حیدریان شیروان، رضا شعبان پور، حسنعلی محمودی شیروان، رمضان سالاری شیروان، اسد محمدی مقدم شیروان، محمد شاکری شیروان، اسحاق صادقیان شیروان، روح الله ابراهیم زاده شیروان
برای مشاهده عکس بالا ، با ابعاد بسیار بزرگتر ، بر روی آن کلیک کنید
معرفی افراد حاضر در این دیدار که عکس آنها را می بینید :
ردیف بالا از چپ آقایان : سید ابوالفضل حسینی ، فرج الله حیدریان ، رضا شعبان پور ، حسنعلی محمودی ، رمضان سالاری ، حکیم ارد بزرگ ، اسد محمدی مقدم ، محمد شاکری (عضو شورای بخش مرکزی و شورای شهرستان) ، اسحاق صادقیان ، روح الله ابراهیم زاده
معرفی افراد ردیف پایین از چپ آقایان : علی اکبر پور شعبان ، میلاد محمدی ، پدرام ، استاد علی باقری ، هادی شیرزاد (عضو شورای بخش مرکزی) ، علی محبت پور (عضو انجمن فرهیختگان شیروان و رئیس شورای بخش مرکزی) ، منوچهر نبی زاده (عضو انجمن فرهیختگان شیروان)
خواندن مشخصات فردي
هدیه توکلی
عضو رسمی انجمن
عضو رسمی انجمن

انثى السمك الحصان

پستعنوان: چند تا عکس خانوادگی از حکیم ارد بزرگ در یکی از سایت ها دیدم که تقدیمتون می کنم :   2014-01-14, 3:56 am

عکس هایی نادر از آشنایان نزدیک حکیم ارد بزرگ

عکس بالا مربوط است به دیماه 1392 - شیروان - درکنار آرامگاه تنها عموی حکیم ، روانشاد محمدحسین شرکاء
از راست به چپ: باباحسین شرکا ، مرتضی شرکاء ، محمدرضا فلاحتکار و حکیم بزرگ

عکس بالا مربوط است به نوروز 1392 - شهر ری
بر مزار دکتر حسین فاطمی وزیر خارجه شجاع و میهن پرست دکتر محمد مصدق و مدیر روزنامه باختر

عضو رسمی انجمن
عضو رسمی انجمن

انثى القوس الكلب

پستعنوان: رد: بیوگرافی حکیم ارد بزرگ   2014-01-14, 12:42 pm

تصاویر سفر حکیم ارد بزرگ (بزرگترین فیلسوف جهان) به شهرستان شیروان - اسفند ماه 1394

تصاویر سفر حکیم ارد بزرگ (بزرگترین فیلسوف جهان) به شهرستان شیروان - اسفند ماه 1394

فرودگاه شهید هاشمی نژاد مشهد ، آقای علی ولی پور و مهندس منوچهر نبی زاده در کنار حکیم ارد بزرگ

بر مزار استاد شادروان قدرت الله شریفی
خواندن مشخصات فردي
مهناز آشنا
Admin

انثى العقرب الفأر
تعداد امتیاز : 31670
تعداد سپاسگذاری : 209
زاد روز : 1984-11-19
شغل : نقاشی

پستعنوان: رد: بیوگرافی حکیم ارد بزرگ   2015-03-04, 1:44 pm

مردم شهر شیروان در خراسان شمالی که زادگاه اجداد حکیم ارد بزرگ نزدیکترین دوست ایرانی احمدشاه مسعود است می گویند روز 11 شهریور (روز تولد احمد شاه مسعود) و یا 18 شهریور ( روز شهادت احمد شاه مسعود ) را روز دوستی مردم پنجشیر افغانستان و شهر شیروان ایران نامگذاری کنید . در این رابطه نامه ایی از افغانستان را با هم بخوانیم :

خشم و ستیز رستم دستان نهفته است
در تنگنای سینهٔ حسرت کشیده ام
گهوارهٔ بصیرت مردان نهفته است
خاک مرا جزیرهٔ خشکی کمان مبر
دریای بی کران و خروشان نهفته است
خالی دل مرا تو ز تاب و توان مدان
شیر ژیان میان نیستان نهفته است
پنداشتی که ریشهٔ پیوند من گسست؟
در سینه ام هزار خراسان نهفته است.

نویسندگان محترم وعالیقدر شیران شیروان
غیور محصل دانشگاه تکنالوژی مخابراتی هستم
هجده سنبله روز قهرمان ملی در افغانستان و دوستی پنجشیر و شیروان در ایران گرامی است این روز را به مردم شیروان و پنجشیر زیبا تبریک عرض میداریم امید از غم غوسه دور باشند . احمد شاه مسعود قهرمان ملی و دوست حکیم ارد بزرگ ، همه را به یک چشم می دید، در واقع همان شعار معروش که گفتند "ما وحدت ملی را بر اساس عدالت اجتماعی می خواهیم" این پیام را می رساند که عدالت اجتماعی یعنی حقوق همه شهروندان افغانستان از همه اقوام افغانستان که به طور مساوی باید تأمین شود. بیت مورد احترام شهید مسعود پیشکش می دارم که این بیت از بیدل را بارها تکرار می کرد :

ترک آرزوکردم رنج هستی آسان‌ شد
سوخت پرفشانی‌ها کاین قفس ‌گلستان شد

عالم از جنون من‌کردکسب همواری
سیل گریه سر دادم‌ کوه و دشت دامان شد

خامشی به دامانم شور صد قیامت ریخت
کاشتم نفس در دل، ریشهٔ نیستان شد

کاش برای مراسم دوستی شیروان و پنجشیر احمد ولی مسعود ، برادر قهرمان ملی کشور را میهمان می کردید .
من همانند دیگر دوستان موافیق این گونه دیدارها هستم در مورد اینکه مردم ما بیشتر بزرگان را بشناسند و هرف های زیبای آنها را از آمیر صاحب شهید گرفته تا مرد شرف و انسانیت حکیم ارد بزرگ را بشنوند مینجمله خاطرات و یادداشت های آنها را .
بلی با تآ ید گفته های چناب محترم مصطفی گلیانی صاحب میخواهم افزود نمایم که به نسل نو حماسه های نیاکان ما را از چوکات افسانه ها خارج نموده به آینده روشن با چشمان پرمهر وحدت وصمیمیت نگریست. هرف های شما را پسندیدم .
فرزندان نامدار سرزمین مسعود ، نصیراحمد نور سفیر افغانستان در تهران و همینطور جناب محمد افسر ره‌بین، رایزن فرهنگی افغانستان در ایران هم می توانند صحبت های صادقانه صمیمی وخردمندانه که مایه دوستی بیشتر دو ملت و قوت قلب برای همه وطندوستان واقعی کشور های ماست و می تواند درک ما جوانان نسل امروز را از افکار مسعود و ارد را که استقلال طلبی و آزادی خواهی است بالا ببرد ما این راه و رسم را بمثابه راه ورسم ماندگار درتاریخ کشورهایمان ارج میگذاریم و انرا بحیث علم وعمل پیروی مینمایم ما براه علم وعمل همگام با تاریخ زرین کشورهایمان و رهبران هوشمند مانند آمر صاحب شهید احمدشاه مسعود . حکیم ارد بزرگ . داکتر عبدالله . امر االه و ضیا مسعود بپیش خواهیم رفت و تاریخ عظمت کشورمانرا لکه دار نخواهیم کرد حتی اگر مسعود بزرگ و حکیم ارد بزرگ متعلق بیکی از کشور های دیگر و یا قوم دیگر هم میبودند ما رسالت ما حکم میکند که از کارنامه های باعزت حراست و پاسداری نمایم بیحیث حریم علم ودانش بشری . به امید روزیکه دنیا به علم تکنلوجی ما دوباره نگاه کند .
خواندن مشخصات فردي http://hekmat.dust.tv
میترا متین
عضو رسمی انجمن
عضو رسمی انجمن

انثى السمك الفأر

پستعنوان: رد: بیوگرافی حکیم ارد بزرگ   2015-04-06, 7:00 am

این عکس حکیم ارد بزرگ با دخترشون غزاله بسیار زیبا ست.
0-=0-= 76897
خواندن مشخصات فردي
مهرداد آشنا
عضو رسمی انجمن
عضو رسمی انجمن

ذكر الجوزاء الثور
تعداد امتیاز : 24768
تعداد سپاسگذاری : 100
زاد روز : 1985-06-02
شغل : کار در فرودگاه بین‌المللی
خوراک مورد علاقه : پیتزا

پستعنوان: رد: بیوگرافی حکیم ارد بزرگ   2015-04-06, 4:35 pm

سلام به همه دوستان - تصویر حکیم ارد بزرگ در جمع خاندان با محبت نبی زاده

از راست به چپ  : مهندس منوچهر نبی زاده - عبدالرضا محمدعلی زاده - رضوان اسماعیل نیا - یعقوب نبی زاده - علی رمضان زاده به همراه پسرشان - حکیم اردبزرگ (بزرگترین فیلسوف جهان) - عیسی نبی زاده  (بزرگ خاندان نبی زاده) به همراه همسرشان معصومه حسینی - عاطفه کشوری - مژگان اسلامی
ردیف دوم : لیلی نبی زاده - غزاله شرکاء ( دختر حکیم ) - محبوبه نبی زاده - هما نبی زاده
KIU87-76

کیوان طالب زاده
عضو رسمی انجمن
عضو رسمی انجمن

العذراء الحصان
تعداد امتیاز : 29900
تعداد سپاسگذاری : 182
زاد روز : 1978-09-03
شغل : مربی شنا

پستعنوان: رد: بیوگرافی حکیم ارد بزرگ   2015-07-08, 1:08 pm

از همه دوستان به خاطر نوشته هاتون متشکرم bardasht

عکس ها و تصاویر بزرگ شیروان (حکیم ارد بزرگ) 5 اسفند 1394
دکتر یوسف کاظمی شیروان  در حال همراهی حکیم ارد بزرگ

میترا متین
عضو رسمی انجمن
عضو رسمی انجمن

انثى السمك الفأر

پستعنوان: رد: بیوگرافی حکیم ارد بزرگ   2015-07-11, 3:17 pm

تیرماه است و منتظر نسخه جدید کتاب سرخ هستیم دوستان اگر نسخه 1394 کتاب سرخ رو دیدین خواهش می کنم لینک دانلودش را زودتر در انجمن بگذارید . متشکرم از همتون

دل تنگم میخواهد
برای یک بار هم شده
هنگامی که  باران می بارد
حکیم ارد بزرگ
در رویایم که نه
در پیش روی او باشم .
خواندن مشخصات فردي
فردین کاظمی
عضو رسمی انجمن
عضو رسمی انجمن

ذكر الحمل القط
تعداد امتیاز : 25976
تعداد سپاسگذاری : 126
زاد روز : 1987-03-24
شغل : معماری
خوراک مورد علاقه : آش رشته تبریزی

پستعنوان: رد: بیوگرافی حکیم ارد بزرگ   2015-07-12, 3:59 am

هر سال 4 تیرماه حکیم ارد بزرگ نسخه جدیدی از کتاب سرخ را منتشر می کنند و امسال در حالی که 21 تیرماه را پشت سر می گذاریم هنوز این کتاب منتشر نشده است  Crying or Very sad  امیدواریم شرایط جسمانی حکیم بزرگمان که شدیدا دچار بیماری کبد و قند هستند مساعد تر شود و ما بتوانیم باز هم پندها و نصایح تازه ایی از ایشان را بخوانیم .

- تنور جدایی طلبان داخلی و فرقه های رنگارنگ را گرم می نمایند.
- اختلاف افکنی بین ایران و کشورهای اطراف، بویژه افغانستان و پاکستان را دنبال می کنند.
تا مام میهن، ایران را، همچون عراق، سوریه و لیبی به کشتارگاهی شوم تبدیل کنند. بی شک در پشت این پرده، بزم رقص شمشیر دیوانسالاران عربستان سعودی، برپاست.

دیدگاه حکیم ارد بزرگ درباره سایت ویکی پدیا فارسی و شبکه بی بی سی

خواندن مشخصات فردي
سعید طهماسبی
عضو رسمی انجمن
عضو رسمی انجمن

ذكر القوس التِنِّين
تعداد امتیاز : 23923
تعداد سپاسگذاری : 85
زاد روز : 1988-12-16
شغل : کامپیوتر

پستعنوان: شعر حکیم ارد بزرگ سروده استاد فرزانه شیدا   2015-07-15, 11:28 am

(( حکیم اُرد بزرگ ))

سروده استاد فرزانه شیدا / شهر اسلو / کشور نروژ / 1388

دراین دنیای وانفسا

گهی ویران گهی شیدا

گهی آواره ی دهری

گهی جا مانده در دنیا

رهم تاریک و گه خاموش

نه گرمی های یک آغوش

چه افسرده رهی رفتم

به قلبی خسته و مدهوش

نه نوری در ره تارم

نه شمعی در شب زارم

نه مهری تا که جان گیرد

درآن قلب ِ گرفتارم

دراین ره وه چه بیهوده

نه دلخوش یا که آسوده

رهی رفتم , بسی گُمره

به دل صد غصه آلوده

بناگه نور رخشانی

توگوئی در زمستانی

بدل گرمیِ بودن داد

به دل زآن درد و ویرانی

از او بس پرس وجو کردم

ز او دل زیرورو کردم

به عشقی با کلام او

به" شیدائی "چه خو کردم

کلامش آسمانی بود

چو اکسیر جوانی بود

به نامش " زندگانی " بود

و " نام او جهانی" بود

سخن از "مرد " دوران است

چو فکرش مایه ی جان است

میان هرکلام او

تو گوئی راز پنهان است

در این دنیا دراین برزن

ز نام "او" بگو با من

بخوان" اندیشه ی" او را

به عشق دل, ز جان و تن

بگو: " اُرد بزرگ " ما

چه می گوید در این دنیا

"کلامِ او" چو آئین است

سخن در هر سخن گویا

سخن؛ حرفِ منو ما نیست

سخن ,از رنجِ فردا نیست

سخن," اندیشه ای ناب "است

چنین "اندیشه "هرجا نیست

کلامش روح جاویدان

وجودش مظهر ایمان

خدای فکر و اندیشه

به نام " اُرد" این ایران

کلامش روح هر شادی

به ویرانی چو" آبادی"

بخوان در هر کلام او

پیام سرخ "آزادی"

محمد صحت شیروان , مجید غلامی , حیدر علی سلیمی , رحمان اسلامی , خانم بافکر , حسن بلوچیان , ... , سروش شگفتی , استاد محمود صادقی (نوازنده تار و سه تار و دوتار)  , حکیم ارد بزرگ , مهندس علی باقری (استاد دف) , ابوالفضل فرخاری (شاعر و نویسنده) , مهدی فروزان مهر , استاد علی اصغر قربانی , هادی مینا, ابوالفضل زرهرن , ...

آتاناز
مهمان

پستعنوان: رد: بیوگرافی حکیم ارد بزرگ   2015-07-18, 1:07 am

خیلی خواندنی بود . gOOL

زنده بادحکیم ارد بزرگ بزرگترین نخبه جهان با اندشه های ناب شان ، گل همیشه بهار

که این اندیشه ها را در اختیار عموم مردم ایران قرار داده اند .
bardasht
مهرانه
مهمان

پستعنوان: رد: بیوگرافی حکیم ارد بزرگ   2015-07-18, 11:07 am

گــل همیِِِشه بهار
چنان به اندیشه ها و سخنان حکیم ارد بزرگ ، بزرگترین متفکر جهان فکر میکنم و به عکسش مینگرم ، که انگار تصویرش در مردمک چشمانم باقی مانده باشد ولی او بیش از مردمک چشم من پایین رفته است . به ته قلبم پایین رفته و رسوب کرده است .
گــل همیِِِشه بهار
پرهام
مهمان

پستعنوان: رد: بیوگرافی حکیم ارد بزرگ   2015-07-18, 12:14 pm

تو نه مهتاب و نه خورشیدی و نه دریایی!
تو همان ناب ترین جاذبه ی دنیایی...

تو پر از حرمت بارانی
حتم دارم که تو از پیش خدا می آیی...

مثل اشعار اهورایی باران پاکی
و به اندازه ی لبخند خدا زیبایی

خواستم وصف تو گویم همه در یک رویا
چه بگویم مثل یک حادثه ی عشق پر از ابهامی

دیدارت ای حکیم ارد بزرگ مانده در دل شیدایی
JUY80-76

یاشیل
مهمان

پستعنوان: رد: بیوگرافی حکیم ارد بزرگ   2015-07-19, 3:34 am

با سلام به اعضای انجمن .  tik
خانم توکلی برای گذاشتن این مطالب مفید ممنونم . bardasht
صحبت های حکیم ارد بزرگ ، بزرگترین نخبه جهان ، براستی حقیقت است . tik tik
کیانا
مهمان

پستعنوان: رد: بیوگرافی حکیم ارد بزرگ   2015-07-19, 7:49 am

نیکی حکیم ارد بزرگ به خلق بدون هیچ انتظاری ، برایم زیباست .
و در اینباره صائب_تبریزی چه زیبا می فرماید:

نیـکـی هنـری نیست بــه امیـد تــلافـی،،،احسان بـه کسی کن که به کار تو نیایـد

cyclops
ساغر
مهمان

پستعنوان: رد: بیوگرافی حکیم ارد بزرگ   2015-07-20, 2:15 pm

کاش یک تکه سنگ بودم. یک تکه چوب. مشتی خاک. کاش یک برگ بودم. یک سنگریزه. یک بلوط. صخره. خاکستر. کاش کسی بودم که تو را نمی شناخت. همه زندگی من شده سخنان تو سخنان پرارزش و گرانبهای تو . تا نفس باقیست به تو میاندیشم حکیم ارد بزرگم . gOOL

محمدآیین
مهمان

پستعنوان: رد: بیوگرافی حکیم ارد بزرگ   2015-07-21, 2:01 pm

حکیم ارد بزرگ را دوست میدارم زندگیم بهتر است
فکر می کردم در آغوشش بگیرم بهتر است
بعدها دیدم در آغوشش بمیرم بهتر است

از قفس، هرکس رهایت می کند، عاشقتر است
این که من با آن که آزادم، اسیرم، بهتر است

محبوب من ! این روزهــا آزادگان زندانی اند
زندگی، بی دوست، زندان است گیرم بهتر است.
0=\0-=

مجتبا
مهمان

پستعنوان: رد: بیوگرافی حکیم ارد بزرگ   2015-07-22, 7:44 am

من عاشق جملات این نابغه بزرگ ایران هستم از جملات حکیم در زندگیم خیلی بهره برده ام خدا کنه همیشه صحیح و سلامت باشند و خدا خیرشون بده  من در بیمارستان بقیه الله الاعظم کار می کنم و بیشتر وقت های آزادم رو به خواندن جملات فلسفی و حکیمانه بخصوص سخنان قصار حکیم پر می کنم بازم ممنون از همه دوستان KJI7  bardasht
پولاد
مهمان

پستعنوان: رد: بیوگرافی حکیم ارد بزرگ   2015-07-22, 3:03 pm

(حکیم ارد بزرگ) چهره شان معمولیست اما ... آنچه در قسمت چپ سینه شان میتپد دل نیست، اقیانوس محبت است .
(حکیم ارد بزرگ) تن صدایشان معمولیست ، اما... سخن که میگویند در جادوی کلامشان غرق میشوی .
(حکیم ارد بزرگ) قد و قامتشان معمولیست اما... اما حضورشان تپش قلب می آورد و در کنارش که بایستی حتما به آرامش میرسی .
فقط قلب آدم هاست که اهمیت دارد I love you
گلدانه
مهمان

پستعنوان: رد: بیوگرافی حکیم ارد بزرگ   2015-07-25, 3:17 pm

همه می توانند پولدار شوند ولی همه نمی توانند "بخشنده"شوند
پولداری یک مهارته و بخشندگی یک فضیلت
همه می توانند درس بخوانند اما همه "فهمیده " نمی شوند.
باسوادی یک مهارته اما فهمیدگی یک فضیلت
همه یاد می گیرند زندگی کنند اما همه نمی توانند زیبا زندگی کنند
زندگی یک عادته اما زیبا زندگی کردن یک فضیلت

بیوگرافی زندگی حکیم ارد بزرگ؛ بزرگترین نخبه جهان زیباست scratch
فرانک
مهمان

پستعنوان: رد: بیوگرافی حکیم ارد بزرگ   2015-07-26, 1:26 am

این شعر را از اعماق قلبم ، برای حکیم ارد بزرگ بزرگترین نابغه ایران ، تقدیم ایشان میکنم :
ابر کبــود من تویی
بود و نبود من تویی
مهر سجود من تـــویی
وااای به روزگارمــن
هواتویــی نفس تویـــی
لحظه پیش وپس تویی
عاشـــق در قفس منم
ای دل بــــی قرار من
گریه منم ابر تویـــــی
درد منم صبر تویی
بارش بـــی وقفه منم
ای دل بی قرار مـــن
هدهد من هدای من
همدم باوفـــای من
خبر ببر به عشـــق من
به عشق من خدای من
عاشق دیـــدار منم
محو پــــدیدارتــــویی
خسته و بیمارمنم
عشــــــق تویی یار تـــویی
gOOL gOOL gOOL
حبیب
مهمان

پستعنوان: رد: بیوگرافی حکیم ارد بزرگ   2015-07-26, 11:39 am

"مهربانی" را بکار!
بالای هر زمینی،و
زیر هر اسمانی..
اگرجای دانه هایی را که کاشتی فراموش کردی:
روزی"باران" جایشان را به تو نشان خواهد داد..
تو نمی دانی کی وکجا انرا خواهی یافت،
اما بی شک "کارنیک" هرجا که کاشته شود،
روزی به بار خواهد نشست……

آری روزی محبت های حکیم ارد بزرگ به بار خواهد نشست آنروز ایران ما بهشت است bardasht
سورینا
مهمان

پستعنوان: رد: بیوگرافی حکیم ارد بزرگ   2015-07-26, 1:24 pm

دلم کتاب سرخ را میخواهد
درون جنگل پاییز
به دور از رنگ آدم ها
من و آواز توکاها
من و یک رود
من و یک کلبه ی سبز
من و چای و کتاب سرخ
study Like a Star @ heaven 0-0IO00KOJJ986
محتشم
مهمان

پستعنوان: رد: بیوگرافی حکیم ارد بزرگ   2015-07-27, 3:25 am

بعضــــی ها
آرامش مطلقند لبخندشان ...
تـلالو برق چشمانشان ...
صدای آرامشان ...
و ...
تـپش قـلبشــان …
انگار که يک دنیـا آرامش را به رگ و ریشه ات تـزریق مـی کـنند ...
آنقـدر عـزیـزنـد …
آن قـَدر بـکرنـد …
که می ترسی تمام شوند و تو بمانی و یک دنیا حسرت ...
حکیم ارد بزرگ
بودنشان …
یــک عالمه مهر و محبت و لبخنـد
می نشـاند روی قلب و لبمــان ...
DFG33 DFG33 DFG33 DFG33
ایماه
مهمان

پستعنوان: رد: بیوگرافی حکیم ارد بزرگ   2015-07-27, 5:04 am

بهانه های دنیا تو را از یادم نخواهد برد...
حکیم ارد بزرگ، من تو را در قلبم دارم...
نه در دنیا !!! cyclops
دنیا
مهمان

پستعنوان: رد: بیوگرافی حکیم ارد بزرگ   2015-07-27, 5:44 am

بنظر من ما ایرانی ها هیچوقت قدر بزرگان خودمون رو تا وقتی زنده بودن ، متاسفانه ندونستیم !!!
امیدوارم حکیم ارد بزرگ بزرگترین نابغه جهان ، 1000 سال عمر کنند هر چند من مطمئنم ما ایرانی ها تمام این هزار سال هم خواب خواهیم بود و هزار و یکمین سال فرزندانمون برای حکیم ارد بزرگ ؛ بزرگترین نخبه ایران ؛ مجلسی باشکوه برگزار می کنند 0-0IO00KOJJ986
پاک مهر
مهمان

پستعنوان: رد: بیوگرافی حکیم ارد بزرگ   2015-07-28, 1:02 pm

حکیم ارد بزرگ خوبم
عطر از نام تو فراوانی است
و هر گوشه از
کلام تو شعری تازه است ،
در هزاران هزار باغ کلمات و سخنانت
bardasht

بهنازان
مهمان

پستعنوان: رد: بیوگرافی حکیم ارد بزرگ   2015-07-29, 5:02 am

زیبایی صرفا به معنای
داشتن چهره زیبا نیست
بلکه یعنی داشتن ذهن زیبا،tik
قلب زیبا و مهمتر از همه روح زیبا .tik
حکیم ارد بزرگ مردی با روحی زیبا و فرشته خصال هستند . tik
کورش
مهمان

پستعنوان: رد: بیوگرافی حکیم ارد بزرگ   2015-07-30, 4:05 am

نمی دانم ..
چرا بین این همه آدم ..
پیله کرده ام به سخنان تو ...
شاید فقط با تو
پروانه می شوم ..
سنگینی گفته هایت ...
سخنان زیبایت ...
روح من پروانه شد..
با خواندن کتاب سرخ ...

JUY80-76
نیلیا
مهمان

پستعنوان: رد: بیوگرافی حکیم ارد بزرگ   2015-07-31, 1:01 am

کاش می شد ....
تمام سخنانت را از دهان تو بشنوم !
تمام کتاب سرخ را
تو برایم تکرار کنی !
حکیم ارد بزرگ من !
هر چه تو بگویی زیباست ...
HJKL8
مهرزاد
مهمان

پستعنوان: رد: بیوگرافی حکیم ارد بزرگ   2015-07-31, 5:03 am

بی اجازه دوستت دارم حکیم ارد بزرگ
و این کودکی نیست
سخنان ناب توست
که اسیر کرد قلب مرا gOOL

میترا متین
عضو رسمی انجمن
عضو رسمی انجمن

انثى السمك الفأر

پستعنوان: رد: بیوگرافی حکیم ارد بزرگ   2015-07-31, 7:12 am

مهرزاد نوشته است:

بی اجازه دوستت دارم حکیم ارد بزرگ
و این کودکی نیست
سخنان ناب توست
که اسیر کرد قلب مرا  gOOL

این حرف دل من هم هست
HJKL8
سوگند به آواي صميمانه ي نامت
هر فصل دلم بي سخنان زیبای
حکیم ارد بزرگ
رنگ خزان است .

سخنرانی پرشور و به یادماندنی حکیم ارد بزرگ

سخنرانی پرشور و تاریخی حکیم ارد بزرگ

سخنرانی پرشور و به یادماندنی حکیم ارد بزرگ
خواندن مشخصات فردي
فرج الله
مهمان

پستعنوان: رد: بیوگرافی حکیم ارد بزرگ   2015-08-01, 1:22 am

الهی زیباترین انرژی های مثبت را نصیب " حکیم ارد بزرگ " بزرگترین نابغه ایران ؛ گردان
تا تقدیرشان آنگونه که تو میپسندی مهیا شود ...!!!
tik cheers tik cheers tik cheers tik cheers tik cheers
سوده
مهمان

پستعنوان: رد: بیوگرافی حکیم ارد بزرگ   2015-08-01, 3:26 am

حکیم ارد بزرگ ای واژه هاﯼ پر محبت
سخن بگو ﺻﺪﺍﯼ ﺗﻮ ﺗﺮﺍﻧﻪ خوشبختی ﺍﺳﺖ
ﮐﻼﻣﺖ رنگین کمان ﻋﺎﺷﻘﺎﻧﻪ دوستی ﺍﺳﺖ
سخنان ﺗﻮ ﺭﺍ ﻣﻦ بسیار دوست می دارم .
I love you LJIHJ6 LJIHJ6 LJIHJ6 I love you
پویا
مهمان

پستعنوان: رد: بیوگرافی حکیم ارد بزرگ   2015-08-01, 5:42 am

اندیشه های تو را ...
با دلی پر از عشق می خواهم ..
همان چیزهایی...
که در دل آرزو میکنم ...
و کتاب سرخ " تو "
بسیار از آن دارد ...
HJKL8
شایسته
مهمان

پستعنوان: رد: بیوگرافی حکیم ارد بزرگ   2015-08-01, 1:03 pm

حکیم ارد بزرگ
بیتی که نام و سخن تو در آن نوشته شد
یک بیت ساده نیست ، گنج محبت است .
DFG33 DFG33 DFG33
آفاق
مهمان

پستعنوان: رد: بیوگرافی حکیم ارد بزرگ   2015-08-02, 12:47 am

الهی در انباشته ی خزانه ات
هر کس آرزویی دارد هرچند خرد
در پیشگاهت پذیرا باش
و تن حکیم ارد بزرگ را
سلامت بدار
FFGS45
76897
نیک مهر
مهمان

پستعنوان: رد: بیوگرافی حکیم ارد بزرگ   2015-08-02, 3:39 am

چه کرده ای تو با این دل و خرد ما ..
که تا دنیاست ..
هیچ نابغه و نخبه ای ..
برای ما حکیم ارد بزرگ نمی شود...!
KJI7
دانیال
مهمان

پستعنوان: رد: بیوگرافی حکیم ارد بزرگ   2015-08-02, 6:25 am

حکیم ارد بزرگ ، تا ﺩﺭ فکر و دل ﻣﻨﯽ، ﻣﻦ ﻏﻢ ﻧﺪﺍﺭﻡ
تا کتاب سرخ با من است ،ﻣﻦ ﮐﻢ ﻧﺪﺍﺭﻡ
ﺍﮔﺮ ﺩﺭﻣﺎﻥ فکر، سخنان توست ،ﺩﺭﺩﻡ ﻓﺰﻭﻥ ﺑﺎﺩ
ﻭ از عشق سخنان نیک تو ﺳﻬﻤﻢ ﺟﻨﻮﻥ ﺑﺎﺩ
ﺗﻮﯾﯽ ﺗﻨﻬﺎ ﺗﻮﯾﯽ ﺗﻮ ﻋﻠﺖ توانمندی خرد و قلب ﻣﻦ . I love you

گــل همیِِِشه بهار

روشان رزاقی
مهمان

پستعنوان: رد: بیوگرافی حکیم ارد بزرگ   2015-08-02, 9:00 am

هر چه هستی من و هستم همه او
کتاب سرخ حکیم ، در دستم و مدهوش او
ارد بزرگ کاشانه ام آباد کرد ، این عجب نیست مرا
روز و شب در پی پندهای دل افروز او
Like a Star @ heaven Smile sunny Smile
پرمیس
مهمان

پستعنوان: رد: بیوگرافی حکیم ارد بزرگ   2015-08-03, 12:41 am

کتاب سرخ حکیم ارد بزرگ ،
به زیبایی رود و آب و آتش است
آتش عشق ، بیخیال و سرکش است ..
تا که هیچ کس نداند راز من ،
. راز این قلب پر از احساسِ من .. gOOL
cyclops
آرمان
مهمان

پستعنوان: رد: بیوگرافی حکیم ارد بزرگ   2015-08-03, 1:58 am

چشم در چشم تو يعنى طرح روياى محال
در اتاق کوچکم عکس چهره تو را نگاه مى كنم
چشمهاى مردم جهان به سمت بزرگترین متفکر جهان
سخنان حکیم ارد بزرگ می درخشند خورشيدوار
با شوق به زیبایی آن تا دنیاست نگاه می کنم ..
tik sunny tik sunny tik
هدیه توکلی
عضو رسمی انجمن
عضو رسمی انجمن

انثى السمك الحصان

پستعنوان: رد: بیوگرافی حکیم ارد بزرگ   2015-08-03, 2:45 pm

دوستان همیشگی بخش بیوگرافی حکیم کلی نظر شده و این نشان دهنده استقبال هم وطنان و دوستداران حکیم ارد بزرگ است با اجازه من بخش نظرات این تایپیک رو مسدود می کنم دوستانی که می خواهند نظر بگذارند در زیر دیگر تایپیک های انجمن از جمله موارد زیر نظر بگذارند . متشکریم

مجسمه حکیم ارد بزرگ و احمد شاه مسعود نابود شد
سخنرانی حکیم ارد بزرگ - همایش فرهیختگان 94
سخنرانی حکیم ارد بزرگ در دانشگاه فردوسی
چرا به "حکیم ارد بزرگ" می گوییم "بزرگ شیروان" ؟
نیاکان و خاندان حکیم ارد بزرگ
مجسمه حکیم ارد بزرگ
علاقه بینظیر بوتو به افکار حکیم ارد بزرگ
تجلیل حکیم ارد بزرگ از ناجی 6 نفر
زندگی شگفت انگیز "شیر" در کنار حکیم ارد بزرگ
چاپ عکس حکیم ارد بزرگ به جای جبران خلیل جبران
حکمت چیست ؟
ملیت حکیم ارد بزرگ
تلفظ ارد بزرگ
ترجمه سخنان حکیم ارد بزرگ به زبان فرانسه
استاد فرزانه شیدا و حکیم ارد بزرگ
حکیم کیست ؟
دلنشین ترین سخن حکیم ارد بزرگ
ترجمه سخنان حکیم ارد بزرگ به زبان ارمنی
سایت شهر : حکیم ارد بزرگ ساکن آلمان است !!!
هفت دلیل جذابیت حکیم ارد بزرگ
عکس های سفر حکیم ارد بزرگ به کاشان
حکیم ارد بزرگ زنده است !
هندوستان و نفوذ اندیشه های حکیم ارد بزرگ
حضور نام حکیم ارد بزرگ در ادبیات فارسی
حکیم ارد بزرگ و آسیای مرکزی
بزرگ شیروان در بستر بیماری
مطلبی از اکرم غلامی اولین وبلاگنویس شیروان
دشمنی سایت ویکی پدیا با حکیم ارد بزرگ
شیرکوه شیروان و اسطوره تاریخ شیروان
توهین سایت شیعه آنلاین

bardasht cheers 76897 JGYUI78