درباره بزرگترین فیلسوف جهان حکیم ارد بزرگ , Hakim Orod Bozorg, زندگینامه حکیم ارد بزرگ , ارد بزرگ کیست , ارد بزرگ ویکی پدیا , ارد بزرگ اندیشمند , ارد بزرگ wiki ,زندگی نامه ارد بزرگ , زندگی نامه ی حکیم ارد بزرگ , حکیم ارد بزرگ ویکیپدیا , ارد بزرگ , ارد

الرئيسيةاليوميةمكتبة الصورپرسشهاي متداولجستجوگروههاي کاربرانثبت نامورود

«و اذاسَئَلَكَ عِبادی عَنّی فَاِنّی قَریب اُجیبُ دَعوَةَ الدّاعِ اِذا دَعان فَلیستَجیبُوالی وَ لیؤمِنُوا بی لَعَلَّهُم یرشُدُون" [ای پیامبر!] هر گاه بندگان من از تو در مورد من سؤال كردند [بگو] من بسیار نزدیكم، هر گاه كسی مرا بخواند، اجابت می‌كنم پس به ندای من پاسخ دهند و به من ایمان آورند تا راه راست یابند». (سوره بقره، آیه 186)

خوش آمدید . از شما به خاطر تصاویر تبلیغاتی موجود در انجمن که از طرف سرور خارجی آن گذاشته شده است پوزش می طلبیم . چون این یک انجمن رایگان و آزاد است و سرور ارایه دهنده آن با قرار دادن تصاویر مورد نظرش برای خود درآمد زایی ایجاد می کند .
درباره حکیم ارد بزرگ :

http://s6.picofile.com/file/8255997126/telegram_logo_.jpg

هدیه وزیر امور خارجه عربستان عادل الجبیر به فیلسوف ایرانی حکیم ارد بزرگ

تغيير نام کشور افغانستان به آزادگان

استقبال دهها هزار نفری مردم شیروان از حکیم ارد بزرگ

دیوار مهربانی حکیم ارد بزرگ

بیوگرافی حکیم ارد بزرگ
حکیم ارد بزرگ را با عکس ها بشناسیم
حکیم ارد بزرگ (موسس دیوارهای مهربانی)
پاسخ حکیم ارد بزرگ به هدیه وزیر خارجه عربستان
علاقه بینظیر بوتو به افکار حکیم ارد بزرگ
علاقه احمد شاه مسعود به افکار حکیم ارد بزرگ
سخنرانی حکیم ارد بزرگ در دانشگاه فردوسی
سروده هایی برای حکیم ارد بزرگ
شادروان استاد قدرت الله شریفی و حکیم ارد بزرگ
سخنرانی حکیم ارد بزرگ همایش فرهیختگان + عکس
رونمایی از کتاب سرخ حکیم ارد بزرگ شهریور 1394
مجسمه حکیم ارد بزرگ
یازده جلد کتاب در مورد حکیم ارد بزرگ از فرزانه شیدا
ترجمه سخنان حکیم ارد بزرگ به زبان فرانسه
تلفظ ارد بزرگ
فیلم سخنرانی حکیم ارد بزرگ در جمع فرهیختگان
چرا به "حکیم ارد بزرگ" می گوییم "بزرگ شیروان" ؟
نیاکان و خاندان حکیم ارد بزرگ
1- تصاویر اساتید موسیقی مقامی با حکیم ارد بزرگ
2- تصاویر اساتید موسیقی مقامی با حکیم ارد بزرگ
3- تصاویر اساتید موسیقی مقامی با حکیم ارد بزرگ
4- تصاویر اساتید موسیقی مقامی با حکیم ارد بزرگ
5- تصاویر اساتید موسیقی مقامی با حکیم ارد بزرگ
6- تصاویر اساتید موسیقی مقامی با حکیم ارد بزرگ
7- تصاویر اساتید موسیقی مقامی با حکیم ارد بزرگ
8- تصاویر اساتید موسیقی مقامی با حکیم ارد بزرگ
9- تصاویر اساتید موسیقی مقامی با حکیم ارد بزرگ
10- تصاویر اساتید موسیقی مقامی با حکیم ارد بزرگ
استاد رستم مهرگان و تجلیل از حکیم ارد بزرگ
مجسمه حکیم ارد بزرگ و احمد شاه مسعود نابود شد
تجلیل حکیم ارد بزرگ از استاد حسین بخشی
تجلیل حکیم ارد بزرگ از استاد ذکریا شیرمحمدزاده
تجلیل حکیم ارد بزرگ از استاد محمدحسین شبیری
تجلیل حکیم ارد بزرگ از هادی شیرزاد
عیادت حکیم ارد بزرگ از مهندس مصطفی رستمی
حکیم ارد بزرگ در کنار خاندان پدری اش
هدیه استاد محمدحسین ظهیریان به حکیم ارد بزرگ
حکیم ارد بزرگ و تجلیل از استاد نازگل حیدریان
دیدار حکیم ارد بزرگ از شهر جاجرم
حکیم ارد بزرگ زنده است !
1- تصاویر روز دوستی شیروان و پنجشیر
2- تصاویر روز دوستی شیروان و پنجشیر
3- تصاویر روز دوستی شیروان و پنجشیر
4- تصاویر روز دوستی شیروان و پنجشیر
5- تصاویر روز دوستی شیروان و پنجشیر
پاسخ حکیم ارد بزرگ پیرامون آزادی
دیدار اهالی فرهنگ و هنر با حکیم ارد بزرگ
تمجید حکیم ارد بزرگ از عبدالعلی صفاپور
دیدار یک گروه نمایش عروسکی با حکیم ارد بزرگ
دشمنان حکیم ارد بزرگ
دشمنی سایت ویکی پدیا با حکیم ارد بزرگ
زندگی شگفت انگیز "شیر" در کنار حکیم ارد بزرگ
سه عکس قدیمی از اجداد حکیم ارد بزرگ
حضور نام حکیم ارد بزرگ در ادبیات فارسی
شیرکوه شیروان و اسطوره تاریخ شیروان
400 کیلومتر راه به عشق حکیم ارد بزرگ پیمودیم
گرامیداشت احمد شاه مسعود با حضور حکیم ارد بزرگ
سخنان حکیم ارد بزرگ پیرامون جوک های زبانی+فیلم
11 شهریور هر سال "روز دوستی پنجشیر و شیروان"
نکاتی جالب در مورد 4 حکیم تاریخ ایران
فیلم مستند حکیم ارد بزرگ کیست ؟
هفت دلیل جذابیت حکیم ارد بزرگ
نظریات ارد بزرگ
حکیم کیست ؟ حکمت چیست ؟
عکس های سفر حکیم ارد بزرگ به کاشان
ملیت حکیم ارد بزرگ
چاپ عکس حکیم ارد بزرگ به جای جبران خلیل جبران
دلنشین ترین سخن حکیم ارد بزرگ
هندوستان و نفوذ اندیشه های حکیم ارد بزرگ
سخنان حکیم ارد بزرگ درباره دختران
فیلم سخنرانی حکیم ارد بزرگ درباره نظریه قاره کهن
سخنان حکیم ارد بزرگ درباره رسانه و روز خبرنگار
سقوط اقتصاد ترکیه در پس سخنان حکیم ارد بزرگ
تغییر دیدگاه و تغییر نگاه در سخنان حکیم ارد بزرگ
حکیم ارد بزرگ در نزدیکی مرز ایران و ترکمنستان
1- تصاویر حکیم ارد بزرگ در همایش فرهیختگان
2- تصاویر حکیم ارد بزرگ در همایش فرهیختگان
3- تصاویر حکیم ارد بزرگ در همایش فرهیختگان
ادای احترام حکیم ارد بزرگ به شهدای گمنام
حاشیه سفر حکیم ارد بزرگ به شهر شیروان
عکس های همایش فرهیختگان (با توضیحات)
توهین سایت شیعه آنلاین به حکیم ارد بزرگ
تجلیل حکیم ارد بزرگ از تلاش بازیگر خردسال سینما
رابطه سخنان حکیم ارد بزرگ و ریاضیات
بزرگ شیروان در بستر بیماری
مطلبی از اکرم غلامی اولین وبلاگنویس شیروان
سایت شهر : حکیم ارد بزرگ ساکن آلمان است !!!
عکس نوشته های حکیم ارد بزرگ
ترجمه سخنان حکیم ارد بزرگ به زبان ارمنی
حکیم ارد بزرگ و آسیای مرکزی
درباره چهار حکیم ایران
سوغاتی های ارزشمند برای حکیم ارد بزرگ
دکتر سیدجواد میری و سخنان نابخردانه
منوچهر نبی زاده و یاد حکیم ارد بزرگ
فاطمه محمدی نژاد گنجی و یاد حکیم ارد بزرگ
محمد شکریه و یاد حکیم ارد بزرگ
رضا غلامی و یاد حکیم ارد بزرگ
نوید عبداللهی و یاد حکیم ارد بزرگ
حسین عسکری و یاد حکیم ارد بزرگ
مریم طوسی و یاد حکیم ارد بزرگ
محمد رفیعی و یاد حکیم ارد بزرگ
مهدی بهروزی و یاد حکیم ارد بزرگ
سروناز سعادت و یاد حکیم ارد بزرگ
حسن بلوچیان و یاد حکیم ارد بزرگ
مصطفی فاضلی و یاد حکیم ارد بزرگ
بهرنگ نامداری و یاد حکیم ارد بزرگ
شقایق میرزائی و یاد حکیم ارد بزرگ
سعیده شیرزاده و یاد حکیم ارد بزرگ
سارا ستاری ریزی و یاد حکیم ارد بزرگ
ریحانه روزنوطلب و یاد حکیم ارد بزرگ
سروش شگفتی و یاد حکیم ارد بزرگ
رضا بژکول و یاد حکیم ارد بزرگ
البرز زاهدی و یاد حکیم ارد بزرگ

ارد بزرگ بیمار شده است،  ارد بزرگ در بستر بیماری، مریض شدن حکیم ارد بزرگ

دانلود کتاب سرخ حکیم ارد بزرگ ، red bookدانلود کتاب سرخ حکیم ارد بزرگ با حجم 2 مگابایت - پی دی اف pdf - زیپ شده به راحتی قابل دانلود است

كساني كه Online هستند
در مجموع 5 كاربر Online ميباشد :: 0 كاربر ثبت نام شده، 0 كاربر مخفي و 5 مهمان

هيچ كدام

بيشترين آمار حضور كاربران در سايت برابر 29 و در تاريخ 2017-05-18, 1:39 am بوده است.
المواضيع الأخيرة
» دانلود کتاب سرخ RED BOOK
من طرف میترا متین 2017-09-07, 6:51 pm

» رونمایی کتاب سرخ ، بزرگترین فیلسوف جهان حکیم ارد بزرگ 1394
من طرف میترا متین 2017-09-05, 8:48 am

» مقام آتش نشان در کلام فیلسوف حکیم ارد بزرگ
من طرف مهناز آشنا 2017-02-07, 10:43 am

» نقشه شوم رژیم عربستان سعودی از موسسه بین المللی مطالعات دریای خزر
من طرف هدیه توکلی 2016-06-26, 11:42 pm

» علاقه بینظیر بوتو به افکار حکیم ارد بزرگ
من طرف کیوان طالب زاده 2016-06-18, 6:51 pm

» پاکترین آدم هم ، دشمنان بسیار دارد. حکیم ارد بزرگ
من طرف سعید طهماسبی 2016-06-09, 6:33 pm

» فلسفه اخلاق چیست ؟
من طرف سعید طهماسبی 2016-06-09, 6:31 pm

» همچون کودکان، مهر خویش را جاری سازیم. حکیم ارد بزرگ
من طرف سعید طهماسبی 2016-06-09, 6:27 pm

» سخنان حکیم ارد بزرگ
من طرف سعید طهماسبی 2016-06-09, 5:56 pm

» نظر حکیم ارد بزرگ درباره رسانه های آزاد
من طرف سعید طهماسبی 2016-06-09, 5:14 pm

» فلسفه هفت سین چیست ؟
من طرف سعید طهماسبی 2016-06-09, 4:22 pm

» آتش نشانی و آتش نشانها از دیدگاه حکیم ارد بزرگ
من طرف سعید طهماسبی 2016-06-09, 3:52 pm

» سخنان زیبا , جملات زیبا , سخنان حکیمانه
من طرف سعید طهماسبی 2016-06-09, 3:02 pm

» شهر طبس و بزرگترین فیلسوف جهان حکیم ارد بزرگ
من طرف نی نا ناظمی 2016-06-07, 7:25 pm

» امیرحسین خادمیان قهرمان جوجیتسو و سخنی از حکیم ارد بزرگ
من طرف بهاره محمدی 2016-06-06, 8:24 pm

» مریم طوسی و سخنی از حکیم ارد بزرگ
من طرف مهرداد آشنا 2016-06-06, 7:04 pm

حکیم ارد بزرگ در زبان دیگران

سخنان دیگران درباره حکیم :

احمد شاه مسعود درباره حکیم ارد بزرگ می گوید :
بی نظیر بوتو درباره حکیم ارد بزرگ می گوید :
دکتر شبرنگ عطایی درباره حکیم بزرگ می گوید :
فرزانه شیدا درباره حکیم ارد بزرگ می گوید :
شکوهه عمرانی درباره حکیم ارد بزرگ می گوید :
الیان ایژن هیر درباره حکیم ارد بزرگ می گوید :
محمد فاطمی درباره حکیم ارد بزرگ می گوید:
اسماعیل حسین پور درباره حکیم بزرگ می گوید :
بابک همتی درباره حکیم ارد بزرگ می گوید :
شهناز خاتمی درباره حکیم ارد بزرگ می گوید :
منوچهر نبی زاده درباره حکیم ارد بزرگ می گوید :
شراره میناچی درباره حکیم ارد بزرگ می گوید :
نیما اسماعیل پور درباره حکیم ارد بزرگ می گوید :
مسعود اسپنتمان درباره حکیم ارد بزرگ می گوید :
عباس باقری ریزی درباره حکیم ارد بزرگ می گوید :
احمد الهایی درباره حکیم ارد بزرگ می گوید :
رادمان درباره حکیم ارد بزرگ می گوید :
عقیل آریان فرد درباره حکیم ارد بزرگ می گوید :
حمیرا ستارزاده درباره حکیم ارد بزرگ می گوید :
جواد حشمتی درباره حکیم ارد بزرگ می گوید :
ماندانا آذری درباره حکیم ارد بزرگ می گوید :
ویس قدیر درباره حکیم ارد بزرگ می گوید :
شیما نیازی درباره حکیم ارد بزرگ می گوید :
علامه طایفی اردبیلی درباره حکیم بزرگ می گوید:
مهوش آسان درباره حکیم ارد بزرگ می گوید :
غلامحسین ماجدی درباره حکیم بزرگ می گوید :
الهه سلامی درباره حکیم ارد بزرگ می گوید :
علی قدرتی درباره حکیم ارد بزرگ می گوید :
مصطفی گلیانی درباره حکیم بزرگ می گوید :
آسیه مرادی درباره حکیم ارد بزرگ می گوید :

شهر شیروان زادگاه اجداد حکیم

حضور افتخار شیروان در شهر اجدادی خود
شباهت عجیب حکیم ارد بزرگ و حکیم فردوسی طوسی
دیــدار با حکیم ارد بزرگ در تهــران 30 بهمـن 1393
تجلیل حکیم ارد بزرگ از هادی شیرزاد
شیروان در آستانه تحول
چند سخن زیبا از حکیم بزرگ شیروان
سه سخن بسیار زیبا از حکیم بزرگ شیروان
حکیم ارد بزرگ (بزرگ شهر ما) دوستت داریم
شیروان و اسطوره اش "حکیم ارد بزرگ"
اسامی مشاهیر شیروان
واژه های ماندگار حکیم در گوهرهای حکمت
شیروان و حکیم ارد بزرگ دو واژه جاودانی
شخصیت های محبوب مردم شیروان در یک قاب
تارنمای فرهیختگان و شهروندان شیروانی
چالش جردن با ورامین
دیدار جمعی با حکیم بزرگ شیروان در شهر کرج

أفضل 10 أعضاء في هذا المنتدى
هدیه توکلی - 266

میترا متین - 246

مهناز آشنا - 235

نی نا ناظمی - 209

فردین کاظمی - 201

سیما - 199

بهاره محمدی - 198

مهرداد آشنا - 176

سعید طهماسبی - 168

کیوان طالب زاده - 168

Forum
واژه هاي جستجو شده : ارد بزرگ , فیلسوف بزرگ شیروان , دیوار مهربانی , حکيم ارد بزرگ , ارد , ارد بزرگ ويکيپديا , ارود بزرگ , حکيم اردبزرگ , زندگي نامه ارد بزرگ , اسم اصلي حکيم ارد بزرگ , مجتبي شرکاء , اردبزرگ کيست , سايت ارد , شيروان , بزرگ شيروان ,ارد کبير , اردبزرگ , جملات ناب ارمني , ارد بزرگ کيست؟ , عکس دکترنجيب الله , بزرگ ایل قشقایی , سخنان حکيم , ارد بزرگ بیوگرافی قشقایی , بزرگان ایل قشقایی , حکيم اراد بزرگ , ارد داران , سخنان ارد کبير, حکيم ارد , حکيم ارد بزرک , حكيم اردبزرگ , ارد کيست , عکس نوشته اردبزرگ , حکیم ارود بزرگ , حکيم ارد بزرگ ويکي پديا , حکيم اردبزرگ براي کدام کشور ميباشد , نصايح بزرگان , حکيم ارد بزرگ کيست , اسمهاي با پسوند وپيشوند , تصاوير حکيمانه , موسس دیوار مهربانی , اولین دیوار مهربانی , زندگینامه حکیم ارد بزرگ , حکيم اورود بزرگ , زندگي نامه ي حکيم اردبزرگ , ويکي پديا , انسان بزرگ‎ ‎کيست؟ , ارد شرکا, عکسهاي سخنان حکيمانه , دانلود سخنراني حکيم , مو سپید ایل قشقایی , تصاويري بي نظير از گفته هاي بزرگان , ارد بزرگ ويکي , عکسهاي احمدشاه مسعود , اسل بزرگ قشقایی , بزرگان ایل قشقایی , مشاهير معاصر استان البرز,حکيم ارد بزرگ,اردبزرگ کيست, زندگي نامه ارد بزرگ, بزرگان ايران زمين, ایل دلاور قشقایی , ايران بزرگ, کلمات نادر, حکيم ارد بزرگ کجايي هست , سخنان حکیم ارد بزرگ , فیلسوف ایرانی , فلاسفه ایران , بزرگترین فیلسوف تاریخ , بزرگترین متفکر جهان , بیوگرافی حکیم ارد بزرگ ، درباره حکیم ارد بزرگ , بزرگترین فیلسوف جهان , اردبزرگ , دیوار مهربانی چطور آغاز شد . درباره دیوار مهربانی ، اولین دیوار مهربانی در شهر،نخستین دیوار مهربانی، موسس دیوار مهربانی ، دیوارهای مهربانی از کیست ؟ . دیوار مهربانی در همدان . دیوار مهربانی در بندر دیلم . دیوار مهربانی در یزد . دیوار مهربانی در شهر اهواز . دیوار مهربانی در مشهد . دیوار مهربانی در شهر بهشهر . دیوار مهربانی در مسجدسلیمان . دیوار مهربانی در ساری . دیوار مهربانی در بندر ماهشهر . دیوار مهربانی در شهر آبادان . دیوار مهربانی در شیروان . دیوار مهربانی در شهر دلفان . دیوار مهربانی در شهر سیرجان . دیوار مهربانی در بروجن . دیوار مهربانی در شهر بروجرد . دیوار مهربانی در شهرکرد . دیوار مهربانی در کرمانشاه . دیوار مهربانی در شهر بجنورد . دیوار مهربانی در شهر تالش . دیوار مهربانی در سبزوار . دیوار مهربانی در اسفراین . دیوار مهربانی در قوچان . دیوار مهربانی در شهر جیرفت . دیوار مهربانی در شهر بوشهر . دیوار مهربانی در سیرجان . دیوار مهربانی در شهر محمودآباد . دیوار مهربانی در شهر ایذه . دیوار مهربانی در شهر سنقر . دیوار مهربانی در کامیاران . دیوار مهربانی در شهر جاجرم . دیوار مهربانی در شیراز . دیوار مهربانی در شهر مُهر . دیوار مهربانی در شهر کرمانشاه . دیوار مهربانی در رشت . دیوار مهربانی در شهرستان شهرضا . دیوار مهربانی در بندر عباس . دیوار مهربانی در شهر نقده . دیوار مهربانی در میاندوآب . دیوار مهربانی در دامغان . دیوار مهربانی در شهر تکاب . دیوار مهربانی در سنندج . دیوار مهربانی در شهر شوش . دیوار مهربانی در شهر بیرجند . دیوار مهربانی در شهر تهران . دیوار مهربانی در شهر دزفول . دیوار مهربانی در شاهین شهر . دیوار مهربانی در زاهدان . دیوار مهربانی در شهرستان علی آباد کتول . دیوار مهربانی در مراغه . دیوار مهربانی در شهر الیگودرز . دیوار مهربانی در اصفهان . دیوار مهربانی در ایلام . دیوار مهربانی در شهر دهدشت . دیوار مهربانی در شهرکرد . دیوار مهربانی در شهر اردبیل . دیوار مهربانی در نیشابور . دیوار مهربانی در امین شهر . دیوار مهربانی در تبریز . دیوار مهربانی در شهر دوگنبدان . دیوار مهربانی در قزوین . دیوار مهربانی در کاشمر . آدرس دیوار مهربانی شهر . دیوارمهربانی . دیوارهای مهربانی . دیوارمهربانی روستای . دیوار مهربانی استان . دیوارهای مهربانی در ایران

شاطر | 

دکتر سید جواد میری و سخنان نابخردانه

مشاهده موضوع قبلي مشاهده موضوع بعدي اذهب الى الأسفل 
نويسندهپيام
کیوان طالب زاده
عضو رسمی انجمن
عضو رسمی انجمن

العذراء الحصان
تعداد امتیاز : 29640
تعداد سپاسگذاری : 182
زاد روز : 1978-09-03
شغل : مربی شنا

پستعنوان: دکتر سید جواد میری و سخنان نابخردانه   2016-05-12, 3:16 am

دکتر سید جواد میری با سخنانی نابخردانه به شکلی شگفت آور و تند به دکتر جواد طباطبایی حمله کرده است.

دکتر سید جواد میری، عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی در گفتگویی مفصل با محمود ابراهیمی سعید و خبرگزاری مهر مطالبی را عنوان نموده که نقدهای بسیاری بر آنها وارد است .
عنوان این مصاحبه : «جوادطباطبائی به دنبال باستان گرایی/ بازگشت به گذشته یا به خویشتن؟» است .

دکتر سیدجواد میری در جایی از این مصاحبه می گویند : « اگر در طول تاریخ بگردید شاید دو سخن مستند از کوروش وجود ندارد ولی سخنان و پندهای کوروش به‌کرات گفته می‌شود مثلا از ارد بزرگ در مورد کوروش فکت می‌آورند.»

قبل از آنکه خودم وارد این بحث شوم نظر یکی از خوانندگان این گفتگو در خبرگزاری مهر را نقل می کنم :

« سعید صالحی می گوید :
آقای دکتر [سیدجواد میری] دقیقا اشکالشان بر فیلسوف حکیم ارد بزرگ چیست ؟ که می گویند : ((ولی سخنان و پندهای کوروش به‌کرات گفته می‌شود مثلا از ارد بزرگ در مورد کوروش فکت می‌آورند.)) تا جایی که به خاطر دارم حکیم هم (به نقل جملات بنام کوروش) اعتراض داشتند و در ضمن حکیم ارد بزرگ می گویند : «تنها مردم سالاري و دموکراسي، دانش اجتماعي توده مردم را بالا خواهد برد. آزادي هديه و کادو نيست، آزادي مسئوليت است و بي شک مردم تن پرور و بي مسئوليت آزادي ندارند...»

- از آنجایی که ما از دوستداران اندیشه های حکیم ارد بزرگ هستیم ، پس لزوما بیشتر به بخش هایی از این گفتگو خواهیم پرداخت که در مورد ایشان و یا در حوزه نظری ایشان باشد .

برداشت من از سخنان آقای دکتر میری آن است که ایشان سعی دارند فضای فکری ایران امروز را دو قطبی جلوه دهند . یک طرف آنهایی هستند که به شرایط موجود راضی هستند و یک طرف کسانی که راه برون رفت از مشکلات را برگشت به ایران باستان و اندیشه های ناسیونالیستی می دانند . و البته در طی گفتگو کوشش می کنند پنجره سومی هم برای جامعه باز کنند که انگار این اندیشه ایده و دیالوگ تنها ایشان است و رفرمی نرم است و در حال تبین آن هستند .
روی کلام ایشان به ناسیونالیست ها است حال آنکه ایران پرستی آن هم از نوع باستانی آن و برگشت به نظام شاهنشاهی و... نه در ایران و نه در هیچ کجای دنیا قابلیت بروز و ظهور ندارد حداقل شما در طی همین 20 ساله اخیر نمی توانید کشوری را بیابید که بدنبال چنین رژیم و اندیشه ایی رفته باشد .

این که ما برای آنکه حرف خود را به کرسی بنشانیم طرف مقابلمان را به گوشه ایی غیر قابل دفاع بکشانیم درست نیست . اینکه طرف مقابلمان را با غلو نمودن در اندیشه اش طالبانیزه کنیم درست نیست .
همه چیز نسبی هست .

به یاد داریم که مقاله نویس یکی از سایت های افراطی ایرادهای عجیبی به حکیم ارد بزرگ گرفته بود بر فرض حکیم می گوید مهربان باشید، شاد باشید ... نظر حکیم پدرانه است اما نویسنده آن سایت گفته بود : آیا می شود با اسرائیل مهربان بود و به مردم آن گفت شاد باشند !!!
می بینید حکیم یک نصیحت پدرانه به مردم سرزمینش می کند آنوقت دشمن سخنان پدرانه او را در کنار زشترین موضوعی که دوست دارد قرار می دهد تا چهره ایشان را تخریب کند .
حالا آقای سید جواد میری در پشت دریچه سیاه و سفید ایستاده است . اندیشه خود را قابل انعطافترین اندیشه و دیدگاه مقابلش را هم خشن ترین و متحجرانه اندیشه وانمود می کند .

بله فیلسوف ارد بزرگ از کوروش به نیکی یاد کرده و گفته است : «کورش نماد فرمانروایان نیک اندیش است و نام او می ماند ، چرا که از راستی و کمک به آدمیان روی برنگرداند.»

اما در کنار آن می گوید :«زیاده روی در ستایش تاریخ گذشتگان و اساطیر مرده ، نفرت همگانی زندگان از یکدیگر و خودخوری و ناامیدی دودمان امروز را به همراه دارد . جوانان در رویای خود ، گذشته ایی دست نیافتنی خواهند ساخت، آنگاه می گویند ما در گذشته چه بودیم و حال چه هستیم ! ، بدینگونه آرام آرام از خود و توان خویش، ناامید شده و به اندک میدان کاری دلخوش می شوند . وارون بر این نگرش ، جوانان سرزمین هایی که اساطیرشان زنده و بزرگانشان دوشادوش آنها کار می کنند هر روز به میدان بزرگتری از رشد و پیشرفت دست می یابند . پس نگوییم ایرانیان چه بودند ، باید گفت اکنون چه هستیم و اساطیر زنده ما چه درسهایی برای رشد و پیشرفت به ما می دهند تا بدان راه ، کار و کوشش کنیم و سرزمینمان برای آیندگان شایسته ستایش باشد.»

و در جایی دیگر بوضوح از کوروش هخامنشی دوباره نام می برند :

«کوروش ، داریوش ، نادر ، امیرکبیر و... مرده اند، از استخوان های آنها چه می خواهید؟ براستی اگر زمان خود را برای بزرگداشت زندگان می گذاشتید ، امروز کشوری بسیار بسیار آبادتر و هزاران هزار چهره نام آشنا داشتیم.»

اما آقای دکتر جواد میری اشاره ای به سخنان کامل حکیم نمی کنند و تنها چیزی که می خواهند آن است که ایشان و دکتر سیدجواد طباطبائی را در برابر هر نوع آزاد اندیشی و بهار اجتماعی قرار دهند .

کوروش بزرگ است اما قرار نیست ما کورش شویم. حکیم ارد بزرگ در کتاب سرخ می گوید : «اساطیر ، شایسته گرامیداشت و بزرگداشت هستند ، اما نهایت نیستند.»

دقت شود حکیم فرمودند که اساطیر نهایت نیستند پس اینکه بخواهید ما را کوروش پرست معرفی کنید و خودتان را چیزی دیگر اشتباه است . همه چیز باید در تعادل باشد نمونه آن را در ژاپن امروز می بینید هم دموکراسی دارند و هم به سنت های فرهنگی و تاریخی خود احترام می گذارند .
چرا برای آنکه بگوییم ما هستیم بخواهیم همه آنچه دیگران به آن باور دارند را تخریب و ریشه کن کنیم ؟

البته از حق نگذریم آقای دکتر میری نسبت به بسیاری از جامعه شناسان ما نگاهی آرامتر و منطقی تر به مسائل دارند و در عین حالی که بیزاری خود را نسبت به برخی مسائل عنوان می کنند اما باز رعایت گفتار دارند و مانند دکتر علی شریعتی فلاسفه را پوفیوزان تاریخ نمی شمارند !...
و به هخامنشیان توهین نمی کنند و مانند شریعتی سلسله های هخامنشیان و ساسانیان را جل الاغ نمی شمارند .
اما باز هم سخن شریعتی را در کام دارند و آن بازگشت به خویشتن است و این موضوع را در گفتارهای دیگر هم بیان نموده اند که خودش جای بحث دارد و...

سیدجواد میری در بخشی از این گفتگو درباره وضعیت آسیای میانه و جمهوری های تازه استقلال یافته که بخشی از حوزه فرهنگی ایران و به تعبیر حکیم ارد بزرگ «قاره کهن» هستند معتقد است که ایران با ترکیه باید متحد شوند و در برابر رشد سلفی گری هدایت شده از سوی عربستان سعودی بایستند . نمی دانم طبق چه برداشتی این موضوع را مطرح می کنند چون ترکیه در هنگام استقلال این جمهوری ها ، به دنبال توسعه اندیشه آتاتورک بود و با تمام توان کوشش کرد نقش ایران را در این کشورها کمرنگ کند و آنها را بر علیه ما بخصوص در جمهوری آذربایجان تحریک می کرد . به مرور با روی کار آمدن حزب رفاه و توسعه اردوغان و گرایش در جهت رفتن به سوی امپراتوری عثمانی، ما شاهد تغییر این ارتباط بودیم امروز خود ترکیه با عربستان سعودی برای حمایت از گروه هایی نظیر داعش متحد است پس چگونه می توان انتظار داشت کشوری که مجرای نفس کشیدن داعش است خود با ایران هم پیمان شود برای مقابله با رشد سلفی گری و داعش در منطقه .

حکیم ارد بزرگ در مورد حوزه فرهنگی ایران می گوید :
«ایران یک کشور "مادر فرهنگ" است. ایران و 20 کشور دو سوی آن، بافتی مشترک در حوزه فرهنگ و پیشینه کهن دارند، این بافت همگون را "قاره کهن" می نامم. قاره کهن شامل سرزمین های: ایران، قزاقستان، تاجیکستان، قرقیزستان، ازبکستان، ترکمنستان، افغانستان، شمال غربی هندوستان (سرزمین کشمیر)، پاکستان، عراق، ترکیه، سوریه، لبنان، قبرس، جنوبی ترین بخش روسیه در میانه استراخان در شمال دریای خزر تا جنوب اکراین، آذربایجان، ارمنستان، گرجستان و بحرین می باشد. لازم به یادآوری است که در جهان امروز، قاره آسیا وابسته به مادر فرهنگی چین و اروپا از آن مادر فرهنگ یونان می باشد، مادر فرهنگی قاره کهن نیز کشور ایران است. قاره کهن با همگرایی هر چه بیشتر، می تواند با توسعه همکاریهای اقتصادی، نظامی و امنیتی و... توانمندترین قاره جهان باشد.»

متاسفانه آقای دکتر میری اشاره ای به این نظریه نمی کنند نظریه ایی که احمد شاه مسعود و بینظیر بوتو در آن با حکیم ارد بزرگ هم عقیده بوده اند و هم اکنون دوستداران بسیار در سطح منطقه دارد . تنها اشاره خاموش ایشان به این بحث اینگونه است :« اما روی ایجابی بحث من این است که اگر در فلات ایران که برخی‌ها از آن با عنوان غرب آسیا و برخی هم با عنوان اورآسیای بزرگ یاد می‌کنند که حدود ۲۰ ـ ۲۵ کشور را شامل می‌شود نگاهی بیاندازیم، در این درازنای پنج هزار ساله تاریخی ارتباطات بسیاری شکل گرفته است و مولفه‌های فرهنگی، نژادی، دینی و حتی ژنتیکی درهم‌آمیخته است.»

دو سال پیش در چنین روزی 22 اردیبهشت 1393 فیلسوف حکیم ارد بزرگ به دعوت "کانون فرهنگ و ایران شناسی دانشگاه فردوسی" مشهد پیرامون شاهنامه و نظریه قاره کهن سخنرانی نمودند . در "همایش بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی" در آمفی تئاتر دانشکده مهندسی دانشگاه فردوسی حکیم ارد بزرگ فرمودند :

« چرا به جای روز زاده شدن بزرگان ، از روز مرگ آنها یاد می شود ؟ چرا روز درگذشت بزرگان را روز آنها نام نهاده اند ؟ حال آنکه آنها همواره با آثار خود زنده اند و تاریخی برای مرگ آنها نیست . حکیم فردوسی توسی 13 دیماه زاده شد و این روز باید روز بزرگداشت حکیم توس باشد نه 25 اردیبهشت ... حکیم ارد بزرگ ادامه دادند : هزار سال پیش حکیم فردوسی توسی بذر سخن شیرین پارسی را پاشید از ایرانی گفت که در آن زمان در دست خارجیان بود ، اما آیا امروز هم ما باید به این کتاب و این حماسه بسنده کنیم و گام از گام بر نداریم ؟ هویت ملی ما زمانی در جایگاه درست خویش قرار می گیرد که برای افتخار و بزرگی کوشش کنیم ، کار کنیم و سرزمین خویش را در همه دانش ها به قله های پیشرفت برسانیم . آینده از آن سرزمینی است که جوانانش به رشد و آینده پرشکوه کشور خویش باور دارند و برایش کوشش می کنند . حکیم فردوسی از ما می خواهد که بهترین باشیم و بهترین شدن با کوشش جوانان یک سرزمین به دست می آید . حکیم ارد بزرگ در ادامه فرمودند : ایران همانند یونان و چین و مصر یک مادر فرهنگی بزرگ و ریشه دار است اما ما همانند مادر فرهنگهای دیگر قاره ایی به دور خود نداریم . آسیا از آن چینی هاست ، اروپا از آن فرهنگ یونان است و آفریقا نیز به مصر می بالد اما سرزمین ما ایرانیان ، کجا را پوشش می دهد ؟ قاره کهن نام سرزمینهایست که وامدار اندیشه و تاریخ ایران هستند از پامیر تا مدیترانه سرزمینهای قاره کهن هستند 20 کشوری که سرزمینشان پیشینه همگون با ایران داشته  و هم اکنون توسط اروپا و آسیا بلعیده شده اند قاره کهن می تواند زمینه همگرایی و دوستی سرزمینهای بحران زده اطراف ایران باشد . غرب و شرق و اعراب جنوب خلیج فارس دست در دست هم نهاده اند تا سرزمینهایی که هویتی مشترک با ایران دارند را نابود سازند.
اجرای "نظریه قاره کهن" و ایجاد ارتش مشترک در این منطقه و همچنین پول واحد و... می تواند سبب دگرگونی و پویشی بزرگ در گستره منطقه ما باشد و اینگونه است که ایران می تواند به کارکرد حقیقی و واقعی خود در نظم نوین جهانی دست یابد. »

و حالا متن اصلی گفتگوی آقای دکتر سیدجواد میری با خبرگزاری مهر را با هم می خوانیم :

محمود ابراهیمی سعید: متن زیر مشروح گفتگو با سیدجواد میری، عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، در خصوص ایران فرهنگی و همچنین نقد برخی آرای سیدجواد طباطبایی است. میری معتقد است: «روشنفکرانی مانند سیدجواد طباطبایی در عرصه عمومی یک نوع سرخوردگی‌ پیدا کردند و به‌دنبال راهکار و آلترناتیوی به‌نام ایران و ایران‌گرایی رفتند.» مشروح این مصاحبه را در ادامه می خوانید؛

*آقای دکتر میری شما در کتاب تحولات قفقاز آورده‌اید که چه بپذیریم، چه نپذیریم ایران فرهنگی در جهان اسلام خیلی تاثیر گذاشته است. جهت ورود به بحث می‌خواهم بپرسم دقیقا ایران فرهنگی مد نظر شما دارای چه ویژگی‌ها و مولفه‌هایی است؟

ما وقتی از ایران فرهنگی بحث می‌کنیم، یک بحث قومی، نژادی یا ناسیونالیستی و یا حتی یک بحث سیاسی نیست. چون وقتی نام ایران فرهنگی می‌آید، برخی‌ها فکر می‌کنند که این یک نگاه امپریالیستی است که منطبق بر یک نژاد، قومیت یا یک ایدئولوژی خاصی است که در منطقه در برابر ایدئولوژی‌های نوظهوری مانند پان‌ترکیسم، پان‌عربیسم و حتی پان‌اسلامیسم قد علم کرده است و می‌خواهد یک گفتمان یا یک پادگفتمان را در برابر این‌ها ایجاد کند.

بحث من اساسا از ایران فرهنگی با این بحث‌های ایدئولوژیک یا امپریالیستی و یا حتی شوونیستی رابطه‌ای ندارد. من دنبال ایجاد یک گفتمان سیاسی موازی یا ایدئولوژیک در کنار گفتمان‌های موجود نیستم. این‌ها بخش سلبی بحث من است. اما روی ایجابی بحث من این است که اگر در فلات ایران که برخی‌ها از آن با عنوان غرب آسیا و برخی هم با عنوان اورآسیای بزرگ یاد می‌کنند که حدود ۲۰ ـ ۲۵ کشور را شامل می‌شود نگاهی بیاندازیم، در این درازنای پنج هزار ساله تاریخی ارتباطات بسیاری شکل گرفته است و مولفه‌های فرهنگی، نژادی، دینی و حتی ژنتیکی درهم‌آمیخته است.

این مولفه‌ها به قدری بوده است که یک‌سری ارتباطات در حوزه ادبیات، جغرافیا، سیاست، تاریخ و حتی هویت تاریخی در این منطقه شکل گرفته است ولی این بدان معنا نیست که این هویت، یک هویت یک‌شکل، یک‌دست، بدون تنوع، بدون تکثر و یکپارچه است.

مثالی در این زمینه می‌زنم اگر شما امروز به شهر کازان(یا قازان) که پایتخت جمهوری تاتارستان است و در ۶۰۰ کیلومتری مسکو قرار گرفته، بروید و به شهر کاشغر که در شمال غربی چین قرار گرفته و هم‌مرز جمهوری قزاقستان، تاجیکستان و روسیه است، توجه کنید برای آن‌ها «دیگری» هویت روسی و چینی است.

این تغییر و تحولاتی که در جهان امروز رخ داده به‌گونه‌ای یک بیداری هویتی و یک بیداری تاریخی را در بین اقوام تحت ظلم و ستم استعمارگران(اعم از روسی، چینی و حتی غربی و اروپایی) ایجاد کرده است. حالا این سوژه تاتار وقتی می‌خواهد خودش را بازنمایی و بازسازی کند، از خودش می‌پرسد که تاتار یعنی چه!؟

ما وقتی از سوژه تاتاری بحث می‌کنیم، مقصود چیست؟ یا وقتی از سوژه اویغوری سخن می‌گوییم این سوژه بر چه فلسفه‌ای مبتنی شده است؟ یا مولفه‌های سوژه اویغوری که در برابر سوژه مهاجم چینی قرار گرفته است، چیست؟ در هر دو نقطه که هر دو از ایران سیاسی فاصله جغرافیایی زیادی دارند، می‌گویند که فلسفه هویتی ما مبتنی بر یک‌سری شاخصه‌ها است. به‌عنوان مثال صحبت از تصوف یا فلسفه تصوف می‌کنند.

اگر نگاه کنید که اندیشه‌ورزان تاتاری و یا اندیشمندان اویغوری فلسفه تصوف را بر چه ارکانی مبتنی می‌کنند خیلی جالب است. وقتی آن‌ها از فلسفه تصوف سخن می‌گویند، چند شخصیت کلیدی برای آن‌ها مهم است. عطار نیشابوری، علی‌شیر نوایی، مولوی، حافظ و نظامی گنجوی شخصیت‌های برجسته هستند. این پنج تن در سپهر اندیشه دو تا از اقوام بسیار کلیدی ترک که در منطقه اورآسیا قرار گرفته‌اند(یکی در شمالی‌ترین نقطه جهان اسلام و دیگری در شرقی‌ترین نقطه جهان اسلام) همه این‌ها وقتی می‌خواهند هویت خودشان را بازسازی کنند به آن چیزی برمی‌گردند که ما به آن عرفان یا تصوف می‌گوییم.

این‌ها با کدام کانون اندیشه‌ای در ارتباط هستند؟ این کانون اندیشه‌ای ایران است. درست است که اسلام خیلی مهم است ولی آن نوع از اسلام را هم که این اقوام با آن در ارتباط هستند از فیلتر ایران، و عرفان و تصوف ایرانی گذشته است.

این‌جاست که من فکر می‌کنم وقتی سخن از ایران فرهنگی می‌شود، بحث ما یک بحث سیاسی نیست بلکه مقصود ما یک حوزه فرهنگی است که این حوزه فرهنگی در طول سالیان دراز یک شخصیت هم‌گرا پیدا کرده است. البته استعمار چین، روسیه و حتی انگلستان به‌گونه‌ای عمل کرده که ضربات هولناکی به بدنه و پیکره این حوزه فرهنگی وارد شده است. ولی چون قدرت این حوزه بر اساس قراردادهای سیاسی نبوده، با تغییر و دگرگونی ساحت‌های سیاسی این حوزه هم از بین نرفته، بلکه تقویت هم شده است. در حالت کلی مقصود ما از ایران فرهنگی این است.

*سیدجواد طباطبایی چندی پیش طی یک سخنرانی به‌نوعی درصدد برآمده بود که در تبیین مفهوم ایران‌شهری خود به نفی و حتی تحقیر سایر منظومه‌های فرهنگی موجود در منطقه خاورمیانه بپردازد. شما در نقد نفی انیرانی(«انیران» (Aneran) به معنای غیر ایرانی، اصطلاحی قوم شناختی در زبان پارسی میانه (پهلوی) است که به طور عام، به دشمنان سیاسی و مذهبی ایران و آیین زرتشت اطلاق می‌شد) و بزرگنمایی ایرانی طباطبایی چه می‌گویید؟

من فکر می‌کنم قبل از اینکه درصدد پاسخ دادن به آقای سیدجواد طباطبایی باشیم، باید به این نکته توجه کنیم که این گفتمان یا استدلال آقای طباطبایی یک جنبه روان‌شناختی دارد. یک واقعیتی هست که بعد از استقرار جمهوری اسلامی در ایران، یک‌سری وعده‌ها و ایده‌آل‌ها داده شد.

اینکه چقدر از این ایده‌آل‌ها و وعده‌ها توانسته به منصه ظهور برسد یک بحث جداگانه است ولی خود این کاستی‌هایی که در نظام سیاسی ایران وجود دارد یک حالت سرخوردگی ایجاد کرده است و این سرخوردگی در بین اقشار مختلف جامعه و مشخصا در بین روشنفکران، گرایش‌های متفاوتی را به‌وجود آورده است. بعضی‌ها معتقدند این گفتمان امت‌سازی که در جمهوری اسلامی وجود داشته و قرار بوده به‌عنوان یک الگوی انترناسیونال و فراملی حداقل در جهان اسلام باید مطرح شود، به حقیقت نپیوست.

ما وقتی می‌خواهیم گفتمان‌سازی کنیم، در خلا که این کار را انجام نمی‌دهیم در جهان بازیگران متفاوتی وجود دارند و هر بازیگری برای خودش منافع و مصالحی دارد. برای بازیگران منطقه‌ای در کنار بازیگران جهانی مفهوم امتی را که گفتمان جمهوری اسلامی مطرح می‌کرد، مشکل‌ساز و نامطلوب بود. به‌خاطر اینکه در برابر چنین گفتمانی سد سکندری ایجاد کنند مسائلی مختلفی را مثل جنگ، ترور و تحریم به‌وجود آوردند و در این میان نظریه‌پردازانی نظیر نظریه‌پردازان تراز اول جمهوری اسلامی مانند شریعتی، مطهری، بهشتی، شهید صدر و امام موسی صدر و ... را هم نداشتند و جامعه ایرانی هم نتوانست کسانی را در تراز آن‌ها تولید یا به جامعه اسلامی معرفی کند که این‌ها بتوانند فضاهای نوین را مطرح کنند.

گروهی از روشنفکران به این صرافت افتادند که اساسا یکی از مشکلات بنیادین ما این است که دنبال گفتمان‌ امت‌سازی هستیم و باید به همان گفتمان ناسیونالیسم بازگردیم ولی این ناسیونالیسم را به‌گونه‌ای تعریف کردند یا دارند تعریف می‌کنند که تا حدودی با باستان‌گرایی در گفتمان‌هایی که امثال پورداوود داشتند یا گفتمان‌هایی که در اواسط دوره رضاشاه پهلوی شکل گرفته بود قرابت ویژه‌ای دارد.

شما گاهی می‌توانید ناسیونالیسم را این‌گونه معنا کنید که ما در یک واحد سیاسی قرار گرفته‌ایم این واحد سیاسی از اقوام متنوعی شکل گرفته است و در برابر این واحد سیاسی واحدهای سیاسی دیگری با پارامترهای خودشان وجود دارند. حالا ما چگونه هویت ملی خودمان را با حفظ تنوع و تکثری که وجود دارد تقویت یا همگن کنیم؟ گاهی هم برخی‌ها این‌گونه نگاه نمی‌کنند و نگاه باستان‌گرایانه دارند.

من صحبت‌هایی را که آقای سیدجواد طباطبایی می‌کند، بیشتر ناشی از یک عکس‌العمل روان‌شناختی می‌بینیم که اتفاقا در جامعه و در بین برخی از اقشار به‌دلایلی این عرب‌ستیزی و حتی با درصد خیلی کم ترک‌ستیزی وجود دارد.

البته اگر به بطن جامعه ما نگاه کنید، جامعه ما خیلی ترک‌ستیز نیست. مثلا آمار توریسم و مسافرانی که از ایران به ترکیه می‌روند با آمار مسافرانی را که به کشورهای عربی می‌روند اصلا قابل مقایسه نیست. ما شاید بعد از روسیه دومین کشور بزرگ توریستی باشیم که به ترکیه مسافر می‌فرستیم. اگر اشتباه نکنم سالیانه پنج میلیون و ۷۰۰ هزار توریست فقط از ایران به ترکیه می‌روند. این تعداد برای روسیه قبل از تنش‌های مسکو و آنکارا هفت میلیون بود.

در مجموع ایرانی‌ها به مفهوم عام زیاد ترک‌ستیز نیستند ولی عرب‌ستیزند و چون جمهوری اسلامی گفتمان خودش را بر مفهوم اسلام سیاسی مبتنی کرده بود، ناکارآمدی یا ناکارایی سیستم و حتی ممکن است برخی رفتارهای نامطلوب همه به پای اسلام نوشته شود. اتفاقا اگر نگاهی به تاریخ‌نگاری مدرن خودمان بیاندازیم از اواخر دوره قاجار حتی در اشعاری مانند ایرج میرزا و بعد در ادبیات در نوشته‌های صادق هدایت و بعد کسانی نظیر احمد کسروی و پورداوود می‌بینیم که یک انگاره عرب‌ستیزی در پس ذهن جامعه ما وجود دارد و به‌نظر می‌آید آقای سیدجواد طباطبایی از این انرژی یا ناخودآگاهی جمعی استفاده می‌کند و این را در قالب ایرانیت و انیرانیت خودش تعبیر می‌کند و جالب است که این را به‌گونه‌ای تقلیل می‌دهد به مفهومی با عنوان «فارس بودن»! در حالی که هویت ملی ایران یک هویت بسیار پیچیده‌ای است و یک‌ضلعی نیست.

*گویا سیدجواد طباطبایی در قامت یک نظریه‌پرداز الحاق‌گرای ناسیونالیست ظاهر شده است؛ به‌گونه‌ای که دیگران را تحقیر می‌کند و ایرانی بودن را توصیف و ایران را به‌مثابه یک امپراتوری بزرگ در نظر می‌گیرد و صاحبان این امپراتوری را عاقل می‌داند و دیگران را جاهل.

من فکر می‌کنم کسانی که به این گفت‌وگوها دامن می‌زنند یقینا از واقعیات جهان معاصر بی‌اطلاع هستند. اگر شما از همین تهران به کشورهایی بروید که آقای سیدجواد طباطبایی می‌گوید این‌ها اصلا کشور نیستند (مشخصا امارات متحده عربی) وقتی وارد فرودگاه دبی می‌شوید، تقریبا مثل یک شهری است که شما باید حداقل چهار یا پنج روز در این فرودگاه بچرخید تا بتوانید همه فرودگاه را ببینید. چیزی که توجه را جلب می‌کند این است که تنها این‌گونه نیست که آنجا فقط یک ساختمانی شکل گرفته است، وقتی به کارکنان این فرودگاه عظیم نگاهی می‌اندازیم می‌بینیم که از رنگ‌ها و نژادها و کشورها و ادیان مختلف در پوشش‌های گوناگون در این فرودگاه کار می‌کنند.

حالا آن فرودگاه را با فرودگاه به‌تعبیر آقای طباطبایی امپراتوری ایران‌زمین مقایسه کنید به یک نتیجه می‌رسید، اینکه این فقط تفاوت دو شیوه ساختمان‌سازی نیست بلکه تفاوت دو بینش است. یک بینش این‌گونه شکل گرفته است که ما در یک دنیایی زندگی می‌کنیم که تکثر جزئی از آن است با اینکه امارات متحده عربی به‌گفته آقای طباطبایی عقبه تاریخی ایران را ندارد ولی این شعور را پیدا کرده است که در دنیای امروز خودش را با شرایط موجود انطباق بدهد و بتواند از مدیریت مدرن برای استمرار، نهادینه کردن و تدبیر امور استفاده کند ولی وقتی به فرودگاهی که در ایران است نگاه می‌کنید می‌بینید که یک مدیریت سنتی واپس‌گرا که هیچ اثری از آن امپراتوری بزرگ که شرق و غرب عالم را می‌چرخاند، وجود ندارد.

کار روشنفکر یا یک استراتژیست این نیست که برای گذشته ما نسخه بپیچد باید نسخه‌ای بپیچد که مردم امروز بتوانند امورات خودشان را بگذرانند. درست است که الینه شدن(از خود بیگانه شدن) چیز خیلی بدی است ولی خودشیفتگی هم چیز بدی است یعنی کار روشنفکر باید این باشد که بین از خودبیگانگی و خودشیفتگی مضاعف راه میانه‌ای را برگزیند که بتواند هم امورات خودش را سازماندهی کند و هم با دیگران در یک حالت داد و ستد قرار بگیرد.

به همین خاطر من سخنان آقای سیدجواد طباطبایی را ناشی از عدم آگاهی نسبت به اموری که امروز در جهان وجود دارد، می‌دانم. ایشان در یک سخنرانی در سمپوزیم قفقاز می‌گویند که در بعضی از دانشگاه‌های ترکیه دارند پروژه‌هایی را انجام می‌دهند و اتاق فکری دارند که ترکستان بزرگ را تاسیس کنند و بعد به‌گونه‌ای ایران را به تجزیه سوق دهند و ایران را تضعیفش کنند!

با همه اختلافات استراتژیکی که ممکن است بین ایران و ترکیه در مورد سوریه، عراق و مناطق دیگر وجود داشته باشد، ولی واقع امر این است که ایران و ترکیه امتداد فرهنگی همدیگرند و این‌ها حتی اگر بخواهند، هیچ‌گاه نمی‌توانند همدیگر را امحا کنند. حالا سوال این است که ترکستان بزرگ قرار است کجا شکل بگیرد؟ ترکستان بزرگ به منطقه آسیای مرکزی و قفقاز و به‌ویژه جمهوری آذربایجان اشاره دارد.

اگر کسی به این مناطق رفته و از نزدیک دیده باشد هیچ‌گاه چنین حرفی را نمی‌زند شاید یکی از سنتی‌ترین و «ترک‌ترین» اقوام و ملت‌ها در آسیای مرکزی قرقیزها باشند که از نظر جغرافیایی هم مقداری با ما فاصله دارند، چون ما با قرقیزستان مرز مشترک نداریم بین ما و آن‌ها افغانستان و تاجیکستان وجود دارد.

در سفرهای مطالعاتی‌ای که من به قرقیزستان داشتم جالب است که وقتی آن‌ها می‌فهمند شما از ایران هستید به‌جای اینکه بگویند ما ترک هستیم و شما ایرانی هستید، می‌گویند که دلایل بسیاری وجود دارد که زبان ما با زبان اوستایی گره خورده است و بخشی از کلماتی که امروزه در زبان قرقیزی استفاده می‌شود، برخلاف تصور عامه ریشه اوستایی دارد.

حالا ممکن است این موضوع از لحاظ علمی هم خدشه‌پذیر باشد ولی جالب است که قرقیزهای امروز و جامعه قرقیزستان بعد از ۸۰ یا ۱۰۰ سال روسیفایی شدن، امروز که می‌خواهند هویت خودشان را بازتعریف کنند آن را در برابر یا ضد ایران تعریف نمی‌کنند و این واقعیت امروز جامعه قرقیزستان است.

اینکه شما امروز بنشینید و بر اساس توهمات خودتان یک موضوعی را تصور کنید و بعد آن را به‌عنوان یک تئوری و استراتژی تعریف کنید این‌ها به‌جای اینکه راهکار باشد، راه‌چاه است. در منطقه آسیای مرکزی پنج جمهوری وجود دارد جمهوری‌های قرقیزستان، ازبکستان، ترکمنستان، قزاقستان و تاجیکستان.

در تاجیکستان اساسا زبان فارسی زیاد رواج دارد و از نظر دینی هم بخش اعظم آن‌ها شیعیان اسماعیلی هستند، شیعیان دوازده امامی کمترند و بخشی هم اهل تسنن هستند و ضدیتی با ایران ندارند.

در ترکمنستان هم بنا به‌دلایلی ظرفیت همگامی با ترکیه وجود ندارد. ازبکستان و قزاقستان هم مسائل داخلی خودشان را دارند که به تفصیل می‌توان در مورد هرکدام از این‌ها به‌تفصیل سخن گفت و تفاوت‌های این‌ها را با ترکیه بیان کرد.

یکی از کارهایی که بعد از فروپاشی شوروی رخ داد و به‌گونه‌ای جلوی پیشرفت و توسعه ترکیه را گرفت این نقش «برادر بزرگ‌تر» ترکیه بود که خودش را به‌عنوان محور تعریف می‌کرد و نهایتا امروز ترکیه توانسته در قسمت بازار و آن هم به‌صورت محدود و ساختن چند دانشگاه موفق شود.

بازیگران اصلی در این منطقه به‌شکل سنتی ایران و روسیه و بازیگران جدید هم چین و آمریکا هستند و ترکیه هم تا حدودی یکی از بازیگران است ولی بازیگر اصلی آنجا امروزه ترکستان بزرگ نیست. بازیگر اصلی و خطرناک در آنجا وهابیت سلفی است.

اگر قرار باشد ما یک استراتژی تعریف کنیم به‌جای اینکه ترکیه را به ضد خود تبدیل کنیم باید همراه خودمان داشته باشیم و روس‌ها را به‌گونه‌ای و چینی‌ها را هم به‌دلایلی همراه کنیم. آنجا عربستان و این نیروهای سلفی هستند که قارچ‌وار در این منطقه وسیع خودشان را بازسازی می‌کنند و نوعی از اسلام را دارند تبلیغ می‌کنند که با اسلام سنتی که در آنجا بیشتر رنگ و بوی عرفان و تصوف دارد، زاویه گرفته است.

طرف دیگر قضیه به مسئله‌ای برمی‌گردد که آقای سیدجواد طباطبایی در مورد قفقاز اتخاذ کرده است. تا جایی که من مطلع شدم ایشان قفقاز را به قفقاز جنوبی تقلیل داده است و از آن مهم‌تر قفقاز جنوبی را به جمهوری آذربایجان محدود کرده است. در حالی که کسی اگر مقداری از جغرافیا و مقداری از وضعیت سیاسی این منطقه اطلاع داشته باشد، می‌بیند که قفقاز منطقه وسیع‌تری از قفقاز جنوبی است.

تنها در قفقاز شمالی هفت جمهوری وجود دارد. چچن، اینگوشتیا، کاباردینا بالکاریا یا بلغاریا، اوستیای شمالی، چرکسیا و از این سمت داغستان و دو منطقه دیگر که روس‌ها این دو منطقه را بنا به‌دلایلی از منطقه قفقاز سنتی جدا کرده‌اند یکی از آن‌ها منطقه کرازنودار و دیگری منطقه استاوروپل است که در بین جمهوری‌های قفقاز قرار ندارند ولی هم از نظر بافت فرهنگی و هم از نظر بافت جمعیتی، مسلمانان بسیاری در این دو تا جمهوری دارند زندگی می‌کنند که این‌ها در آن منطقه قفقاز بزرگ قرار می‌گیرند.

نگاه آقای سیدجواد طباطبایی چون به‌گونه‌ای در تقابل با جمهوری آذربایجان قرار دارد به‌نظر می‌آید در پس ذهن خود این را به جمهوری آذربایجان تقلیل داده کانه قفقاز فقط همین جمهوری آذربایجان است. ارمنستان، گرجستان، آبخازیا و دیگر مناطق را جزو قفقاز به‌حساب نیاورده است. من در کتاب تحولات در قفقاز شمالی و تاثیر آن بر امنیت ملی این موضوع را کمی باز کرده‌ام. این‌ها مسائلی است که آن ایده ترکستان بزرگ را زیر سوال می‌برد و در ایده‌های ترک‌ستیزی و عرب‌ستیزی امثال آقای طباطبایی این موضوعات دقیقا بررسی نشده است.

*آقای دکتر داوود فیرحی معتقد است که اساسا اندیشه ایران‌شهری بالذات وجود ندارد و آقای طباطبایی با طرح نادرست این اندیشه‌ها به ساخت بنایی بی‌بنیاد پرداخته که در نهایت به ظهور مکتب ایرانی در عرصه سیاست ایران منجر شده است. نظر شما در این رابطه چیست؟

ببینید برخی مواقع قرابت‌ها لفظی است تا مبنایی. اگر قرار است آقای طباطبایی را نقد کنیم باید نقد منصفانه‌ای داشته باشیم. چون آقای طباطبایی به‌عنوان فیلسوفی که مشرب هگلی دارد مباحثی بسیار کلیدی در حوزه امتناع تفکر در فضای ایران مطرح کرده است و چون می‌خواهد برای این امتناع تفکر راه برون‌رفتی داشته باشد الگو یا پارادایمی را به‌عنوان ایران‌شهری مطرح می‌کند.

من خیلی هم با سخنان آقای فیرحی موافق نیستم که ایران‌شهری بالذات بنیانی ندارد. چون تاریخ ایران نشان می‌دهد که در این سرزمین یک ایده حکومت کلان وجود داشته است این را من نمی‌گویم و هگل هم پیش از من بیان کرده که اصلا ایده State یا ایده حکومت کلان از آن ایرانیان بوده است و این را در پروسه تاریخی، ایرانیان به منصه ظهور رسانده‌اند.

حالا اگر تداوم نداشته و در دوره‌های تاریخی مختلف در آن انقطاعی ایجاد شده، ولی هر موقع ایرانیان توانسته‌اند مرکزیت و قدرتی بیابند به‌دنبال احیا و گسترش ایران‌شهری بوده‌اند. اصلا ما وقتی مفهوم ایران را به‌کار می‌بریم ایران یک مفهوم سیاسی صرف نیست اساسا ایران مثل هند یک قاره فرهنگی است. هند به‌معنایی که سوئیس کشور است، یک کشور محسوب نمی‌شود. شاید در اروپا هم ایتالیا و یونان مثالی برای این موضوع باشد.

من از این منظر فکر می‌کنم نباید بحث‌های آقای طباطبایی را بی‌مبنا دید ولی وقتی این مبنا در پی یافتن مصداق‌ها است سخنانی مطرح می‌شود که این حرف‌ها مبنای واقعی ندارد و گمان من این است که اطلاع ایشان از وضعیت ترکیه امروزی، جهان عرب و آسیای مرکزی و پیچیدگی‌های امروز چین و روسیه و منطقه قفقاز شمالی و جنوبی به‌روز نیست. شاید به‌گونه‌ای در امتداد نگاه‌های مرحوم عنایت‌الله رضا است که ایشان یک‌سری مطالعات کتابخانه‌ای دست اول انجام داده بود.

اگر امروز بخواهیم در مورد استراتژی‌هایی که مثلا ترکیه ممکن است داشته باشد یا استراتژی‌هایی که ممکن است عربستان در مورد تحدید و تخریب حوزه نفوذ ایران دارد صحبت کنیم صرف ارجاع به اطلاعات کتابخانه‌ای نمی‌تواند به ما کمک کند.

ما به یک نگاه آنتروپولوجیکال و جامعه‌شناختی داریم که به‌صورت میدانی ورود پیدا کنیم و در این مناطق مطالعه داشته باشیم، بافت جمعیتی اینجا را بشناسیم و بافت سیاسی ـ فرهنگی این‌ها را از نزدیک در بین اقشار مختلف(روحانیون، دانشجویان، روستایی و شهری و...) لمس کنیم و به زبان‌های این‌ها اشراف داشته باشیم.

کسی که می‌خواهد در منطقه اورآسیای بزرگ و در منطقه جهان عرب حرکت کند قطعا باید زبان عربی، روسی، چینی، ترکی و لهجه‌های مختلف زبان ترکی (قرقیزی، اویغوری و ...) را بداند. در این صورت است که می‌توان یک استراتژی کلان تعریف کرد. چون یکی از ویژگی‌های استراتژی این است که باید چشم‌اندازهایی را تعریف کند که این چشم‌اندازها مبتنی بر تدابیر واقعی و ملموس باشد نه مبتنی بر توهمات و مطالعات کتابخانه‌ای.

*فکر می‌کنم در موضوع عرب‌ستیزی بخشی از ایرانیان و ایران‌هراسی‌ای که از سوی بخشی از اعراب وجود دارد، موضوع تشیع خیلی پررنگ‌تر است.

چون ایران مخصوصا بعد از پایان جنگ ایران و عراق، در ایده امت اسلامی نتوانست دست بالا را بگیرد بلکه اقلیت‌هایی به این ایده یا به گفتمان اسلام سیاسی امت‌محور پیوستند، گروه‌های مبارزی ایجاد شد که با حکومت‌های خودشان هم مخالف بودند(مثلا در عربستان، تونس، مصر) این باعث شد که برای ایجاد مانع در برابر این گفتمان امت‌محوری جمهوری اسلامی، آن‌ها گفتمان‌های دیگری را علم کردند.

ما امروز تبعات این رافضی و صفوی خطاب کردن و این سیمولیشن‌های موازی را که در برابر گفتمان امت‌محور جمهوری اسلامی ایجاد کردند می‌بینیم. برای همین است که دعوای بین ایران و عربستان در رابطه با تقسیم سیاسی خاورمیانه، تبدیل به یک دعوای فرقه‌ای شده است. اگر عربستان موفق به این کار شود، می‌تواند به‌گونه‌ای جهان تسنن را وهابیزه کند و جهان تسنن وهابیزه شده را در برابر ایران شیعی قرار بدهد و ایران را از یک کشور متنوع‌الادیان به یک کشور مشخصا شیعی تقلیل بدهد و به‌جای اینکه از ایران به‌عنوان یک کشور متنوع‌الاقوام بحث کند، ایران را به عجم تقلیل دهد.

عجم در ذهن عرب‌ها همواره یک «دیگری» ای بوده که همیشه به‌عنوان یک دیگری منفور در ناخودآگاه ممکن عرب بادیه‌نشین قرار داشته است که امروز یک فضای وسیع‌تری را هم اشغال کرده است. این از پروژه‌های عربستان است و تا حدودی در برخی از مناطق و حتی در مناطق بسیار دور از خاورمیانه این را می‌بینیم.

مثلا شما اگر به مالزی بروید با اینکه این کشور یک الی دو میلیون شیعه بیشتر ندارد به‌نوعی ایران‌هراسی، شیعه‌هراسی و رافضی خطاب کردن در این کشور وجود دارد و این به یمن سرمایه‌گذاری‌های بسیار حساب‌شده در وهابیزه کردن افکار عمومی جهان تسنن است.

ادامه این گفتگو در پست بعدی

----------------------

+ گفتگوی دکتر جواد میری در سایت مرکز دائر‌ه‌المعارف بزرگ اسلامی نیز منتشر شده است.
+ برچسب ها : حکیم اردبزرگ . دکترجواد طباطبایی . دکترجوادمیری . دکتر جواد میری . دکتر سیدجواد میری . جامعه شناس . درباره سید جواد میری . بیوگرافی جواد میری . زندگینامه دکتر سید جواد میری . زندگینامه و کتابهای سید جواد میری . نظر دکتر جواد میری درباره حکیم ارد بزرگ . نظر دکتر جواد میری درباره دکتر جواد طباطبایی . مقاله دکتر جواد میری درباره ارد بزرگ و دکتر طباطبایی . دکتر جواد میری کیه ؟ . دکتر جواد میری کجاست ؟ . نظریات دکتر جواد میری .  مصاحبه دکتر جواد میری . حرف های دکتر جواد میری .  بیوگرفی دکتر جواد طباطبائی . دکتر جواد طباطبایی کیست ؟ . درباره دکتر جواد طباطبایی . سیدجواد طباطبایی کیست ؟ . کتابهای دکتر جواد طباطبایی درباره سید جواد طباطبایی تبریزی

کیوان طالب زاده
عضو رسمی انجمن
عضو رسمی انجمن

العذراء الحصان
تعداد امتیاز : 29640
تعداد سپاسگذاری : 182
زاد روز : 1978-09-03
شغل : مربی شنا

پستعنوان: رد: دکتر سید جواد میری و سخنان نابخردانه   2016-05-12, 3:17 am

ادامه گفتگو با دکتر سیدجواد میری :

*اجازه بفرمایید به بحث نقد آرای سیدجواد طباطبایی برگردیم. گویا آقای طباطبایی اینک از قامت یک روشنفکر و دانشگاهی خارج شده است و رسما در قامت یک ایدئولوگ سخن می‌گوید و از نوعی استراتژی بحث می‌کند که به‌نوعی ترویج ناسیونالیسم ایرانی است. این استراتژی وابسته به کدام جریان است؟ ایشان به‌گونه‌ای این رویه را در پیش گرفته است و اقوام غیرفارس ایرانی را در جاهای مختلف تخریب و تحقیر کرده است.

من می‌خواهم این موضوع را یک طور دیگر باز کنم. من فکر می‌کنم سرخوردگی‌ای که امثال آقای سیدجواد طباطبایی در عرصه عمومی پیدا کردند و وقتی به این نتیجه رسیدند که نمی‌توانند سازوکارهای دموکراتیک و یک دولت توسعه‌گرا را در ایران ببینند و یا به‌زعم آن‌ها نمی‌شود در نزدیکی‌ها در افق ظهور یک دولت دموکراتیک با سازوکارهای یک جامعه مدنی را در ایران دید و از سوی دیگر به‌زعم این‌ها اسلام سیاسی یک پروژه شکست‌خورده است به‌دنبال راهکار و آلترناتیوی به‌نام ایران و ایران‌گرایی رفتند که اولا پشتیبانی مردم را دارد.

مثلا در برخی از مناطق ایران در روز تولد کوروش مردم جمع می‌شوند و ازدحامی به‌وجود می‌آید و کوروش یک حالت اسطوره‌ای یافته و فضای مجازی هم به این اسطوره شهری دامن می‌زند. اگر در طول تاریخ بگردید شاید دو سخن مستند از کوروش وجود ندارد ولی سخنان و پندهای کوروش به‌کرات گفته می‌شود مثلا از ارد بزرگ در مورد کوروش فکت می‌آورند.

به‌نظر می‌آید چون این سرخوردگی در جامعه ایران ایجاد شده است بنابراین پروژه آقا سیدجواد طباطبایی را می توان برآیند سوژه سرخورده ایرانی مطرح کرد. یعنی سوژه معاصر ایرانی در عرصه سیاسی به یک انقلاب بزرگ دست زده است، ایدئولوگ‌های این انقلاب در ابتدا می‌خواستند طرح نوینی را در جهان دراندازند و این طرح بزرگ به‌عنوان یک ایده تمدن جدید در جهان اسلام نتوانسته جهان‌شمول شود.

اگر چه پیشرفت‌های زیادی هم داشته است اما این ایده در مرزهای سیاسی خودش محدود شد و این سرخوردگی را ایجاد کرد که ما نتوانستیم این اسلام جهان‌شمول را مطرح کنیم. برخی‌ها از این فضای سرخوردگی دنبال این هستند که این سوژه سرخورده را چگونه بازسازی کنند؟ اینجاست که شاید راه من و راه سیدجواد طباطبایی متباین باشد.

سیدجواد طباطبایی به‌دنبال برگشت به گذشته و به یک سوژه باستان‌گرایانه است اما من معتقدم ما نیاز به بازگشت به‌خویشتن داریم تفاوت این دو در این است که «بازگشت» به معنای «برگشت به گذشته» نیست بلکه بازیافتن سوژه ایرانی در نسبت با جهان معاصر و میراث ایرانی است که این میراث ایران هم دارای تنوع‌های زیادی است و هم شامل ایرانی پیش از اسلام و هم ایرانی پس از اسلام، ایرانی پیش از تشیع و پس از تشیع و هم ایرانی پیش از مدرنیسم و هم ایرانی مدرن می‌شود.

من فکر نمی‌کنم حالا که بعد از چهار دهه ما به این نتیجه رسیده‌ایم که ایده امت‌محوری را در جهان اسلام نتوانسته‌ایم با قرائت جمهوری اسلامی نهادینه کنیم باید به سمت باستان‌گرایی یا به سمت ضدیت با عربیت و ترکیت عدول کنیم. بلکه راه عبور فهم مکانیسم‌های شکست بوده است

چنین پیچیدگی‌ای وجود دارد که سوژه ایرانی باید نسبت خودش را با این اضلاع مشخص کند و کار اندیشمند و روشنفکر می‌تواند این باشد که این نسبت‌ها را بازسازی کند و از آن مهم‌تر راه عبور از سرخوردگی، بازگشت به عالم باستان و الگوی ایران‌شهری نیست بلکه فهم و درک جهان معاصر و پرداختن سازوکارهای نظام دموکراتیک در دل جمهوری اسلامی تعیین کردن و بازخوانی کردن است.

چه عواملی باعث شده که ما نتوانیم سازوکارهای دمکراتیک را در ایران پیاده کنیم؟ دموکراتیک هم به‌معنای سکولار یا ضداسلام شدن نیست بلکه با قرائتی که من ارائه داده‌ام ما وقتی از اسلام‌گرایی صحبت می‌کنیم نباید این‌گونه تصور کنیم که اسلام‌گرایی فقط یک قرائت دارد و آن قرائت فقاهتی است حداقل پنج قرائت مختلف از اسلام‌گرایی وجود دارد و هرکدام از این‌ها هم جریان‌های خاص خودشان را داشتند.

ما یک اسلام‌گرایی فقاهتی، یک اسلام‌گرایی دموکراتیک، یک اسلام‌گرایی لیبرالی، یک اسلام‌گرایی سوسیالیستی و یک اسلام‌گرایی سلفی داریم. ما الان در جهان اسلام یک رقیب سرسخت سلفی داریم که می‌خواهد کل جهان اسلام را به دوران سلف برگرداند که پروژه «برگشت» را مد نظر دارد و اتفاقا من اینجا قرابت زیادی بین پروژه آقای سیدجواد طباطبایی و سلفیون می‌بینم.

آن‌ها سلف را سلف صالح مدینه می‌بینند آقای سیدجواد، سلف را باستان می‌بیند در حالی که راه به پیش این است که در جهان اسلام چگونه می‌شود نوعی قرائت از اسلام‌گرایی را مطرح کرد که با سازوکارهای دموکراتیک همخوانی داشته باشد.

این پروژه‌ای است که می‌تواند هم همگرایی را در جهان اسلام بیشتر کند و هم سازوکارهای حکومت را در کشورهای اسلامی دموکرات‌تر کند نه اینکه بربرها در آفریقا به دوران باستان خودشان، ایرانیان به دوران باستان خود و اعراب و ترک‌ها هم به دوران باستان خود برگردند. واقع امر جهان امروز چیز دیگری است.

*آیا این وضعیت به نبرد تمدن‌ها منجر می‌شود؟

واقعیت این است که ایده جنگ تمدن‌ها قبل از اینکه یک ایده آکادمیک مبتنی بر تحقیقات میدانی و درک عمیق از مفهوم ادیان جهانی باشد، ماحصل یک استراتژی نومحافظه‌کارانه سیاسی بود که اتفاقا به‌جای اینکه بیاید یک حقیقتی را ترسیم کند داشت یک نقشه راهی را تزریق می‌کرد که برای اینکه آمریکا بعد از فروپاشی شوروی و پایان جنگ سرد بتواند نظام سیاسی و سلطه خودش را در جهان بدون شوروی و بلوک شرق تحمیل کند نیاز به یک تغییر استراتژی و نیاز به یک تغییر بازی دارد تا بتواند بازیگران نوظهور را مرعوب و سازوکارهای خودش را نهادینه کند.

چون این نظام سیستم جهانی بعد از پایان جنگ جهانی دوم شکل گرفت و بسیاری از کسانی که بعد از جنگ جهانی دوم برای خودشان به‌عنوان بازیگران سیاسی اصلی حقوقی قائل شدند زاییده وقایع پس از جنگ جهانی دوم بودند.

آمریکا بعد از فروپاشی شوروی و نابودی بلوک شرق دنبال یک نظام تک‌بعدی رفت. اتفاقا قبل از اینکه ما نظریه هانتیگتون را به‌عنوان یک مطالعه تطبیقی تمدنی آن‌گونه که توین‌بی یا شریعتی آورده‌اند، ببینیم باید یک مانیفست سیاسی نومحافظه‌کار تلقی کنیم. وقتی این‌گونه در نظر گرفتیم نوع برخورد ما با این ایده به‌گونه دیگری خواهد بود.

اگر ما بخواهیم در جهان امروز حرکتی داشته باشیم و بتوانیم به‌سمت توسعه همه‌جانبه برویم به‌جای اینکه رویکردهای سیدجواد طباطبایی را در رابطه با مفهوم ایران داشته باشیم که مفهوم زبان را به یک عنصر ملی تقلیل می‌دهد، باید دنبال راه دیگری باشیم.

ایران یک کشور چندقومی است و این چندقومی بودن مسئله چندزبانی را مطرح می‌کند. چیزی که حس می‌کنم آقای سیدجواد طباطبایی به آن توجه نکرده است تمایزی است که ما باید بین چهار مفهوم بسیار کلیدی قائل شویم. ما چهار مفهوم در حوزه مطالعات زبان داریم؛ یکی مفهوم زبان مادری، دیگری زبان ملی، دیگری زبان رسمی و دیگری هم زبان مشترک است. اگر این چهار مفهوم از همدیگر تمییز داده نشود ما به همان مغالطه‌ای می‌افتیم که سیدجواد طباطبایی در نگرش به زبان‌های دیگر افتاده است.

ایران که مثل آلمان دارای یک زبان نبوده است چون الگوی دولت ـ ملت آلمانی یا فرانسوی مبتنی بر یک زبان بوده است که زبان ملی محسوب می‌شود. در ایران زبان‌های ترکی، عربی، گرجی، گیلکی، بلوچی، ترکمنی، ارمنی، تالشی و... زبان‌های غیرملی که نیستند این‌ها زبان‌های ملی هستند و اتفاقا جالب است بدانید مفهوم زبان ملی اگر به‌معنای قرآنی آن در نظر بگیریم زبان اکثریت ملت ایران، عربی است.

ولی اگر به‌معنای مدرن در نظر بگیریم در پهنه واحد سیاسی ایران امروز زبان ملی تمامی این زبان‌هایی است که ما اشاره کردیم و اتفاقا اگر قرار است فرهنگستانی هم به‌وجود بیاید این فرهنگستان نباید فقط فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی باشد، بلکه باید فرهنگستان زبان‌های ملی باشد که هرکدام از این زبان‌ها در آن تدریس، تدوین و قاعده‌مند شود تا از ظرفیت آن‌ها بهره بگیریم.

چون در طول تاریخ نشان داده شده است که زبان‌ها از ظرفیت همدیگر استفاده می‌کنند. آن چیزی که ما می‌توانیم از منظر سیاسی به آن نگاه کنیم جایگاه زبان رسمی است. یعنی اینکه آیا منابع مالی، ساختارهای نهادی، آموزش عالی، آموزش و پرورش آن‌قدر رشد کرده که ما بتوانیم چند تا زبان رسمی داشته باشیم؟

برخی‌ها می‌گویند مثلا سوئیس چهار زبان رسمی دارد دلیل این امر این است که سوئیس ظرفیت بالایی دارد. شما نمی‌توانید سوئیس را با ایران مقایسه کنید.

ما می‌توانیم بگوییم سیاست‌هایی را که در مورد زبان رسمی می‌گذاریم چگونه باید باشد؟ اینجا سیاستگذاران می‌توانند سیاستگذاری کنند اما روشنفکران وقتی در مورد هویت ایرانی صحبت می‌کنند این نکته را نباید فراموش کنند که هویت ایرانی مساوی با زبان رسمی نیست و جالب است که بدانید فراسوی مرزهای سیاسی و همان ایران فرهنگی ما یک زبان مشترکی هم داشتیم که شامل سه زبان ترکی، فارسی و عربی بوده است و بعد از ورود روس‌ها و چینی‌ها به این منطقه دو زبان روسی و چینی هم به این اضافه شده است.

یعنی اگر شما امروز به منطقه آسیای مرکزی و منطقه قفقاز شمالی و جنوبی نگاه کنید، بسیاری از مردم ممکن است زبان مادریشان قرقیزی، اینگوشی، چچنی یا ترکمنی باشد ولی تابعیت روسی داشته باشند و زبان مشترکشان هم روسی است. در این پهنه زبان فارسی به‌همراه زبان ترکی و عربی و بعد از دوران مدرن زبان چینی و روسی زبان‌های مشترک بوده‌اند.

*شما اشاره کردید که در ایران چندین زبان ملی وجود دارد و تعدادی از آن‌ها را هم برشمردید و گفتید که در زمینه زبانی ایران قابل مقایسه با سوئیس نیست. برای زبان فارسی در ایران در نهادهایی مانند بنیاد سعدی، فرهنگستان زبان و ادب فارسی، وزارت ارشاد، صداو سیما و نهادهای دیگر هزینه می‌شود در حالی که برای سایر زبان‌ها نه تنها هیچ هزینه‌ای پرداخت نمی‌شود، بلکه گاهی ممانعت‌هایی هم صورت می‌گیرد. عدالت فرهنگی کجای این معادله قرار دارد؟

این بحث قبل از اینکه یک بحث سیاسی باشد یک بحث فرهنگی است و به‌زعم من کسانی که در فرهنگستان زبان و ادب فارسی مشغولند به این نتیجه نرسیده‌اند که زبان رسمی متمایز از زبان ملی است. یک مفهومی با عنوان پیش‌داوری درونی‌شده است.

کسانی که در ایران در حوزه اندیشه زبانشان فارسی است و سایر زبان‌های رایج در ایران را نمی‌دانند به‌صورت نهادی یک پیش‌داوری درونی دارند کانه هویت ایرانی را در امتداد زبان فارسی تعریف می‌کنند و اگر شما به فرهنگستان هم بروید این را به‌عینه می‌بینید. در بسیاری از کسانی که این عقبه قومی غیرفارسی را ندارند به‌عنوان یک جامعه‌شناس می‌گویم که این پیش‌داوری در رفتار، گفتار، کنایه‌ها، جوک‌ها و نقدهایشان وجود دارد.

این‌گونه نیست که این‌ها پول و سرمایه دارند و برای زبان کردی استفاده نمی‌کنند این‌ها اصلا به‌صورت نهادینه این تمایز را نمی‌بینند. من در این ۵۰ سال این تمایز را ندیده‌ام. شاید کسانی هم اشاره کرده باشند ولی در عرصه عمومی این را برجسته نکرده‌اند که ما چهار پارادایم مختلف داریم با عنوان زبان مادری، زبان ملی، زبان رسمی و زبان مشترک.

شاید زبان رسمی برخی از روشنفکران ما فارسی هم نباشد و انگلیسی یا عربی باشد. اگر کسی این تمایزها را از نظر مفهومی درک نکرده باشد در روش‌های سیاستگذارانه خودش هم نمی‌تواند صحیح عمل کند.

بهاره محمدی
عضو رسمی انجمن
عضو رسمی انجمن

انثى السرطان الحصان
تعداد امتیاز : 25804
تعداد سپاسگذاری : 127
زاد روز : 1990-07-05
شغل : پرستار

پستعنوان: رد: دکتر سید جواد میری و سخنان نابخردانه   2016-05-12, 3:25 am

آقای طالب زاده نوشته بسیار ارزشمندی بود. قبل اینکه نظرم رو درباره این نوشته بنویسم برای شناخت بیشتر دوستان انجمن ، بیوگرافی دکتر سید جواد طباطبایی تقدیم میشه :

زندگینامه دکتر سید جواد طباطبایی

سیدجواد طباطبایی در سال ۱۳۲۴ در تبریز به دنیا آمد. تحصیلات خود را در تبریز انجام داد و برای تحصیل حقوق به دانشگاه تهران رفت.

او پس از اخذ لیسانس حقوق از دانشکدهٔ حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران به فرانسه رفت و در دانشگاه سوربن به ادامهٔ تحصیل پرداخت و با اخذ دیپلم مطالعات عالی D.E.S از رشتهٔ فلسفهٔ سیاسی فارغ‌التحصیل شد.

در سال ۱۳۶۳ با نوشتن رساله‌ای دربارهٔ «تکوین اندیشهٔ سیاسی هگل جوان»، با دریافت درجهٔ ممتاز دکترای دولتی در رشتهٔ فلسفهٔ سیاست به ایران بازگشت. پس از بازگشت به عضویت هیئت علمی درآمد و معاون پژوهشی دانشکدهٔ حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران شد. در همان حال، او سردبیری نشریهٔ همین دانشکده را به عهده گرفت.

او به کار پژوهشی خود در مراکز دیگر ادامه داد و با امکاناتی که در مراکز پژوهشی فرانسه، آلمان، و امریکا فراهم آمد، پژوهشی دربارهٔ تاریخ اندیشه در ایران را دنبال کرد. وی در سال ۱۳۷۶ موفق شد جایزهٔ نخل آکادمیک، عالی‌ترین نشان علمی فرانسه، و مدال نقرهٔ تحقیقات در علم سیاست را از دانشگاه کمبریج کسب کند.

دکتر جواد طباطبایی هم‌اکنون عضو هیئت علمی دائرةالمعارف بزرگ اسلامی است  و در مؤسسات خصوصی همچون مؤسسه پرسش به تدریس مشغول است.

وی در سال‌های حضور در فرانسه هم در حلقهٔ لوئی آلتوسر، فیلسوف مارکسیست، بود و هم به حوزهٔ گروهی از کشیش‌های یسوعی‌ای که در مسائل فلسفی در سطح بالایی بودند رفت و آمد داشت و با یکی از مفسران مطرح هگل در ارتباط بود. در همین حلقه بود که وی یادداشت‌ها و حاشیه‌هایی که لنین بر کتاب‌های هگل نوشته بود را ترجمه و با عنوان یادداشت‌هایی دربارهٔ دیالکتیک منتشر کرد. همچنین مجموعه مقاله‌هایی از آلتوسر را با عنوان لنین و فلسفه و چند مقالهٔ دیگر ترجمه و منتشر کرد کتاب‌شناسی ترجمهٔ لنین و فلسفه و سه مقالهٔ دیگر، لوئی آلتوسر ترجمهٔ یادداشت‌هایی دربارهٔ دیالکتیک، ولادیمیر لنین  از جمله آثاری است که در همین دوران برگردان فارسی کرد.

دیگر آثار او عبارتند از:

ترجمهٔ فلسفهٔ ایرانی و فلسفهٔ تطبیقی، هانری کربن، تهران، انتشارات طوس، چاپ نخست ۱۳۶۵.

ترجمهٔ تاریخ فلسفهٔ اسلامی، جلد دوم، تهران، انشارات کویر، چاپ نخست ۱۳۶۶.

درآمدی بر تاریخ اندیشهٔ سیاسی در ایران، تهران، انشارات کویر، چاپ نخست ۱۳۶۷، چاپ دهم ۱۳۸۸.

ترجمهٔ تاریخ فلسفهٔ اسلامی، متن کامل، تهران، انشارات کویر و انجمن ایران‌شناسی فرانسه، چاپ نخست ۱۳۷۳، چاپ ششم ۱۳۸۷.

زوال اندیشهٔ سیاسی در ایران، تهران، انشارات کویر، چاپ نخست ۱۳۷۳، چاپ سوم ۱۳۷۷.

ابن‌خلدون و علوم اجتماعی، تهران، انتشارات طرح نو، چاپ نخست ۱۳۷۴، چاپ سوم ۱۳۸۶.

خواجه نظام‌الملک، تهران، انتشارات طرح نو، چاپ نخست ۱۳۷۵، انتشارات ستوده، تبریز، چاپ دوم ۱۳۸۵.

مفهوم ولایت مطلقه در اندیشهٔ سیاسی سده‌های میانه، تهران، مؤسسهٔ نگاه معاصر، چاپ نخست ۱۳۸۰، چاپ دوم ۱۳۸۱.

تأملی دربارهٔ ایران، جلد نخست، دیباچه‌ای بر نظریهٔ انحطاط ایران، تهران، مؤسسهٔ نگاه معاصر، چاپ نخست ۱۳۸۰، چاپ دوم ۱۳۸۱، چاپ سوم ۱۳۸۲، چاپ هفتم ۱۳۸۶.

تاریخ اندیشهٔ سیاسی جدید در اروپا، بخش نخست از جلد نخست، جدال قدیم و جدید: از نوزایش (۱۵۰۰) تا انقلاب فرانسه (۱۷۸۹)، تهران، نشر ثالث، چاپ نخست ۱۳۸۲، چاپ دوم ۱۳۸۵.

سقوط اصفهان به گزارش کروسینسکی، تهران، مؤسسهٔ نگاه معاصر، چاپ نخست ۱۳۸۲، چاپ سوم ۱۳۸۶.

زوال اندیشهٔ سیاسی در ایران، ویراست دوم، تهران، انشارات کویر، چاپ نخست ۱۳۸۳، چاپ سوم ۱۳۸۵.

تأملی دربارهٔ ایران، بخش نخست از جلد دوم، مکتب تبریز و مبانی تجددخواهی، تبریز، انتشارات ستوده، چاپ نخست ۱۳۸۴، چاپ دوم ۱۳۸۶.

بهاره محمدی
عضو رسمی انجمن
عضو رسمی انجمن

انثى السرطان الحصان

پستعنوان: رد: دکتر سید جواد میری و سخنان نابخردانه   2016-05-12, 3:29 am

بیوگرافی دکتر جواد میری هم پیشکش حضور شما دوستان میشه :

درباره دکتر سید جواد میری

مشخصات فردي
نام     سیدجواد
نام خانوادگي     میری منیق
سال تولد     1350
سمت کاری     عضو هیئت علمی (دانشیار) پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی.
وب سایت     http://www.criticaltheoryofreligion.org/miri.html
پست الکترونیک     Seyedjavad@hotmail.com
مدارک تحصيلي

دکترای تخصصی (Ph.D): جامعه‌شناسی، (دانشگاه بریستول/ انگلستان)، 2003.
    عنوان تز: Social Theory: Complementarity and Contradiction in the Muslim and Western Intellectual Traditions
    کارشناس ارشد: مطالعات ادیان و فلسفه علم، (دانشگاه بریستول/ انگلستان)، 1998.
    عنوان پایان نامه: A Comparative Study on the Art of Interpretation in Islam and Modern Western Philosophy
    کارشناسی: ادبیات عرب و تاریخ اندیشه‌های علمی، (دانشگاه گوتنبرگ / سوئد)، 1996.

سوابق آموزشی

نظریه های اجتماعی، دانشکده جامعه شناسی بریستول/ انگلستان، 2003.
    فلسفه اگزیستیالیسم، دانشکده فلسفه بریستول / انگلستان، 2003-2004.
    درآمدی بر جامعه شناسی، هونان / چین، 2004.
    مطالعات استراتژیک ، روابط ایران و هند و چین در بستر نوین جهانی، هاربین چین، 2004-2006.
    نظریه های اجتماعی و دین، هاربین/ چین، 2006.
    درآمدی بر مطالعات ادیان، دانشکده مردم شناسی و مطالعات ادیان دانشگاه دولتی چیتا / روسیه، 2006-2008.
    درآمدی بر نظریه های مدرن و پست مدرن در حوزه مطالعات فرهنگی، دانشکده مردم شناسی و مطالعات ادیان دانشگاه دولتی چیتا / روسیه، 2006-2008.
    فلسفه علوم اجتماعی در مکاتب دینی و سکولار، دانشگاه صنعتی شریف، ایران، 1386-1387.
    اندیشه اجتماعی متفکران مسلمان، دانشگاه صنعتی شریف، ایران، 1386-1387.
    فلسفه علوم اجتماعی و مکاتب دینی، دانشگاه صنعتی شریف، ایران، 1387-1388.
    اندیشه اجتماعی متفکران مسلمان، دانشگاه صنعتی شریف، ایران، 1387-1388.
    محیط زیست و ادیان، دانشگاه صنعتی شریف، ایران، 1388-1389.
    جامعه شناسی زندگی روزمره در ایران، دانشگاه صنعتی شریف، ایران، 1388-1389.
    روانکاوی دین، دانشگاه صنعتی شریف، ایران، 1388-1389.
    درآمدی بر تاریخ دین، دانشگاه صنعتی شریف، ایران، 1389-1390.
    درآمدی بر جامعه شناسی ادیان، دانشگاه صنعتی شریف، ایران، 1389-1390.
    درآمدی بر مطالعات ادیان، دانشگاه صنعتی شریف، ایران، 1389-1390.
    درآمدی بر اندیشه متفکران اجتماعی معاصر، دانشگاه صنعتی شریف، ایران، 1389-1390.
    دین و جامعه در قفقاز و آسیای مرکزی، دانشگاه صنعتی شریف، ایران، 1390-1391.
    مقدمه ای بر جامعه شناسی، دانشگاه صنعتی شریف، ایران، 1390-1391.
    دین و جامعه در اوراسیا، دانشگاه صنعتی شریف، ایران، 1390-1391.
    درآمدی بر فلسفه و تاریخ علوم انسانی، دانشگاه صنعتی شریف، ایران، 1390-1391.
    علوم انسانی و ژئوپلتیک جهان، دانشگاه صنعتی شریف، ایران، 1391- 1392.
    مدیریت جهانی و ایران، دانشگاه صنعتی شریف، ایران، 1391-1392.
    دین و سکولاریزم، دانشگاه ادیان و مذهب قم ، 1391-1392.
    سنخ شناسی تاریخ دین، دانشگاه ادیان و مذهب قم ، ایران، 1391-1392.

تألیفات:
مقالات :به زبان انگلیسی

“The existential relevance of religious thought in modern social theory’’ Sufi Illuminations A Journal Devoted to the Study of Islam and Sufism, vol. 3, no. 1, spring 2002.
    ‘’Politics and Peace in Classical Philosophy’’, Philosophy Journal of the Examined Life, Vol. 3, Issue, 11, 2002.
    ‘’What’s Plato’s Legacy?’’ Philosophy Journal of the Examined Life, Vol. 3, Issue, 12, 2002.
    ‘’Existentiality and Mythicality: A modern dilemma?’’, Philosophy Journal of the Examined Life, Vol. 3, Issue, 12, 2002.
    ‘’Nostalgia and the awakening of the soul’’, Philosophy Journal of the Examined Life, Vol. 3, Issue, 11, 2002.
    ‘’The philosophical problem of evil: Some reflections’’, Philosophy Journal of the Examined Life, Vol. 3, Issue, 10, 2002.
    ‘’Social Theory Revisited: Runciman and Classical Philosophy’’, Philosophy Journal of the Examined Life, Vol. 4, Issue, 13, 2003.
    ‘’What Is the Examined Life?’’, Philosophy Journal of the Examined Life, Vol. 4, Issue, 14, 2003.
    ‘’Religious Symbolism and its Existential Significance: The Case of the Cross’’, Philosophy Journal of the Examined Life, Vol. 4, Issue, 14, 2003.
    ‘’The Centrality of the Classics Revisited’’, Salford Papers in Sociology, No. 33, Feb. 2003, 186-201.
    ‘’George Steiner, Lord Acton, and Anthony Giddens On The Conditions for the Emergence of Modern Sociology’’, Sincronia (A Journal for the Humanities and Social Sciences), 2003, Centro Universitario de Ciencias Sociales y Humanidades Universidad de Guadalajara.
    ‘’Satori, Enlightenment and ‘Irfan: A Reflection on the Question of Individual Realization’’, Journal of Transcendent Philosophy, Volume 4. Number 2. June 2003.
    ‘’Existentialism and Classical Philosophy’’, Philosophy Journal of the Examined Life, Vol. 4, Issue, 13, 2003.
    ‘’Existentialism and Classical Philosophy’’, Philosophy Journal of the Examined Life, Vol. 4, Issue, 13, 2003.
    ‘’Classical Philosophy and Runciman’’, Philosophy Journal of the Examined Life, Vol. 4, Issue, 13, 2003.
    ''Enlightenment and Social Theory Revisited'', Sincronia (A Journal for the Humanities and Social Sciences), 2003, Centro Universitario de Ciencias Sociales y Humanidades Universidad de Guadalajara.
    ‘’Sacred and Secular in the Light of Transcendental Philosophy: Four Modern Discourses and Transcendentalism’’, Journal of Transcendent Philosophy, Volume 4. Number 3. June 2003, London Institute of Iranian Studies.
    ‘’What is Sociology? A Classical Review: The Ontology of Modern Cosmogony’’, Philosophy Journal of the Examined Life, Vol. 4, Issue 15, 2003.
    ‘’Philosophy of Religion: Some Reflections’’, Philosophy Journal of the Examined Life, Vol. 4, Issue 15, 2003.
    ‘’Metasociology: What kind of breed is metatheory?’’ Philosophy Journal of the Examined Life, Philosophy Journal of the Examined Life, Vol. 4, Issue 16, 2003.
    ‘’Foucault in an intercivilizational perspective’’, Philosophy Journal of the Examined Life, Vol. 4, Issue 16, 2003.
    Metasociology: Metatheorizing in Social Sciences and Philosophy of Social Sciences, Philosophy Journal of the Examined Life, Vol. 5, Issue 18, 2004.
    ‘’Existentialism in Sociology and Jasperian Philosophy: An Intercivilizational Perspective’’, Journal of Transcendent Philosophy, Volume 4. Number 2. June 2004.
    ‘’Intelligence and Religious Thinking: A critical reflection’’, Journal of Transcendent Philosophy, Volume 4. Number 2. June 2004.
    ‘’Karl Jaspers on Freedom: The anchorage of freedom as an essential guarantee for democratic government ’’ Phenomenology: East and West, July 2006.
    ‘’Allama M. T. Jafari on Conscience: Vijdan the core element of human self’’ London Academy of Iranian Studies, September 2006.
    ‘’Jaspers and Paradigmatic Personalities: Jaspers on Mohammad’s personality and the resulting dilemmas for debates on Islam in West’ Journal of Studies in Islam and the Middle East, April 2006.
    ‘’Joseph De Maistre as a prototype of European Religious Intellectual Tradition’’ Phenomenology: East and West, July 2006.
    ‘’The Civilizational Element of Iranian Spirit in Europe and China’’ London Academy of Iranian Studies, September 2006.
    ‘’The constitutive elements of sociological framework’’ Journal of Studies in Islam and the Middle East, April 2006.
    ‘’Pascal and Social Theory: The Question of Existence Revisited’’ London Academy of Iranian Studies, November 2006.
    ‘’Kant and Social Theory: The metaphysics of religion revisited’’ London Academy of Iranian Studies, November 2006.
    ‘’Hegel and Social Theory: Geist and God within Hegelian Philosophy’’ London Academy of Iranian Studies, November 2006.
    ‘’Feuerbach and Social Theory: The anthropology of Man revisited’’ London Academy of Iranian Studies, November 2006.
    ‘’Kirkegaard and Social Theory: Existentialism and Religion’’ London Academy of Iranian Studies, November 2006.
    ‘’Nietzsche and Social Theory: Values and the death of God’’ London Academy of Iranian Studies, November 2006.
    ‘’Heidegger and Social Theory: Dasein and Modes of Beings’’ London Academy of Iranian Studies, November 2006.
    ‘’Jaspers and Social Theory: Reason, Choice and Religion’’ London Academy of Iranian Studies, November 2006.
    ‘’Sartre and Existentialism’’ London Academy of Iranian Studies, November 2006.
    ‘’Tillich: The Architect of Faith’’ London Academy of Iranian Studies, November 2006.
    ‘’Camus and Existentialism: Reflections on Choice and Human Existence’’ London Academy of Iranian Studies, November 2006.
    ‘’Dostoevsky and Social Theory: Religion and Human Life’’ London Academy of Iranian Studies, September 2006.
    ‘’Phiroz Mehta: Religion as a roadmap for the religious life’’ London Academy of Iranian Studies, September 2006.
    ‘’Existential Philosophy in the Thought of Vladimir Solovyov’’ London Academy of Iranian Studies, November 2006.
    ‘’Some Reflections on Pan-Islamism’’ Journal of Studies in Islam and the Middle East, Feb. 2006.
    ‘’ Extremism and Islam: Is There Any Link?’’ Journal of Studies in Islam and the Middle East, March 2006.
    ‘’Prophet Muhammad: The Gentle Voice of Beauty’’ Journal of Studies in Islam and the Middle East, March 2006.
    ‘’Denominations as windows to civilization in the eyes of Imam Musa Sadr’’ Journal of Studies in Islam and the Middle East, March 2006.
    ‘’Imperialism from Without and Despotism from Within: A glance at the Question of Polity in Contemporary Islam’’ Journal of Studies in Islam and the Middle East, April 2006.
    ‘’Alienation and Muslim Intellectuals in Western Academia’’ Journal of Studies in Islam and the Middle East, May 2006.
    ‘’Anthony Giddens: Social Philosophy and Critical Muslim Perspective’’ Journal of Studies in Islam and the Middle East, Vol. 3, No. 2, 2006.
    ‘’Reflections on the significance of Taleghani’s Social Theory’’, London Academy of Iranian Studies, September 2006.
    ‘’The Need for Intimacy in the Prism of Tradition’’, Journal of Vincit Omnia Veritas, 111, 1, January 2007.
    ‘’Compassion is the core of Liberty: Another perspective on Multiculturalism’’, Journal of Vincit Omnia Veritas, June 2007.
    ‘’Ku Hung-Ming and the Feminine Ideal’’, Journal of Vincit Omnia Veritas, June 2007.
    ''Science and Religion in the Thought of Imam Musa Sadr'', Journal of Transcendent Philosophy, Vol. 9, Dec. 2008.
    "Sociological Relevance of Primordial School of Social Theory'', Journal of Transcendent Philosophy, Vol. 9, Dec. 2008.
    ''Environmental Crisis in the Balance of Sacred Paradigm'', Journal of Islamic Perspective, No. 1, 2008.
    ''Relocating Sadrian Perspective'', Journal of Transcendent Philosophy, Vol. 10, Dec. 2009.
    ''Sociological Relevance of Primordial School of Social Theory: Muttahari and Beheshti in the Balance of Sociological Theory'', Journal of Islamic Perspective, No. 2, 2009.
    ''Religionsgeschichte and Sadrian Paradigm; Consecrative Power and Discriminative Ability'', Journal of Islamic Perspective, No. 3, 2010.
    ''Rereading Fromm's Conditions of the Human Situation'', Journal of Transcendent Philosophy, Vol. 11, Dec. 2010.
    '' Religion and Social Theory in the Frommesque Discourse'', Journal of Islamic Perspective, No. 4, 2010.
    ''Weltanschauung and Anthropo-Logy in the Frommesque Discourse'', Journal of Islamic Perspective, Vol. 5, 2011.
    “The Geopolitics of Crisis in Central Asia and Caucasia: An Iranian Perspective” Just Peace and Diplomacy Journal, No. 4, 2011.
    ‘’Some Reflections upon Islamophobia as the Totally Other’’, Journal of Transcendent Philosophy, Vol. 12, Dec. 2011.
    ‘’Revisiting the Chechen Crisis through an Iranian Prism: Historical and Strategical Considerations’’, Just, Peace and Diplomacy Journal, No. 5, 2011.
    ‘’Revisiting the history of Iran: Geopolitics and Geoculture’’, Just peace Diplomacy Journal, No. 6, 2012.
    “Erich Fromm and Religion”, Journal of Islamic Perspective, Number 7 Vol. 1, 2012.
    “The Significance of Caucasia and Central Asia to Iran’s National Security”, Just, Peace and Diplomacy Journal, No. 7, 2012.
    “Erich Fromm and Religion”, Journal of Islamic Perspective, Vol. 7. No. 1, 2012.
    “Allama Jafari and Three Kinds of Relationships in Human Society”, Journal of Islamic Perspective, Vol. 8, No. 2, 2012.
    “The Question of Alienation in the Frommesque Perspective”, Journal of Transcendent Philosophy, Vo. 13, Dec. 2012.
    “Allama Jafari and the Russellian Eurocentric Project”, Journal of Islamic Perspective, Vol. 9, Spring: 2013.
    “Iran’s new geopolitics in Central Asia and Caucasia”, Just, Peace and Diplomacy Journal, No. 8 Spring, 2013.
    “Maxim Gorky and Allama Jafari on Conscience”, Journal of Transcendent Philosophy, Vol. 14, Dec. 2013.
    “Allama Jafari and Dostoevsky: Rereading the Russian Literary Legacy in an Alternative Perspective”, Journal of Islamic Perspective, Vol. 10, Winter: 2013.
    “Rereading Genealogies of Sectarian Conflicts of Shiism and Sunnism”, Journal of Islamic Perspective, Vol. 11, Spring: 2014.
    “Containment Policy and the Specter of Nader: Regional issues and global consequences”, Just, Peace and Diplomacy Journal, No. 9, Summer 2014.
    “A Sociological Reading of Iranian Experiences of Economic Development”, Journal of Islamic Perspective, Vol. 12, Winter 2014.
    “Farabi and the Invention of Post-Secular Social Theory” Journal of Transcendent Philosophy, Vol. 15, Dec. 2014.
    “Securitization of Islam and Muslims in Western Democracies” Just, Peace and Diplomacy Journal, No. 10, Winter 2014.
    “Possibilities of Non-Eurocentric forms of Cognitions and Poetic-Philosophy”, Journal of Islamic Perspective, Vol. 13, Spring 2015

مقالات :به زبان فارسی

علی شریعتی و پوزیتیویسم، دو فصلنامه علمی- پژوهشی فلسفه علم پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، ایران، پاییز و زمستان 91، شماره 4، سایر مؤلفین: علی علی اصغر صدری.
    رابطه علم و دین از دیدگاه دکتر علی شریعتی، دو فصلنامه پژوهش های علم و دین، شماره 2، سال 1390، سایر مؤلفین: علی علی اصغر صدری.

کتاب‌ها:
به زبان انگلیسی

History of Social Theory in the light of intercivilizational Perspective: Perennial Questions and Modern Answers. Xlibris: USA 2003.
    ‘Is it a World-System we live within or a Military World-State? A chapter published in Unveiling The Real Terrorist Mind, Edited by Nadia Batool Ahmad and et. al. in 2002 by Xlibris in USA.
    Scientific Thought in the Balance of Religious Reflection. Xlibris: USA, 2003.
    Transcendentalism and Other Essays. Xlibris: USA, 2003.
    Intercivilizational Social Theory: Complementarity and Contradiction in the Muslim and Western Intellectual Traditions: A comparison between four intellectual discourses of Giddens, Goffman, Iqbal and Shariati. 2007.
    Social Theory Deconstructed? Religion between Developmental and Authenticity discourses. Xlibris: USA, 2004.
    Social Theory in the Balance of intercivilizational dialogue: A brief anthology of Chinese intellectual thought. Published by London Academy of Iranian Studies, United Kingdom, 2006.
    Unknown Ku-Hung Ming: Rediscovering the Confucian Intellectual Tradition. Published by London Academy of Iranian Studies, United Kingdom, 2006.
    Reflections on Sporadic Episodes of Modernity: Particular random issues within metatheory of secular hegemony. Published by London Academy of Iranian Studies, United Kingdom, 2006.
    Siberian Letters: Reflections on issues in sociology, theology, philosophy and geo-politics. Published by Xlibris: USA, 2007.
    Reflections on the philosophy of Imam Musa Sadr. Published by Xlibris: USA, 2007.
    Sociological Relevance of Primordial School of Social Theory: Revisiting the sociological relevance of Morteza Muttahari and Seyed M. H. Beheshti. Published by Xlibris: USA, 2009.
    Sociological Imagination in Sadrian Paradigm: Probing into issues of religion and humanities. Published by Xlibris: USA, 2009.
    Goffman and Giddens in Balance of Intercivilizational Existentialicism. Published by Lambert Academic Publishing: Germany, 2009.
    Giddens and Structuration Theory. Published by Lambert Academic Publishing: Germany, 2009.
    Reflections on the Social Thought of Allama M. T. Jafari: Rediscovering Sociological Relevance of Primordial School of Social Theory. Published by University Press of America, 2010.
    Reflections on Erich Fromm: Probing into issues of Psychoanalysis, Sociology, Philosophy and Religion. Published by London Academy of Iranian Studies: London, 2010.
    Social Theory, Religion and Critical Discourses: Critical Theory in the Postmodern Globe. Published by Lambert Academic Publishing: Germany, 2011.
    Alternative Sociology: Probing into the Sociological Thought of Allama M. T. Jafari. Published by London Academy of Iranian Studies Press, 2012.
    The Global Future of Religion. Edited by Seyed Javad Miri. Published by London Academy of Iranian Studies Press, 2012.
    ast and West: Allama Jafari on Bertrand Russell: East and West. University Press of America, 2013.
    Transcendent Unity of Human Cultures: Allama Jafari and Russian Literary Thinkers. London Academy of Iranian Studies Press, 2013.
    Orientalism: A Eurocentric Vision of the ‘Other’. International Peace Studies Center Press, 2013.
    Islamism and Post-Islamism: Reflections upon Allama Jafari’s Political Thought. University Press of America, 2014.
    Reclaiming the Sane Society: Essays on Erich Fromm’s Thought. Sense Publishers, 2014.
    Reflections on Greater Iran: Issues in Geopolitics, Religion and Culture in Caucasia and Transoxania. London Academy of Iranian Studies Press, 2014.
    Beyond Eurocentrism: Probing into Epistemological Endeavors of Allama Jafari. London Academy of Iranian Studies Press, 2014.
    Reimagining Malcolm X: Street Thinker versus Academic Thinker. University Press of America, 2015.

به زبان فارسی

تحولات قفقاز شمالی و تأثیرات آن بر امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران، پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، تهران، 1392.
    روایت‌های موازی در علوم انسانی، جامعه‌شناسان، تهران، 1394.
    پوشکین و شیخ‌الاسلام دربند: روابط ایرارن و روسیه در ژئوپلتیک نوین اوراسیا، جامعه‌شناسان، 1394.
    نگاهی مردمشناسانه به چین و روسیه در جغرافیای سیاسی ایران، جامعه‌شناسان، تهران، 1394.
    منطق ماشین دودی: مطهری و جامعه‌شناسی آلترناتیو، آکادمی مطالعات ایرانی لندن، لندن، 1394.
    ما و فارابی: فراسوی نگاه‌های کارمندوارانه به علوم انسانی، جامعه‌شناسان، تهران، 1394.
    تأملی بر فقر تئوریک در علوم انسانیِ ایران، جامعه‌شناسان، 1394.
    ایران فرهنگی: فرصت‌ها و چالش‌های ایران در تاتارستان، پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی. (در دست چاپ)

تألیف بخشی از کتاب:

The Safavid Order: A Sociological Perspective; in Sheikh Safi al-Din Ardabili in the Mirror of Sufism, Art and Politics. Edited by Seyed Salman Safavi. Published by London Academy of Iranian Studies, 2015.

ارائۀ مقاله و سخنرانی در همایش‌ها، کنگره‌ها، کارگاه‌ها و ...
به زبان انگلیسی

“Translation and Classicality: The Relevance of Muslim Intellectual Tradition, Association of Muslim Social Scientists, October 25-27, 2001, Dearborn, USA.
    “Classicality, Tolstoy, and Anarchism: Echoes of Anarchists within the Mainstream Sociological Tradition”, Congress of the Social Sciences and Humanities in Toronto, May 29 to June 1, 2002, Canada.
    “Foucault in an inter-civilizational perspective”, Social Research in a Brave New World, 5th June, 2002,University of Nottingham, UK.
    “The Concept of Philosophy of Science Re-visited”, Conference on the Contributions of Arabs and Muslims to the Natural Sciences and Technology, September 9-13, 2002, Faculty of Science and Department of Physics, Yarmoul University, Jrodan.
    “Social Theory and the Relevance of Hume’s Devastating Hypothesis on Religion” at the 64th annual meeting of the association in Chicago, 15-17 August, 2002, USA.
    “Alienation and Muslim Intellectuals in Western Academia: Some Reflections”, International Sociological Congress in Brisbane, 7-13 July, 2002, Australia.
    “The Civilizational Problematique in Alvin Gouldner’s Sociology”, Hierarchy and Power in the History of Civilization Conference, Sponsored by the Oriental Institute of the Russian Academy of Sciences, July 4-6, 2002, St. Petersburg, Russia.
    ‘’Constitutive elements of sociological framework: A battle between secular social thought and religious social thought’’, Hawaii International Conference on Social Sciences, June 11-15, 2002, Honolulu, Hawaii, USA.
    ‘’Ethicality and Civility: Some Reflections’’, GSA 2nd Annual Conference on Global Ethics and Civil Society, 22-24 July 2002, Roehampton University of Surrey, UK.
    ‘’Globalization and Religion: Some Reflections’’, International Conference on Globalization and National Identity sponsored by University of West Hungary, Faculty of Economic Sciences, 10-13 April, 2002, Hungary.
    ‘’Violence, Radicality and Classicality’, International Conference on Crime and Social Control in Cracow, 31 August, 2002, Poland.
    ‘’Islamic Vision for the Next Millennium: Some Reflections’’, Association of Muslim Social Scientists, 31th Annual Conference at American University, Washington DC, October 25-27, USA.
    ‘’Existentialism in Sociology and Jasperian Philosophy: An intercivilizational perspective’, Hawaii International Conference on Social Sciences, June 12-15, in Honolulu, Hawaii, USA.
    ‘’Modern vs. post-modern Historiography’’ The International European Social Science History Conference 27th Feb. 1st March, 2002, Holland.
    ‘’Social Philosophy of Giddens: An Islamic Critique’’, 9th International Conference in Manchester, April 19-24, 2003, Manchester, UK.
    ‘’Anarchist Philosophy and Social Sciences’, 8th International Conference in Manchester, April 19-24, 2003, Manchester, UK.
    ''Sadr on Multiculturalism, Pluralism and Interreligious Dialog'', A Paper presented at Sofia University in Nov. 2009.
    ‘’Some Reflections upon Islamophobia as the Totally Other’’, International Conference at Federal University of Kazan, Nov. 1-4 in 2011, Republic of Tatarstan, Russian Federation.
    “Meta-Theoretical Issues within Secular Philosophy of Science: A Transcendental Perspective”, International Conference of Comparative Philosophy on the question of Philosophy and Science in the Cultures of East and West held by the Academy of Science in Moscow, Russia, from 22nd to 25th of May 2012.
    “Allama Jafari and Three Kinds of Relationships in Human Society” The 2nd International Conference on Social Thought in the Middle East and North Africa‏ held at Yildiz University, Istanbul-Turkey June 26-28, 2012.
    “Erich Fromm and Religion” The Second ISA (International Sociological Association) Forum of Sociology (Social Justice and Democratization) in the Panel on Religious pluralism and struggle for justice in secular democracies held in Buenos Aires - Argentina August 1-4, 2012. “Orientalism: A Eurocentric Vision of the Other” VIII congress of Russian orientalists, Kazan, Republic of Tatarstan in Russian Federation, September 25-28, 2012.
    “Sociology and Human Rights” A Paper Presented at the Head-Office of Commission for Islamic Human Rights on the Global Day for Human Rights in Tehran, Iran, Dec. 10, 2012
    “Global Future of Religion: A Jafarian Reading of the Russellian Eurocentric Project” International Conference on Contemporary Philosophy of Religion, Tehran, Iran, 23-24 December, 2012.
    “Change in the Middle East: Between Democratization and Civil War” Roundtable in Morocco Nov. 2012 in Rabat.
    “Iran and Turkey: Bitter Friends and Bosom Rivals” Roundtable on Iran and Regional Security in Istanbul 13-14 April 2013.
    “Allama Jafari’s Reading of Leo Tolstoy: a Hekmatic Venture” Paper presented on the international conference on Humanities and Knowledge, at The Russian People’s Friendship University, Moscow on April 25-26 2013.
    “Shiite and Sunnite Strategies of Configuring Religion, Reason and Love” Keynote Paper presented at World Public Forum Dialogue of Civilizations in Rhodes/Greece on 2-6 October 2013.
    “Reflections on Religion, Peace and Politics” Paper presented on the International scientific conference Islamic Movements and Formation of Islamic Ideologies in the Information Age in Kazan/Russia 13-17 November 2013.
    “Eurocentrism and the Question of the Safavid Order: An alternative perspective” Paper presented on the First International Conference on Sheikh Safi al-Deen Ardabili in Tehran-Iran on January 6th 2014.
    “Beyond Eurocentrism: Probing into Epistemological Endeavors of Allama Jafari” Paper presented on the international workshop on Critical Approaches in Social Sciences in Konya/Turkey in January 25-26 2014.
    “Allama Jafari and Undisciplinary Epistemology” Paper presented at the seminar in Qom entitled as Muslim Social Thought: Possibilities and Challenges, 14th March 2014 at ESRA Center.
    “Iran and America: Bitter Friends or Bosom Enemies” Paper presented at Imam Sadegh University in Tehran, Iran March 2014.
    “Immanuel Wallerstein and Global Social Theory” Paper presented at Tehran University in the Seminar held on the honor of Professor Wallerstein for his first visit to Iran in collaboration with Iranian Sociological Association in 29th Feb 2014, Iran.
    “A Sociological Reading of Iranian Experiences of Economic Development” Paper presented at the 2nd Korea-Iran Forum entitled as New Prospects for Economic and Cultural Cooperation between Korea and Iran at Iranology Foundation in Cooperation with the Institute of Humanities and Cultural Studies on 22nd and 23rd April 2014, Tehran, Iran.
    “Sectarianism and its Intellectual Roots” Paper presented at the Third Annual Conference on Muslim World; Minorities in the Muslim World, held at Marmara University in Istanbul-Turkey between 26-30, 2014.
    “Farabi and The Invention of Post-Secular Social Theory” Paper presented at the International Conference on Philosophy in Contemporary World organized by the Institute of Philosophy, Russian Academy of Sciences, and Islamic Culture Research Foundation in Moscow on November 11, 2014.
    “Reflecting on Imam Hussain in English Poetry: Universal and Particular dimensions of the Shiite culture” Paper presented at the International Congress on Literature related to Ashura in the World Literature; Organized by the department of Language and Literature at the Institute of Humanities and Cultural Studies, Tehran, Iran; On December 14, 2014.
    “Possibilities of Non-Eurocentric Forms of Cognitions and Poetic-Philosophy” Paper presented at the Fourth International Conference on Social Thought and Theory in the MENA Region: Comparative Methods in Studying Religion and Society, which was held at the American University of Beirut on 25th-26th April 2015
    “Alternative Re-appropriation of Malcolm X: Field strategies as novel modes of uneurocenterizing social theory” Paper presented at the International Conference organized by National University of Singapore and the University of Nottingham on Orientalism Revisited: Beyond the Politics of East and West; 23-24 May 2015 Kuala Lumpur, Malaysia.

به زبان فارسی

شخصیت و وجدان از دیدگاه علامه جعفری ، انستیتو روانکاوی تهران، 90/12/14
    تأملی در اندیشه های اریک فروم، انستیتو روانکاوی تهران، 91/2/10
    حلیل فیلم به شدت بلند و بسیار نزدیک، انستیتو روانکاوی تهران، 92/4/9
    ژئوپلتیک بحران در آسیای مرکزی و قفقاز ، پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی 90/6/27
    اسلام، مسلمین ، روسیه و ... پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی 89/8/23
    سلسله نشست تخصصی با موضوع تحولات قفقاز شمالی و تأثیرات آن بر امنیت جمهوری اسلامی ایران، بنیاد مطالعات قفقاز، 90/5/8
    جایگاه نظریات علامه جعفری در علوم اجتماعی، پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی 89/9/14
    جایگاه منطقه قفقاز در امنیت ملی ایران ، پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی 89/10/14
    تأملاتی درباره ژئوپلتیک منطقه(پیمان شانگهای و چرایی عدم پذیرش ایران توسط چین و روسیه)، پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی 91/10/30
    تشیع، تصوف و وهابیت در جمهوری تاتارستان، پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی 90/9/30
    تعاملات علوم انسانی : بومی سازی، اسلامی کردن و ... ، پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی 90/10/14
    نگاه کوتاه به شمنسیم در روسیه: دیدار با شمن، پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی 89/4/28
    ژئوپلتیک ایران در قفقاز و آسیای مرکزی ، پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی 89/11/4
    تأمل در دنیای درون: امکان یا امتناع روانکاوی، انستیتو روانکاوی تهران ، 91/7/23
    نقش و تأثیر سنتهای فلسفی در تکوین بینشهای روانکاوی، انستیتو روانکاوی تهران، 91/7/21
    نشست واکاوی پدیده جوانان و راهپیمایی اربعین (جهانی شدن و پدیده کربلا)، پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، دی 93.
    بررسی جامعه شناسی خلدونی، پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، دی 93.
    از آرکادی نستوویچ هانیبال تا علی هانیبال (نگاهی دوباره به وضعیت علوم انسانی در ایران)، پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، بهمن 93.
    مولوی و انسان امروز در پهنه پر تلاطم پسا جهانی شده، پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، بهمن 93.
    کاریکاتورها در فرانسه و نیاز به گفتگوی تمدن ها برای رسیدن به جهان عاری از خشونت، پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، بهمن 93
    نگاهی به اندیشه مالکم واهمیت آن به روابط ایران و آمریکا، پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، اسفند 94.
    مانیفست اسلام در دوره پسامدرن، پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، اسفند 93.
    مساله زنان: تجارب تاریخی، نگاه تطبیقی، پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، اسفند 93.
    نشست نقد و بررسی کتاب «در حوالی همین کوچه ها، گفتگوها در زمینه فرهنگ ایران امروز»، پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، اسفند 93.
    نگاهی به مطالعات شیعه شناسی در دانشگاه های اسرائیل: راهبردها و راهکارها، اسفند 93.

سایر سوابق اجرایی و ...

مدیر روابط بین‌الملل و همکاری های علمی، 1392 تا کنون.
    نماينده در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، 1389-1391.
    نماینده بنیاد مطالعات اسلامی روسیه در ایران، 1392 تا کنون
    سر دبیر نشریه ،Islamic perspective، از 2007 تا کنون
    هیئت تحریریه Sociology of Islam & Muslim Scieties Portland state university، از 2009 تا کنون
    هیئت تحریریه Critical Research on Religion in USA، از 2012 تا کنون.

تسلط بر زبان‌های خارجی

انگلیسی، آذری، ترکی استانبولی، روسی، عربی.

بهاره محمدی
عضو رسمی انجمن
عضو رسمی انجمن

انثى السرطان الحصان

پستعنوان: رد: دکتر سید جواد میری و سخنان نابخردانه   2016-05-12, 3:57 am

من به دکتر جواد میری تبریک می گم چون بالاخره تصمیم گرفتن فضای راکد علوم انسانی را بشکنند و از جمع تماشاچیان خارج شده و انگشت بر روی برخی حرف های مگو گذاشته و این لازمه یک اجتماع زنده و پویا هست .
اما فکر می کنم ایشان عشق به هویت ایرانی را با ایدئولوژی و مانفیست سیاسی اوایل قرن بیستم و ناسیونالیست های افراطی آن زمان یکی دانسته اند .
در صورتی که من به شخصه در سخنان حکیم ارد بزرگ بیش از هر چیزی اندیشه های مردمسالارانه و آزادیخواهانه دیدم .
حکیم ارد بزرگ تعبیر زیبایی دارند ایشان می گویند : عشق به میهن ، همچون دلبستگی فرزند است به مادر.
مادر در فرهنگ ما ایرانیان به معنای مهربانی و فداکاری است مهربانی به ما تا زمانی که زنده است .
مادر به ما حقوق ماهیانه نمی دهد ، کاری به آزادیهای اجتماعی و سیاسی ما ندارد و... او کارش مهربانی به ما است تا جایی که در توان دارد .
حکیم بزرگ میهن را به مادر تشبیه می کند .
اما نمی گوید میهن پادشاه است نمی گوید میهن فرمانده نظامی و باید و نباید است نمی گوید میهن بت ما است . او تنها می گوید میهن همچون دلبستگی فرزند است به مادر ...

حالا آقای دکتر سید جوادمیری کسانی را که عاشق میهن خود هستند را واپسگرا می شمارد این همان حرفهایی است که دکتر علی شریعتی به میهن دوستان گفته بود و حالا باز می شنویم.

فردین کاظمی
عضو رسمی انجمن
عضو رسمی انجمن

ذكر الحمل القط
تعداد امتیاز : 25716
تعداد سپاسگذاری : 126
زاد روز : 1987-03-24
شغل : معماری
خوراک مورد علاقه : آش رشته تبریزی

پستعنوان: رد: دکتر سید جواد میری و سخنان نابخردانه   2016-05-12, 11:56 pm

حرفهای سید جواد میری ، حرف دل پان تورکها است اونها روی بحث زبان با ما چالش دارند و می خوان از این موضوع برای خودشان مستمسک بسازند و پایگاه اجتماعی پیدا کنند . هر بحثی پیرامون زبان ! به هر شکل و فرمی ، بازی در زمین دشمنان یکپارچگی ایران است .

جناب آقای سیدجواد میری ، ما هم ایرانی هستیم و ایرانیت مهمترین عامل همبستگی و یکپارچگی ما است.

- تنور جدایی طلبان داخلی و فرقه های رنگارنگ را گرم می نمایند.
- اختلاف افکنی بین ایران و کشورهای اطراف، بویژه افغانستان و پاکستان را دنبال می کنند.
تا مام میهن، ایران را، همچون عراق، سوریه و لیبی به کشتارگاهی شوم تبدیل کنند. بی شک در پشت این پرده، بزم رقص شمشیر دیوانسالاران عربستان سعودی، برپاست.

دیدگاه حکیم ارد بزرگ درباره سایت ویکی پدیا فارسی و شبکه بی بی سی

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل
خواندن مشخصات فردي
سعید طهماسبی
عضو رسمی انجمن
عضو رسمی انجمن

ذكر القوس التِنِّين
تعداد امتیاز : 23663
تعداد سپاسگذاری : 85
زاد روز : 1988-12-16
شغل : کامپیوتر

پستعنوان: رد: دکتر سید جواد میری و سخنان نابخردانه   2016-05-18, 5:24 am

جامعه شناسی ایران بیشترین ضربه را از کسانی خورد که خود را جامعه شناس معرفی نمودند اما گرفتار اندیشه های پوپولیستی و سطح پایین شدند و شروع کردند بین خودشان و دیگران خط کشی کردن .

هدیه توکلی
عضو رسمی انجمن
عضو رسمی انجمن

انثى السمك الحصان
تعداد امتیاز : 32784
تعداد سپاسگذاری : 299
زاد روز : 1978-03-12

پستعنوان: رد: دکتر سید جواد میری و سخنان نابخردانه   2016-05-18, 6:14 am

یک جامعه شناس حرفش باید بر اساس پژوهش ها و اطلاعات دقیق باشه اینکه فضایی حرفی بزنه و یا اینکه نادانسته وارد مقوله ی بشه اصلا درست نیست
شما جامعه شناسان آمریکا و اروپا رو ببینین مثل یک فیزیکدان کارشان و حرفشان بر اساس دلایل دقیق و منطقی است .
اما در ایران برخی از جامعه شناس ها ، خودشان، گویا یک سر دعوا هستند . آمده اند که حق بستانند ! آمده اند تا حق توده آمده و نیامده را بگیرند

عضو رسمی انجمن
عضو رسمی انجمن

ذكر الجوزاء الثور
تعداد امتیاز : 24508
تعداد سپاسگذاری : 100
زاد روز : 1985-06-02
شغل : کار در فرودگاه بین‌المللی
خوراک مورد علاقه : پیتزا

پستعنوان: رد: دکتر سید جواد میری و سخنان نابخردانه   2016-05-18, 6:36 am

+ جامعه شناسی و اساتید جامعه شناسی بخصوص در دانشگاه های مطرحی مثل علامه طباطبایی مظلوم واقع شده اند و این درست
اما خود جامعه شناسان باید جلوی رفتارهای ژورنالیستی را بگیرند اینکه آقای دکتر میری در مصاحبه دیگری می گوید شریعتی پیش بینی ظهور داعش را کرده بود و یا در همین جا بحث پیرامون زبان رسمی! ، راهکارهای شگفت آوری است که مشخص است ایشان درک درستی از اوضاع امروز جامعه ایران ندارد .
آیا درد و پرسش جامعه امروز ، دانستن حرف شریعتی درباره داعش است ؟ شما ظرف زمان و مکان را می شناسید ؟ اگر اینطور بخواهیم حرف بزنیم که هیتلر خیلی داناتر از شریعتی بود چون در کتاب ماین کامف یا همان (نبرد من) سقوط کمونیسم را نیم قرن زودتر پیش بینی کرده بود و صدها مثال از این دست .
سئوال اینجاست جامعه شناسی که لنگرش در اندیشه های علی شریعتی در 40 سال قبل گیر کرده، آیا می تواند جامعه متغیر (به خاطر وجود رسانه های گوناگون و پیشرفته) امروز را درست رصد کند ؟

+ آقای سید جواد میری جامعه شناسی پتک کوبیدن بر سر دیگران نیست

سیما
عضو رسمی انجمن
عضو رسمی انجمن

انثى العقرب القط
تعداد امتیاز : 25116
تعداد سپاسگذاری : 75
زاد روز : 1987-11-10
شغل : مربی تکواندو
خوراک مورد علاقه : همه چیز

پستعنوان: رد: دکتر سید جواد میری و سخنان نابخردانه   2016-05-18, 8:07 am

آقای دکتر سیدجواد میری، مدتی پیگیر ابن خلدون و شریعتی بودند تا بتواند معارفه ابتدایی با جامعه داشته باشد و بعد از آن اندیشه های خودشان را مطرح کنند اما این معارفه انجام نشد (بخاطر خواب بودن و گرفتاریهای اقتصادی بخش بزرگ اجتماع ما) حالا ایشان که دید نمی تواند در قالب افراد مرده تاریخ با مردم ایران معارفه داشته باشد به زندگان رجوع نموده و کوشش کرده تا جایی که می تواند به این موضوع بپردازد و این شروع یک چالش باشد و چه چالشی جالبتر از چالش با بزرگترین فیلسوف جهان حکیم ارد بزرگ و فیلسوف دکتر جواد طباطبایی !!!.
اما این موضوع هم همه چیز نیست ایشان می خواهد از یک رفورم اجتماعی حرف بزند و فکر خودش را مطرح کند . به نظر من اندیشه های ایشان در کل خوب است من با نظر شما دوستان که افکار ایشان را در مقابل اندیشه های حکیم می دانید مخالفم اتفاقا آقای دکتر میری دقیقا حرفهای حکیم را بازتاب می دهد در مورد قاره کهن هم نظر است در مورد جامعه آزاد اندیش همچنین و در مورد نگاه آزاد به تاریخ و عدم ایست بر روی اسطوره ها هم همینطور. اما خود آقای دکتر این را احتمالا نمی دانند که حکیم بر خلاف برخی نظرها اصلا یک ناسیونالیست دو آتیشه نیستند . حکیم یک آزاد اندیش میهن دوست می باشند که اگر به پاسخ حکیم ارد بزرگ به هدیه عادل الجبیر و کتاب سرخ دقت کنند این موضوع کاملا مشخص است .
بهر شکل ، در حوزه جامعه شناسی معارفه اجتماعی بدون چالش بوجود نمی آید پس از این به بعد باید شاهد ادامه چالش های بیشتر آقای دکتر میری با فلاسفه و اساتید علوم انسانی باشیم.

و مرد افتاده بود
یکی آواز داد: دلاور برخیز!
و مرد هم چنان افتاده بود دوتن آواز دادند: دلاور برخیز!
و مرد هم چنان افتاده بود
ده ها تن و صدها تن خروش برآوردند: دلاور برخیز!
و مرد هم چنان افتاده بود
هزاران تن خروش برآوردند: دلاور برخیز!
و مرد هم چنان افتاده بود
تمامی آن سرزمینیان گردآمده ، اشک ریزان خروش برآوردند
دلاور برخیزو مرد به پای برخاست!
نخستین کس را بوسه ای داد
و گام در راه نهاد...
خواندن مشخصات فردي
سعید طهماسبی
عضو رسمی انجمن
عضو رسمی انجمن

ذكر القوس التِنِّين
تعداد امتیاز : 23663
تعداد سپاسگذاری : 85
زاد روز : 1988-12-16
شغل : کامپیوتر

پستعنوان: رد: دکتر سید جواد میری و سخنان نابخردانه   2016-05-18, 9:31 am

در پاسخ سیمای گرامی باید بگویم اتفاقا بین نظرات آقای دکتر جواد میری و فیلسوف حکیم ارد بزرگ اختلاف نظر بسیار است .
آقای سید جواد میری با مانور دادن بر روی زبانهای گوناگون دانسته و یا ندانسته بدنبال تقویت پان تورکهای افراطی هستند و البته ایشان اندیشه های جدایی طلبانه قوم های دیگر را نیز تحریک می کنند.
آقای سیدجواد میری در صحبتهایشان کشور عزیزمان را در برابر کشور خود فروخته امارات و فرودگاهش ذلیل می کند .
چطور خبرگزاری مهر که قاعدتا باید مدافع مرز و بوم کشورمان باشد چنین اندیشه های غلطی را انتشار می دهد خودش عجیب است .
شاید هدف فقط نابود کردن چهره حکیم ارد بزرگ و دکتر سید جواد طباطبایی باشد اما در دل این گفتگو به قانون اساسی کشور و زبان فارسی حمله می شود و ...
آقایان خبرگزاری مهر شما باید مدافع قانون اساسی باشید در آنجا زبان رسمی چیست ؟

اصل‏ پانزدهم: ‎‎‎‎‎زبان‏ و خط رسمی‏ و مشترک‏ مردم‏ ایران‏ فارسی‏ است‏. اسناد و مکاتبات‏ و متون‏ رسمی‏ و کتب‏ درسی‏ باید با این‏ زبان‏ و خط باشد ولی‏ استفاده‏ از زبانهای‏ محلی‏ و قومی‏ در مطبوعات‏ و رسانه‏ های‏ گروهی‏ و تدریس‏ ادبیات‏ آنها در مدارس‏، در کنار زبان‏ فارسی‏ آزاد است‏.

اصلا صحبت بر روی زبان در شرایطی که عربستان و دیگر کشورهای عربی بدنبال تفرقه اندازی در سرزمین ما هستند چه موضوعیتی دارد ؟
حرف های فردی که مصاحبه را انجام داده خیلی عجیب است و حتی عجیبتر از پاسخ های شگفت آور دکتر سید جواد میری .
با اینکه در این گفتگو سعی شده اشخاص مورد حمله قرار گیرند
اما جامعه به اشخاص نگاه نمی کند
افق نگاه مهم است
و در این افق نگاه ، نابودی و از هم گسیختگی اجتماعی بوضوح دیده می شود .

نی نا ناظمی
عضو رسمی انجمن
عضو رسمی انجمن

انثى القوس الكلب
تعداد امتیاز : 26423
تعداد سپاسگذاری : 165
زاد روز : 1994-12-19
شغل : کارشناس رایانه
خوراک مورد علاقه : همه خوراکی ها خوبن

پستعنوان: رد: دکتر سید جواد میری و سخنان نابخردانه   2016-05-19, 3:04 am

دکتر سیدجواد میری داره کار پانتورکها در حمله به حکیم ارد بزرگ و دکتر جواد طباطبایی رو سامان میده و گویا این تنها ماموریتشه Mad

Admin

انثى العقرب الفأر
تعداد امتیاز : 31410
تعداد سپاسگذاری : 209
زاد روز : 1984-11-19
شغل : نقاشی

پستعنوان: رد: دکتر سید جواد میری و سخنان نابخردانه   2016-05-19, 4:23 am

من هم با آقای طهماسبی موافقم به نظرم آقای دکترسیدجواد میری هیچ نزدیکی با اندیشه های فیلسوف حکیم ارد بزرگ ندارند .
هدف آقای میری اینه که می خواد مطرح بشه
اما این طور حرف زدن و مثل بلدوزر به طرف مشاهیر فلسفه حمله کردن! فقط باعث بدنامی آدم میشه اما از طرفی بهش کمک می کنه تا زودتر معروف و مشهور بشه چون خواه ناخواه با این طور حرف زدن ها افرادی مثل ما رو به عکس العمل بر علیه خودش تحریک می کنه .

دکتر سیدجواد میری و محمود ابراهیمی سعید تصمیم گرفته اند برای شهرت و مطرح شدن ، به کسانی حمله بکنن که نخواهند از خودشان دفاع کنند . اینطوری دست اندازی برای دکتر میری و آقای ابراهیمی سعید در پیش نخواهد بود.

همه می دانند فیلسوف حکیم ارد بزرگ در مقابل بدخواهان کوچک و بزرگش، همیشه سکوت کرده ، دکتر سید جواد طباطبایی هم به اینطور نقدهای آبکی و بی در و پیکر عادت کرده اند.

به نظرم در همین شکلش هم آقای دکتر میری در این پروسه شکست خورده است .

1- در ایران میهن پرستی حتی از مدل خیلی شارپ و داغ خودش که در اروپا بد دونسته میشه در ایران خیلی با ارزشه و همه مردم یک آدم وطن پرست رو دوست دارن نمونه هاش هم در تاریخ به خوبی دیده میشه

2- چون مصاحبه با یک ارگان دولتی بوده باز هم برنده همین بحث کسانی هستند که دکتر میری بهشون حمله کرده چون خواه ناخواه مردم مدافع مظلوم هستند پس باز هم آقای میری بازنده است.

3- صحبت های افرادی مثل سیدجواد میری که دنبال شهرت هستند در نهایت هزینه های بسیاری برای رسانه میزبان آنها هم داره . اونم خبرگزاری که اسمش ((مهر)) است! هیچ کس توقع نداره در چنین رسانه ای به فلاسفه و اندیشمندان بزرگ این مملکت حمله بشه ، پس باز هم آقای دکتر میری بازنده است.

دکتر میری با اینکه می دونه بازنده این بحث هست اما باز هم تن به اون داده و اونم تنها برای معروف شدن! چون می دونه در بلند مدت این شهرت می تونه تا چه اندازه کمکش کنه .

من حرفهای آقای دکتر سیدجواد میری رو در رسانه های دیگه هم خوندم دیدم ایشون دارای یک تز مشخص سیاسی و اجتماعی نیست تنها با حمله به این و اون، می خواد خودشو مطرح کنه.
 حرفهایش ایده آلیستی اما جسته گریخته است برآیند کارهایی مثل همین گفتگو، می تونه به ما چهره آینده ایشون رو به خوبی نشون بده
((انسان پر ادعا و هتاکی که با پرده دری و حمله به اشخاص غیر وابسته و آزاد اندیش سعی در مطرح کردن خودش رو داره))

که البته امیدوارم آقای سیدجواد میری این ماسک رو هیچوقت به چهره نزنند و در همین آغاز ، مسیرشون رو اصلاح کنند .

در آخر حرف داداشم رو من هم می زنم :

+ آقای سیدجواد میری، معنای جامعه شناسی، پُتک کوبیدن بر سر دیگران نیست.

مهناز آشنا
Admin

انثى العقرب الفأر
تعداد امتیاز : 31410
تعداد سپاسگذاری : 209
زاد روز : 1984-11-19
شغل : نقاشی

پستعنوان: رد: دکتر سید جواد میری و سخنان نابخردانه   2016-05-19, 5:41 am

در مورد آقای محمود ابراهیمی سعید که با آقای سیدجواد میری مصاحبه کرده اند هم تحقیق کردم :

در وبلاگ زیر

http://www.khiyal1.blogfa.com
خودشون رو اینطور معرفی کرده اند :

مشخصات فردی
نام: محمود ابراهیمی سعید
تاریخ تولد: 3 اردیبهشت 1362
درباره من: شعری پر از ردیفهای ناموزونم که مدام قافیه را می بازم و باز هم با مصراع کوتاه نفس، بازی دیوان دیوانگی را شروع می کنم.
مشخصات تماس
ایمیل: mahmoud_ebrahimi29@yahoo.com
تحصیلات
سطح تحصیلات: کارشناسی ارشد
رشته تحصیلی: ارتباطات
حرفه
محل کار: یه جای این دنیای خیالی
مهارتها: همه فن حریف تدریس و آشپزی و نویسندگی و....
علایق
علایق: همه رو دوس دارم مگراینکه خلافش ثابت شه!
عاشق درس خوندن و نوشتن
سیاسی/اجتماعی: کتاب های جامعه شناختی
کتابهای مورد علاقه: رمان های خارجی و شعر
فیلمها و سریالها: ذهن زیبا و برخورد
موسیقی مورد علاقه: کلاسیک
ورزشهای مورد علاقه: شنا

در وبلاگ :

http://www.rahbord3.blogfa.com
باز خودشان رو اینطور معرفی کرده اند :

مشخصات فردی
نام: محمود ابراهیمی سعید
تاریخ تولد: 3 اردیبهشت 1362
درباره من: وبلاگ حاضر مجموعه فعالیت های روزنامه نگاری من است که حاوی گفت وگوها و گزارش هایی است که در رسانه های ایران منتشر می شود. البته هر از گاهی دردهای خودم را هم می نگارم که نمی توان در رسانه ها نوشت و قطعا از این بابت متاثر هستم که گاهی دردهای جامعه را نمی توان در رسانه ها فریاد زد. روزی این دردها را فریاد خواهم زد...
مشخصات تماس
ایمیل: m.ebrahimi507@gmail.com
تحصیلات
سطح تحصیلات: کارشناسی ارشد
رشته تحصیلی: علوم ارتباطات اجتماعی
محل تحصیل: علوم و تحقیقات تهران
حرفه
شغل: خبرنگار
محل کار: خبرگزاری دانا

فردین کاظمی
عضو رسمی انجمن
عضو رسمی انجمن

ذكر الحمل القط
تعداد امتیاز : 25716
تعداد سپاسگذاری : 126
زاد روز : 1987-03-24
شغل : معماری
خوراک مورد علاقه : آش رشته تبریزی

پستعنوان: رد: دکتر سید جواد میری و سخنان نابخردانه   2016-05-31, 5:25 am

سید جواد میری یا محمود ابراهیمی سعید یک وسیله بودند
قرار بود بیاید و به میهن دوستان ایران اهانت کنند
خوب اینکار را به خوبی انجام دادند
باید به آنها خسته نباشید گفت .

و به کسانی که این مجال را برای آنها فراهم آوردند هم می گوییم :
نتیجه این رفتارها سوق دادن ایرانیان به طرف برتری طلبی های کور قومی و زبانی است .
این رفتارها عاقبت شومی برای کشورمان در بر دارد. طرح فدرالیزم و در نهایت تجزیه ایران، کمترین اتفاق است...
آقایان شما مسئول خون هایی هستید که در آینده به خاطر عملکرد اشتباهتان، ریخته خواهد شد.

ما ایرانی هستیم بگذارید ایرانی بمانیم بگذارید با مهربانی با هم زندگی کنیم... بگذارید لطفا !

- تنور جدایی طلبان داخلی و فرقه های رنگارنگ را گرم می نمایند.
- اختلاف افکنی بین ایران و کشورهای اطراف، بویژه افغانستان و پاکستان را دنبال می کنند.
تا مام میهن، ایران را، همچون عراق، سوریه و لیبی به کشتارگاهی شوم تبدیل کنند. بی شک در پشت این پرده، بزم رقص شمشیر دیوانسالاران عربستان سعودی، برپاست.

دیدگاه حکیم ارد بزرگ درباره سایت ویکی پدیا فارسی و شبکه بی بی سی

خواندن مشخصات فردي
محتوى إعلاني

پستعنوان: رد: دکتر سید جواد میری و سخنان نابخردانه   

دکتر سید جواد میری و سخنان نابخردانه
مشاهده موضوع قبلي مشاهده موضوع بعدي بازگشت به بالاي صفحه 
صفحه 1 از 1